İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarla Bitkileri
  3. Susamın Kullanım Alanları

Susamın Kullanım Alanları

unnamed

Susamın Önemi

İnsanlar tarafından ilk kültüre alınan yağ bitkilerinden biri olup, içerdiği değerli besin maddeleri nedeniyle insan beslenmesinde önemli bir yere sahiptir. Bu makalemizin konusu susamın kullanım alanları !

Susam yağının kullanım alanları

Söz konusu susamın kullanım alanları olunca akla gelen ilk ürünlerden biri susam yağıdır. Susam tohumlarında %40-60 oranında yağ bulunmaktadır. İçerdiği “sesamol ve sesamolin” nedeniyle bozulmaya karşı çok dayanıklıdır. Bu özelliğinden dolayı patates cipsi yapımında susam yağı diğer yağlara tercih edilmektedir. Susam yağı ile kızartılmış patates cipsleri, marketlerde 3 ay gibi uzun bir süre bozulmadan saklanabilmektedir. Susam yağı gıda maddesi olarak kullanıldığı gibi, ilaç sanayinde, kozmetik yapımında ve sabun yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır. (İlisulu, 1973)

Cipslerin Kızartılması
Susam Sabunu
Susam Yağı

Susam tohumlarının kullanım alanları

Susam tohumları çörek, ekmek ve pastaların yüzeylerine serpilmek suretiyle onlara hoş bir görünüm ve lezzet kazandırırlar. Ayrıca susam tohumları ezilerek tahin yapılır. Elde edilen tahin, bal ve pekmezle karıştırılarak tüketildiği gibi , tahin helvası yapılarak da değerlendirilmektedir.

Susamlı Simit
Tahin
Tahinli Pekmez

*Küncülü Helva

Susam küspesinin kullanım alanları

Susam tohumlarından yağ çıkartıldıktan sonra geriye kalan küspede %43 oranında ham protein bulunmaktadır. Bu nedenle hayvan beslenmesinde önemli bir yeri vardır. Ayrıca susam küspesi bazı ülkelerde ekmek ununa katılarak, insan gıdası olarak da değerlendirilmektedir.

Susam Küspesi

Susam saplarının kullanım alanları

Hasat sonrası elde edilen susam saplarının besleyici değeri yoktur. Bu nedenle, köylerde yufka ekmek pişirilen saç fırınlarında, yaygın olarak susam sapları kullanılmaktadır.

İkinci Ürün Olarak Önemi

Ana ürün tarımında olduğu kadar ikinci ürün tarımında da yer alan susam, yetişme süresinin kısalığı nedeni ile her kültür bitkisi ile ekim nöbetine girebilmesi susam tarımını daha cazip hale getirmektedir.

Ekim alanlarının genişletilmesi yerine, mevcut potansiyel alandaki verimin artırılması ve ikinci ürün tarımında susam üretimine yer verilmesi bitkisel yağ açığının kapatılmasına ve ithalat önlenerek döviz tasarrufuna önemli katkıda bulunacaktır.

Susam Tarlası

*Bazı bölgelerde susam’a küncü denilmektedir

Susamın Kullanım Alanları makalemizi burada noktalıyoruz, diğer makalelerimize göz atmayı unutmayınız.

Önerilen makale : Bitkisel Yağlar

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.