İlginizi Çekebilir
wasteland_97070-489
  1. Ana Sayfa
  2. Meyveler
  3. Zeytin Fidan Tırtılı

Zeytin Fidan Tırtılı

zeytin fidan tırtılı2

Bu yazımızda sizlere zeytin yetiştiriciliğinde sık rastlanan ve kimyasal mücadelesi olmayan Zeytin Fidan Tırtılı hakkında bilgi vermeye çalıştık. İyi okumalar dileriz…

TANIMI VE YAŞAYIŞI

Ergin kelebeğin kanat açıklığı 22–33 mm’dir. Genel görünüşü parlak beyaz renkte olup, ön bacakları hariç böceğin tüm vücudu beyaz pullarla kaplıdır. Yumurtalarını, taze zeytin yapraklarının alt ve üst yüzeyine genellikle de damar boyunca bazen tek tek, bazen de kümeler halinde bırakılır.

Zeytin fidan tırtılı, Bursa ili koşullarında kışı son dönem larva olarak toprak altında geçirir. İlk erginler Mayıs ayı sonu-Haziran ayı ortalarında görülür. Ancak bu aylar içinde görülen erginlerinin sayısı oldukça az olup, genellikle yasemin gibi ara konukçusu olan bitkileri tercih ederler. Erginleri Bursa ili zeytin alanlarında ilk olarak Temmuz ayı ortasından itibaren görülür. Günün alacakaranlık periyodunda aktif olup, gündüzleri ise zeytin dallarının sürgünleri arasında gizlenirler. Erginler, sadece rahatsız edildiklerinde bir ağaçtan diğerine uçarak yer değiştirirler. Laboratuar koşullarında dişiler, ömürleri boyunca 150–660 yumurta bırakır ve yumurta gelişmesi 3–5 gün sürer. Altı dönem geçiren larva, gelişmesini 14–23 günde tamamlar. Pupa dönemi 6–10 gün içinde sona erer ve ergin çıkışları başlar. Ergin ömrü 10–20 gündür. Bursa ili zeytinliklerinde Ağustos, Eylül ve Ekim-Kasım aylarında birbiri içine girmiş 2 döl ve 1 kısmi döl verir. Son dölün larvaları sıcaklık ortalamalarının 9 °C’ye düştüğü Aralık ayısonundan itibaren kışlamaya çekilir.

ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Yumurtadan çıkan Zeytin fidan tırtılı larvaları, taze bir yaprak arar ve bunun üzerinde beslenmeye başlar. Yeni çıkmış larvanın ilk tercihi, taze zeytin fidanları veya sürgünleridir. Bakımsız bahçelerde zeytin gövdesinin yanlarında bulunan kökten veya gövdeden çıkmış taze sürgünler (obur sürgünler) larvalar tarafından özellikle tercih edilir. Genç larvalar taze zeytin yapraklarında beslenirken dantelimsi bir zarar meydana getirir. Zeytin fidan tırtılı 3. larva döneminden sonra çok oburca beslenmekte ve zeytin yapraklarının tamamını tüketmektedir. Özellikle son dönem larvanın zararı çok önemlidir. Larvalar, zeytin fidanlarının tüm taze sürgünlerini, zeytin ağaçlarının ise ertesi yıl meyve verecek yeni sürgünleri ile diğer sürgünlerini tamamen yemektedir.

Larva popülâsyonunun çok yüksek olduğu durumlarda ise, 3. larva döneminden sonra zeytinin ben düşme döneminde olgunlaşmamış meyvelerle de beslenirler. Larvalar, zeytin meyvelerinin kabuğunu kemirerek beslenmeye başlar ve meyve etini çekirdeğe kadar yemek suretiyle zarar yapar.

Zeytin fidantırtılı, ülkemizde zeytin yetiştirilen tüm alanlarda yayılış göstermektedir.

KONUKÇULARI

Zeytin fidan tırtılının birçok konukçusu vardır. Ülkemizde Zeytin ( Olea europea L.) dışında dişbudak (Fraxinus fruticans L.), yasemin (Jasminum sp.), kurtbağrı (Ligustrum sp.) ve akçakesme (Phillyrea media L.) üzerinde beslendiği görülmüştür.

DOĞAL DÜŞMANLARI VE ETKİNLİKLERİ

Ülkemizde yapılan çalışmalarda, Zeytin fidantırtılının az sayıda doğal düşmanı saptanmıştır.

Predatörü

Chrysoperla carnea (Steph.) (Neur.: Chrysopidae)

Parazitoiti

Apanteles syleptae Ferrière.(Hym.:Braconidae)

MÜCADELESİ

 Kültürel Önerlemler

– Bahçe kenarlarında veya çevresinde bulunan zararlının diğer konukçularının yok edilmesi birinci döl larvalarının beslenmesini engellemesi bakımından yararlıdır.

– Toprak altında kışlayan larvaların soğuk günlerde toprak yüzeyine çıkarılması için kış aylarında yapılacak toprak sürümü yararlıdır.

– İlk dönem larvaların obur sürgünleri sevdiği ve bunlar üzerinde kolay gelişebildiği göz önüne alınarak, bunların temizlenip yakılması ve böylece larva popülâsyonunun düşürülmesi mümkündür.

 Kimyasal Mücadele

Bu zararlıya karşı ruhsatlı bitki koruma ürünü bulunmadığından kimyasal mücadele önerilmemektedir.

Önerilen makale: ceviz bakteriyel yanıklığı

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir