İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Yenidünya Karalekesi

Yenidünya Karalekesi

yenidünya kapak

TANIMI VE YAŞAYIŞI

Yenidünya Karalekesi Fungusu yaşam çemberini yıl boyunca ağaç üzerinde mumyalaşmış meyvelerde, sürgünlerde ve yapraklarda tamamlar. Genellikle mumyalaşmış meyvelerde konidiospor; Sürgün ve yapraklarda miselyum ve konidiospor şeklinde bulunur. Sonbahar ve ilkbaharda yağışlı geçen günlerde enfeksiyonlar gerçekleşir. Genç yapraklar ve meyveler enfeksiyona daha duyarlıdır. Çiçek taç yapraklarının dökülmesinden hasada kadar geçen dönemde meyve enfeksiyonları olur.

Yenidünya Karalekesi

BELİRTİLERİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Yapraklarda enfeksiyondan 20-40 gün sonra farklı büyüklükte bozuk şekilli, önceleri sarı, daha sonra koyu kahverengi-siyahımsı renkte lekeler görülür. Sürgünlerdeki benzer lekelerde her zaman konidiospor bulunur. Enfekteli sürgünler normal gelişemezler, yaprak dökümü erken olur ve zamanla ağaç yapraksız kalır.

Meyvelerde ise yuvarlak veya şekilsiz, önceleri açık yeşil, zamanla siyahlaşan lekeler oluşur. Leke çevresinde meyve kütikülasının yırtılmasından dolayı 0.5 mm kalınlığında beyaz renkli bir bant meydana gelir. Daha sonra lekeli doku, koyu kahverengine dönüşür ve doku gelişimi durur. Çok şiddetli ve erken enfeksiyonlarda meyveler çatlar, ağaçta asılı kalır ve zamanla kararak mumyalaşır.

Hastalıklı meyvelerin Pazar değeri yoktur. Mücadele yapılmazsa ağaçlar verimden düşer ve çıplaklaşır.

Yurdumuzda yenidünya yetiştirilen tüm bölgelerde yaygındır.

Yenidünya Karalekesi

KONUKÇULARI

Konukçusu yenidünyadır.

MÜCADELESİ

Kültürel önlemler

  • Ağaç üzerindeki hastalıklı sürgünler, meyveler ve yapraklar toplanıp bahçeden uzaklaştırılmalıdır.
  • Yenidünya ağaçlarında çiçeklenme döneminin 1-1.5 ay olması nedeniyle ilaçlama zamanları önem kazanmaktadır. Bahçe homojen bir çiçeklenme için aynı çeşit fidanlarla tesis edilmelidir.
  • Güneşten azami yararlanma, iyi havalanma, yaprak ve meyvelerin ıslak kalma sürelerini azaltmak amacıyla ağaç arası dikim mesafeleri ayarlanmalı ve uygun budamalar yapılmalıdır.

Kimyasal mücadele

İlaçlama zamanı

1.ilaçlama: Sonbaharda çiçek tomurcukları kabarmadan önce,

2.ilaçlama: Çiçek tomurcukları açılmadan önce,

3.ilaçlama: Çiçek taç yapraklarının dökülmesinden sonra,

  1. ve diğer ilaçlamalar: 3.ilaçlamadan hasada 20 gün kalıncaya kadar, kullanılan fungisitin etki süresi dikkate alınarak yapılmalıdır.

Önerilen Makale: Yenidünya Yetiştiriciliği

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.