İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Zirai Bilgiler
  3. Tok Tutan Besinler

Tok Tutan Besinler

flat-lay-bag-groceries_23-2148262101

Oruçluyken ve diyet yaparken tok durmak çok önemlidir. Bunun için oruçlu iken sahur da ve diyet yaparken tok tutan besinler seçmeliyiz.

Bu yazımızda sizlere tok tutan besinler neler olduğu hakkında yazmaya çalıştık . . .

İyi Okumalar

Avakado

A, E ve B grubu vitaminleri ve potasyum mineralleri içermektedir. Avakado, karbonhidrat, protein ve yağ metabolizmasında düzenleyici etki yapmaktadır. Kabızlığa iyi gelmektedir.

Badem

E ve B vitaminleri, selenyum, çinko, kalsiyum, magnezyum gibi önemli besinleri içerir. Lif ve protein kaynağıdır. Lif içeriğinden dolayı tokluk hissi vermektedir.

 

Beyaz Lahana

C, B ve E vitaminleri , demir, potasyum, magnezyum ve mineraller yönünden zengindir. Düşük kalorili ve yüksek lif içeriği sayesinde tok tutan besinlerden biridir.

Brokoli

Vitamin ve kalsiyum ve lif bakımından çok zengin olduğundan tokluğa yardımcı olmaktadır.

Ceviz

İçerdiği E vitamin, melatonin ve polifenol antioksidan kaynağıdır. Omega-3 yağ açısından diğer kabuklu kuru yemişlerden daha yüksektir. Ceviz iştah kontrol etmede yardımcı olmaktadır.

Fasulye

Yeşil fasulye A, C ve K vitamini, folik asit ve lif açısından çok zengindir. İçerdiği lif sayesinde sindirim sitemine yardımcı olmakta ve tok tutmakta fayda sağlamaktadır.

Hurma

A, B1, B2 vitaminleri ve mineralce zengindir. Protein, yağ ve lif bakımından zengin olduğunda tokluğa yardımcı olmaktadır.

Kabak

 

Karoten alfa ve karoren beta maddeleri bakımından doğada en zengin sebzelerdendir. Lif bakımdan zengin olan kabak tok tutan besinlerdendir.

Kivi

C, E, K vitamini, folat ve potasyum bakımından zengindir. Çok iyi bir lif kaynağıdır.

Mantar

B ve D vitamini, selenyum, potasyum, bakır yönünden zengindir. Mükemmel protein ve lif kaynağıdır.

Mercimek

A, B12, C, D vitamini, sodyum, potasyum, magnezyum açısından zengindir. Zengin lif kaynağı olduğundan tok tutar.

Salatalık

B1, C, K vitamin, fosfor, magnezyum, biotin bakımından zengindir. Salatalık çok iyi pantotenik asit kaynağıdır. Düşük kalori, yüksek oranda su ve lif içeriği sayesinde susuzluğa ve açlığa iyi gelmektedir.

Tarçın

Kan şekeri düşünce açlık hissedersiniz. Kan dolaşımını düzenleyen ve sakinleştirici etkisi bulunan tarçın , kan şekerini yükselterek açlığa iyi gelmektedir.

Yeşil Salatalıklar ( Dereotu, Maydanoz, Nane, Roka, Semizotu, Tere )

Yeşil salatalık malzemeler vitamin ve mineral yanı sıra yüksek oranda lif içerir. Lifli yiyecekler midede ve bağırsakta genişleyerek daha fazla yer kaplar ve tokluk hissinin uzamasına sebep olurlar

Yulaf kepeği

Sindirimi uzun süren besinlerdendir. İçerdiği kepek ile midede hacmi genişler ve bu özelliği ile daha geç acıktırır.

EN ÖNEMLİ TOK TUTAN  YARDIMCI  ; SU

Su vücut ısısını dengelemede ve eklem fonksiyonlarının çalışmasında fayda sağlamaktadır. Oruç tutarken ve diyet yaparken düzenli bir kullanım olursa tokluk hissini artırmaktadır. Su bünyesinde yararsız hiç bir madde bulundurmamaktadır.

NOT

Sağlığımızı korumak, geliştirmek ve yaşam kalitemizi yükseltmek için yeterli ve dengeli beslenmeliyiz. Besinleri az ya da  çok aldığımızda dengesiz beslenmiş oluruz .  . .

Hiç bir besin tek başına mucize yaratamaz . . .

 

Önerilen Makale ; Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Bitki Çayları 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.