İlginizi Çekebilir
sardunyaaaa
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Yenidünya Yetiştiriciliği

Yenidünya Yetiştiriciliği

ana ekran

Ülkemizde pazarda meyvenin az olduğu nisan sonu mayıs başı gibi pazara çıkan ve sevilerek tüketilen yenidünya Yetiştiriciliği hakkında bilgi vereceğiz.

Keyifli okumalar dileriz…

Anavatanı Çin, Japonya ve Kuzey Hindistan olan yenidünya, Malta eriği, frenk elması olarak da adlandırılır. Türkiye de ise iklim koşullarının uygun olduğu Akdeniz, Ege yörelerinin kıyı şeritleri ve kısmen Karadeniz’in kıyılarında sınırlı yetiştiriciliği yapılmaktadır. Diğer meyve türlerinden farklı olarak kışın çiçek açan (kasım-aralık), kış mevsimi süresince üzerinde meyve bulunduran diğer ılıman iklim meyvelerinden farklıdır.

Genel özellikleri

Ağaç, ağaççık ve çalı formunda olmaktadır. Toplu ve yuvarlak bir taç oluşturan ağaçlar 7 metreye kadar boylanabilir. Düzgün ve dik gövde oluşturur. Gövde yüksekliği budamaya bağlıdır. Gövde üzerinde belli aralıklarla dallar yani yeni sürgün oluşur. Oluşan bu sürgünler gövde ile orantılı bir şekilde oluşum gösterir. Genel yapısı sık dallanmaya meyil gösterir. Dalları gevrek bir yapıya sahiptir. Bu gevreklik kolay kırılmaya sebep olabilir. Dallar üzerindeki yaprak yapısı her daim yeşillik gösterir. Kışın yaprağını dökmeyen sürekli yeşil aksam sağlayan bir türdür. Yapraklar; uzun mızrak şeklinde, yüzeyi dalgalı, sert, ucu sivridir. Yaprak kenarları dişlidir. Yaprak uzunluğu çeşitlere göre değişiklik gösterir. Fakat genel olarak üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü mat yeşil ve tüylü özelliğe sahiptir.

Kök yapısına bakıldığında yüzeysel ve dağınık saçak kök yapısına sahiptir. Saçak kök olmasına rağmen kuvvetli ve dayanıklı köklere sahiptir.

Çiçekleri 1 yıllık dallar üzerinde meydana gelir. Birçok çiçek bir araya gelerek çiçek salkımı oluşturur. Çiçek yapısı bileşik salkım şeklindedir. Çiçekler çeşide göre Kasım, Aralık ve Ocak aylarında açar. Küçük, kremsi, beyaz ya da pembe taç yapraklara sahiptir.

Meyve şekli çeşide göre yuvarlak, uzun, oval, eliptik ve armudi şeklindedir. Meyveler Nisan, Mayıs veya Haziran aylarında olgunlaşır. Meyveler 3-15 adet salkım şeklinde bir arada bulunur. Her meyvede 1-5 arası tohum bulunur. Tohumlar kahverengi renge sahiptir.

Yenidünya fidanları aşılandıktan sonra 2-3 yıl sonra meyve vermeye başlar. 25 yaşına kadar en yüksek verim elde edilir. Verim zamanla düşüş gösterebilir. Ağaçlar 60 yaşına kadar canlılık sürdürebilir. Park ve peyzaj alanlarında süs bitkisi olarak kullanılabilir.

Ekolojik istekleri

Dünya üzerinde subtropik iklime sahip bölgelerde yetişir. Yayılma alanını sınırlandıran faktör; düşük sıcaklık ve don olayıdır. Sonbahar aylarında çiçek açtığı için ve kış aylarında ağaçlar üzerinde küçük meyveler bulunduğu için, kritik bölgelerde donlardan zarar görür. -30C de çiçek ve meyveler zarar görmeye başlar. Düşük sıcaklıkların zararı olduğu gibi yüksek sıcaklıklarında zararı olmaktadır. Mayıs aylarında sıcakların başlaması ve hava sıcaklığının -300C’nin üzerine çıkması meyvelerde güneş yanıklığı oluşturur. Çiçeklen ve büyüme döneminde hava nisbi neminin %70 den fazla olması karaleke hastalığının artmasına yol açar. Şiddetli rüzgarlar, soğuk havalar ve uzun süreli fazla yağışlar arı ve böcek faaliyetini engellediğinden dolayı tozlanma üzerinde olumsuz sonuç oluşturur. Bu sebepten dolayı verimde düşüş gözlenir.

Toprak isteği

Kökler toprak içerisinde yüzeysel geliştiğinden ve saçak kök sistemi oluşturduğundan fazla derin topraklara ihtiyaç yoktur. Süzek, gevşek, organik maddece zengin topraklardan hoşlanır. Toprağın pH sı nötr veya nötre yakın olmalıdır. Taban suyu derinliği 1.5 – 2 metreden fazla olan topraklar tercih edilmelidir. Çok kuru topraklar iyi sonuç vermez.

Sulama ve Gübreleme

Ağaçlarında sağlıklı, kaliteli ve yeterli meyve almak için sulama gereklidir. Yıllık yağışın az olduğu ve kurak geçen yerlerde sulama yapılmalıdır. 7 ila 20 gün ara ile hem toprak yapısı hem de iklim koşullarına göre değişmekle beraber sulama yapılmalıdır.

Fidanların ve ağaçların sağlıklı bir yapıya sahip olması için ve bunun yanında kaliteli ve verimli ürün elde edebilmek için gübreleme yapılmalıdır.  Gübreleme de azotlu gübre büyük önem arz eder. Fidan 4 yaşından sonra fosfor ve potasyumlu gübrelere de ihtiyaç duyar. 3-4 yıl da bir dekara 3-4 ton yanmış çiftlik gübresi uygulanmalıdır. Toprağın fiziksel yapısı ve organik maddece zenginliği için çiftlik gübresi şarttır.

Budama

Yenidünya fidanlarına gelişimine en uygun budama şekli gobledir. Ürün döneminde ağaçlara hafif budama yapılır. Ürün budamasında kırılan, hastalıklı ve sıkışıklık yapan dallar temizlenir. Çok sert budama tavsiye edilmez. Sebebi ise bol miktarda yeni sürgün meydana getirerek ağacın taç kısmının sıklaşmasına neden olur.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale: Ahududu Yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap