İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarla Bitkileri
  3. Türkiye’de Yetiştiriciliği Yapılan Tarla Bitkileri

Türkiye’de Yetiştiriciliği Yapılan Tarla Bitkileri

unnamed (3)

Dünyada en geniş tarım arazilerinde tarla bitkileri yetiştirilmektedir.

Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de tarımın ve tarıma dayalı sanayinin gelişmesinde tarla bitkilerinin çok büyük payı vardır. Tarla bitkileri beslenme , giyinme , barınma ve tedavi gibi ihtiyaçları karşılayan en önemli ürünlerdir.

Bu yazımızda sizlere Türkiye’de yetiştiriciliği  yapılan tarla bitkilerini yazdık . . . İyi Okumalar

1) Tarla Bitkileri”Tahıllar”

Buğday

Buğday insan beslenmesinde kullanılan tarla bitkileri arasında dünyada ekiliş ve üretim bakımından ilk sırada yer almaktadır.

Arpa

Biranın ham maddesi ve yem olarak kullanılması nedeniyle ülkemizde en çok yetiştiriciliği yapılan ikinci tahıl ürünüdür.

Çavdar

Soğuğa en dayanıklı tahıl ürünüdür. Kışları çok sert geçen yörelerde bile yetiştirilir.

Yulaf

Dünya sağlık örgütüne göre yulaftaki protein , süt, yumurta ve etteki kadar önemlidir. Gluten içermez. Bundan dolayı sporcular ve diyet yapanlar için iyi bir tahıl ürünüdür.

Mısır

Mısır dünya üzerinde üretim bakımından ikinci önemli tahıldır. Mısır ve mısırdan elde edilen ürünler gıda,yem ,ilaç sektörü , kağıt ve tutkal sanayi , boya sanayi , alkol üretimi , tekstil , dericilik , temizlik malzemeleri gibi önemli alanlarda kullanılmaktadır.

Çeltik

Sebze ve et yemeklerinin vazgeçilmesi pirinç pilavının ham maddesidir. Kabuğu ayıklanmamış pirince çeltik denir.

2) Tarla Bitkileri “Endüstri Bitkileri”

Tütün

Tütün bir keyif bitkisi olmakla birlikte , diğer bütün keyif bitkileri içinde dünyada en fazla kullanılandır.

Pamuk

Pamuk işlenmesi açısından çırçır sanayisi , lifi ile tekstil sanayisi , çekirdeği ile yağ ve yem sanayisi , linteri (pamuğun çekirdeği olan çiğidin üzerindeki pamuk)  ile de kağıt sanayisinin ham maddesidir.

Patates

Dünyada en fazla patates Avrupa’da yetiştirilmektedir. Patates çok iyi potasyum deposudur.

Şeker Pancarı

Endüstri bitkileri içerisinde katma değer bakımından ikinci sırada yer alır. Şeker pancarının fabrikada işlenmesi sonucu elde edilen melas , maya sanayisinin ana ham maddesidir.

Çay

Beş bin yıldan beri bilinen , sevilen , efsanesi , deyimleri , şiirleri , sanat ve sanayisi oluşan çay Türkiye’de kendi kültürünü oluşturan endüstri bitkisidir.

Haşhaş

Tarih boyunca kullanılan ve değeri hiç azalmayan tıp bitkisidir. Bu özelliğini morfin ve alkaloidlerden almaktadır.

Keten

Keten tohumu büyük bir diyet lifi ve protein kaynağıdır. Omega-3 ve yağ asitleri bakımından zengindir. Keten tohumu sıfır kolesterol içerir.

Kenevir

Bir dönümlük kenevir , 25 dönümlük orman kadar oksijen üretir. Bir dönümlük kenevir,  4 dönüm ağaca eş kağıt üretilebilir. Kenevir 8 kez kağıda dönüştürülebilirken , ağaç 3 kez kağıda dönüştürebilir.

3) Tarla Bitkileri “Yağ Bitkileri”

Ayçiçeği

Ayçiçeği yüksek tane verimi , yağ içeriği , geniş adaptasyon yeteneği ve yağının kalitesi olmasından dolayı dünyanın hemen her bölgesinde yetiştirilen bir üründür.

Soya

Soya toprağa organik madde ve azot sağlayarak , toprağın verimliliğini artıran önemli bir ekim nöbeti tarla bitkisi dir.

Yer Fıstığı

Meme ve kolon kanseri başta olmak üzere kanser türlerine yakalanma riskini minimuma düşürücü etkisi vardır. Sinir sistemi sağlığının korunmasına da katkıda bulunur. (Fazlası zarardır.)

Susam

Susam, tohumlarında %50-60 yağ  ve %25 protein içeren yağ bitkisidir. Besleyici özelliği ve lezzetinden dolayı insan besini olarak çok miktarda tüketilmektedir.

4) Tarla Bitkileri “Baklagiller”

Fasulye

Dünyada en fazla ekim alanı ve üretimi olan baklagil bitkisidir. Ülkemizde ekim alanı nohut ve mercimekten sonra üçüncü sırayı alır.

Mercimek

Mercimek bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Mercimek tarımında ise buğday ve arpa için iyi bir ekim nöbeti ürünüdür.

Nohut

Nohut , tanelerinde %20-25 protein , %40-60 karbonhidrat ve 4,5-5,5 yağ ,fosfor ve kalsiyum içerir. Bir baklagil bitkisi ve köklerindeki nodüller sayesinde havanın serbest azotunu bağlayabilmesinden dolayı iyi bir ekim nöbeti tarla bitkisi dir.

Bezelye

Bezelye insanların sentezleyemediği ve dışarıdan almak zorunda olduğu 8 aminoasit çeşidini içinde bulundurur

5-) Tarla Bitkileri “Tıbbi Aromatik Bitkiler”

Lavanta

Lavanta kıraç arazilerin gözdesi ve mor bereketi olarak bilinir. Lavanta yağı parfümeri sanayisinin önemli ham maddesidir.

Gül

Gül süs bitkisi olrak kullanılması yanında kesme çiçek  , gül yağı ve gül kolonyası olarak yetişririlen bir kültür bitkisidir. Gül yağı aromaterapide sağlık faydaları için kullanılan önemli bir üründür.

Kekik

Kekik antiseptik ve antibiyotik özellikleri , öksürük ve bronşit gibi solunum ve soğuk algınlığı ve boğaz ağrıları gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır.

Adaçayı

Adaçayının yaprakları , cilt sağlığının korunmasını sağlar. Bu özelliği ile adaçayı egzama, sedef hastalığı ve akne gibi cilt sorunlarına karşı faydalı bir bitkidir.

Kimyon

Kimyon karbonhidrat açısından zengindir. ayrıca yağlar ve diyet lifleri içermektedir. Bol miktarda demir, kalsiyum , magnezyum , fosfor, sodyum ve çinko içerir.

Anason

Anason gaz söktürücü , mideyi güçlendirici ve öksürüğü yatıştırıcı olarak çok faydalıdır. İştah açıcıdır, yemeklere karşı duyulan tiksintiyi giderir. yatıştırıcı ve sindirimi kolaylaştırıcı olarak kullanılır.

Önerilen Makale ; Tıbbi Aromatik Bitkiler

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir