İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Tropikal Meyveler

Tropikal Meyveler

tropical-fruits-chalkboard-composition_98292-7011

Tropikal meyveler büyük çoğunluğu C vitamini bakımından zengin olmalarının yanında, birçoğunun antioksidan içeriğinin yüksek olması, tropikal meyveler e olan önemi artırmaktadır.

Sizlere bu yazımızda Dünya’da yetiştirilen tropikal ve egzotik meyveler i bir araya getirmeye çalıştık . . .

Ananas

Anavatanı Güney Amerika olan Ananas , A ve C vitamini bakımından zengindir. Ayrıca insan sağlığı için önemli olan ve az bulunan manganez İçermektedir. Yüksek lif ve antioksidan kaynağıdır.

Türkiye’de yetişen tropikal meyveler arasında olan Ananas, ülkemizde Antalya, Adana ve Mersin’de yetiştirilmektedir.

Boynuzlu Kavun (Kiwano)

Güney ve Orta Afrika’da yetişen tırmanıcı bir bitkidir. Ülkemizde Alanya ve çevresinde yetiştirildiği için Alanya Kavunu ‘da diye isimlendirilmektedir. %40 civarı C vitamini içermektedir. Tadı salatalık ve muz arası bir lezzete sahiptir. Antioksidan kaynağının yanında kemiklerin güçlenmesinde ve saçların güçlü ve parlak olmasını sağlamaktadır.

Duku

Güneydoğu Asya’da yetiştiriciliği yapılan çok tatlı bir meyvedir.

Durian

Güneydoğu Asya kökenli çok kötü kokusu ile tanınan ve “Cennet ve cehennem meyvesi ”  diye adlandırılmaktadır. Kabuğu ve kokusundan dolayı cehennemi , lezzeti ve faydalarından  dolayı ise cenneti anımsattığı için bu isim verilmektedir. Tropikal meyvelerin isimleri arasında bu özelliğinden dolayı farklı bir yere sahiptir.

En pahalı tropikal meyveler arasında gözükmektedir.

Granadilla

Anavatanı Güney Amerika’dır. Kalsiyum bakımından zengin olduğu kemik gelişimine fayda sağlamaktadır. Saksıda balkonda yetiştiriciliği için uygundur.

Guava

Anavatanı Orta ve Güney Amerika ile Meksika’dır. Bol antioksidan ve lif kaynağıdır.  Portakal meyvesinin 4 katı C vitamini içerebilmektedir. Guava meyvesi çiğ , tatlı ve salatalarda kullanılmaktadır. Yüksek pektin içerdiği için gıda sanayisinde de kullanılmaktadır.

Hindistan Cevizi

Anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Meyvesi yenen ve beyaz tanecik haline getirilen beyaz kısımları pastacılık sektöründe kullanılmaktadır. kabuklarından lif elde edilmektedir. Elde edilen lifler halı, hasır, paspas, fırça, gemi halatı yapımda kullanılmaktadır.

Sitemizden lif bitkileri yazımızı okuyabilirsiniz; Lif Bitkileri 

Hint İnciri

Sarı, kırmızı ve turuncu renklerde dikenlerle kaplı kabuğu bulunan kabuğu soyulduktan sonra meyvesi yenilmektedir. Akdeniz’de doğal olarak yetişmektedir.

Jabuticaba

Jabuticaba ağacı yaprak dökmeyen , ilkbahar ve yazın çiçekler açan meyvedir. Bol miktarda meyve vermektedir. B ve C vitaminde  zengindir.

Jak Meyvesi (JackFruit)

Anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Tat olarak Ananas ve Muz’a benzemektedir. C vitamin bakımından zengin antioksidan kaynağıdır. Lif bakımdan zengin olup , zayıflamaya yardımcı olmaktadır.

Ağaçta yetişen en büyük meyve özelliğine sahiptir.

Kudret Narı

Anavatanı Asya’dır. Mineral ve vitaminler bakımından zengindir. Antioksidan kaynağı olduğundan kanserli hücrelere iyi gelmektedir. Sindirim fonksiyonlarını düzenlemektedir.

Kumkuat (Kamkat)

C vitamini deposu olan kabuğu ile yenilebilen turunçgiller sınıfına giren aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren kamkat sağlık konusunda birçok derde deva olarak gösterilir. Hastalıklara karşı direnç istiyorsanız sitemizden yazımızı okuyabilirsiniz; Kamkat (kumkuat)

Liçi

Anavatanı Çin’dir. Çin’de “Kral Meyvesi” olarak adlandırmaktadır. C vitamini bakımından oldukça zengindir. Günde 9 adet liçi meyvesi günlük C vitamini ihtiyacını kaşıyabilmektedir. İçerdiği lifler sayesinde sindirim sistemini düzenlemektedir.

Longan

Kuru ve taze olarak çorbalarda, tatlılarda ve soslarında kullanılmaktadır. Gastrit ve ülser hastalıklarının tedavilerinde kullanılmaktadır. Ciltte kırışıklıklara iyi gelmektedir. Yılan ısırıklarına panzehir olarak kullanılmaktadır.

Mango

Anavatanı Hindistan ve Güneydoğu Asya’dır. Vitaminler bakımından zengin olduğunda bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Demir kaynağı olduğundan hamilelerin ihtiyaç duyduğu demiri karşılamaktadır.

Mangostan

Anavatanı Malaya ve Sunda adalarıdır. Çok lezzetlidir.Genellikle taze olarak yenirken konserve, dondurma, şerbet, şurup, reçel, sirke, likör yapılmaktadır.

Manyok (Casava)

Köklerinde bol miktarda nişasta bulunmaktadır. Manyok kökleri un ve toz haline getirilerek kullanılmaktadır. İnsan ve hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır.

Noni

Doğal olarak yetişmektedir. Mineral bakımından zengindir. Noni meyvesinin suyu kanser hastalıklarına iyi geldiği söylenmektedir. Noni suyu bağışıklık sitemini güçlendirici etkiye sahiptir.

Papaya

Anavatanı Güney Meksika ve Orta Amerika’dır. A ve C vitaminleri ve potasyum bakımından zengindir. Kandaki kötü kolesterole azaltmaktadır. Şampuan sanayisinde kullanılmaktadır.

Pitaya (Ejder Meyvesi)

Orta ve Güney Amerika kökenli fakat bugün ticari olarak Malezya, Vietnam, İsrail ve nihayet Türkiye’de Mersin, Adana, Antalya, Muğla gibi denize sıfır Akdeniz İkliminin hakim olduğu yüksekliği maksimum 200 rakım olan yerlerde üretilmektedir.

Adeti 10-15 TL gibi fiyatlara satılan ejder meyvesini yetiştirmek oldukça kolay. 1 Dönümde 40 bin tl gibi kazanç elde edilebildiğini de belirtmek isteriz.

Sitemizden Pitaya (Ejder Meyvesi)  yazımızı okuyabilirsiniz; Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği ve Faydaları 

Pomelo

Tat olarak tatlı Greyfurt meyvesine benzemektedir. Meyveyi kabuğundan ayırmak zor olduğundan pek fazla yetiştirilmemektedir.

Rambutan

Anavatanı Güneydoğu Asya’dır. Rambutan ağacı yılda birincisi sonbaharın sonu ve kışın başlarında ve ikincisi baharın sonu ve yazın başları gibi kısa dönemlerde iki defa meyve vermektedir.

Tamarillo

Çeri domatese benzeyen tamarillo şekli kabukları incedir. Keskin bir kokuya sahiptir.

Ülkemizde yetiştiriciliğinde ilginç örnek vardır ; İlginç Haber 

Yılan Meyvesi (Snake Fruit)

Tadı tatlı ve hafif asidiktir. Maymunlar severek tüketmektedir. %13,5 alkol oranına sahiptir.

Yıldız Elması

5-10 cm çapında yabani elma çeşididir. Yıldız elması denilmesinin sebebi ortadan kesildiğinde iç kısmında oluşan yıldız şeklinden dolayıdır.

Yıldız Meyvesi (Karambola)

Anavatanı Sri Lanka ve Endonezya’dır. Meyvenin tümü yenmektedir. Yemek yapımında, konserve ve meyve suyu da kullanılmaktadır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.