İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Süs Bitkileri
 3. Yılbaşı Çiçeği

Yılbaşı Çiçeği

yilbasi-cicegi-1kapak
1

Kış aylarında renkli çiçekleri sevenlerdenseniz mutlaka bir Yılbaşı Çiçeği edinmelisiniz. Kaktüs familyasında yer alan bu güzel çiçek yılbaşı çiçeği adını alsa da iyi bir bakım ile yılda 2-3 kez çiçek açmaktadır. Bu güzel çiçeklere sahip olan saksı bitkisi genelde kış aylarında yoğun olarak aralık ocak aylarında çiçeklenme göstermektedir. Bundan dolayı bu kaktüse özel olarak yılbaşı çiçeği adını almıştır.

Yılbaşı Çiçeği Bakımı

 • Anavatanı Brezilya’nın tropikal ve subtropikal (genelde yağmur ormanlarında) geçiş bölgelerinde yabani yetişmektedir. Birçok türü bulunan bu çiçeğin bazıları soğuğa karşı çok hassasken bazıları dayanıklılık gösterir.
 • Bitki yaprakları etli, yassı ve birbirine zincir halkaları gibi ekli olan kenar yapısı ise tırtıklı bir yapıya sahiptir.
 • Kırmızı, pembe, fuşya, beyaz ve sarı renklere sahip çiçekler açar.

 • Toprak istekleri humuslu (organik maddece zengin), havadar, drenajlı (su tutmayan) toprakları sever.
 • Genellikle çiçek açması için saksısı toprak ve köklerini alabilen büyüklükte olmalıdır. Büyük saksıların kullanımı çiçek açmasını geciktirir. Saksı seçiminde, saksı altında bulunan drenaj deliklerinin mutlaka geniş çaplı olmalıdır.
 • Bu çiçek için en uygun saksı değiştirme zamanı bahar aylarının ortası olmalıdır. 2-3 yılda bir saksı değişimi yapabilmektedir.
 • Yılbaşı çiçeği nemli bir ortam ve toprak yapısı istemesine rağmen fazla sulanmayı sevmez. (Fazla sulanan topraklarda kök çürüklüğü oluşabilmektedir.)

 • Nemi seven bu çiçekte sulama hafta 1 kez yapılmalıdır. Sıcak havalarda bu işlemi haftada 2 ye çıkarabilirsiniz. (Saksı özelliği mutlaka dikkate alınmalıdır. Su tutmayan saksılar kullanılmalıdır.)
 • Yılbaşı Çiçeği kış aylarında (Aralık, Ocak, Şubat) güneş alan yerlere bırakılabilir. Fakat yaz aylarında her daim güneşten kaçınılmalıdır. Direk güneşe maruz kalan bitkilerde bozulmalar ve kurumalar başlar.
 • Çiçek açmayan bitkilerinizi ortalama 12-14 saat arası karanlık ortamlarda bekletmek gerekmektedir.
 • Bitki üzerinde solan çiçeklerin temizlenmesi daha canlı ve daha çok çiçek açan yılbaşı çiçeğinizin olmasını sağlar.
 • Çiçek rüzgar akımı olan yerlerde kesinlikle bırakılmamalıdır. Rüzgar alan yerler de bitkinin yapraklarında fiziksel zarar oluşturabilir bunun yanı sıra da gelişimde gerileme görülebilir.

 • Yılbaşı çiçeğinde budama işlemi daha çok çiçeklenmeyi teşvik eder. Budama işlemi ise çiçek dökümünden sonra yapılmalıdır. Budamada kesim yerleri bitki boğumlarıdır. Kesilen bu yerlerden bitki tekrar sürgün oluşturmak isteyeceğinden bu bölgelerde çiçeklenme ve sürgün oluşumu gözlenmektedir.

Yılbaşı Çiçeği Çoğaltılması

Yılbaşı çiçeği çoğaltma işleminde tohum, kökten ayırma ve çelikle çoğaltma kullanılmaktadır. Genellikle çelikle çoğaltma tekniği kullanılmaktadır. Yani bitki üzerinde bulunan sürgünlerin kesilerek toprakla buluşmasıdır. Boğum aralarından keskin bir alet kullanılarak kesim yapılır. Elde edilen çelikler ya hemen toprakla buluşturulur yada en az 3-4 saat dış ortamda bekletilerek dikim yapılmaktadır. Yapılan dikimlerde toprak istekleri tınlı olmalıdır. Toprak özelliği organik maddece fazla ve içerisinde perlit olması köklendirmeyi arttırır.

Önerilen Makale: Atatürk Çiçeği

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir