İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Tarım Haber
 3. Sürdürülebilir Tarım

Sürdürülebilir Tarım

environment-ecosystem-concept_23-2147888508

Tarım dediğimizde aklımıza toprak, bitkiler, su, doğa ve doğada yaşayan türler gelmektedir. Bu çeşitliliği bir arada tutmak ve gelecek yıllarda tarımsal devamlılığı sağlamak için sürdürülebilir tarım yapmalıyız. Bu yazımızda sizlere sürdürülebilirlik tarımı kısaca anlatmaya çalıştık . . .

İyi Okumalar . . .

Sürdürülebilirlik Nedir?

Sürdürülebilirlik, üretim ve çeşitliliğin sürekliliğini sağlarken, kendi ihtiyaçlarımızı gelecek kuşakların ihtiyaçlarından ödün vermeden karşılayabilmemizdir.

Sürdürülebilir Tarım

Sürdürülebilir tarım ise, tarım arazilerinin, çiftçilerin, tarımsal işçilerin, çevre ve doğal kaynakların korunmasını geliştirecek sistem ve uygulamaları içerir. En az girdiyle en yüksek verim elde edilmesidir. Ayrıca çevreye vereceğimiz zararları azaltmakta ve yapılan uygulamaların gelişmesi sağlanmaktadır.

Sürdürülebilir tarımın ilkesi; uygun maliyetle tarımda verimliliğin artması, çevre ve doğal kaynakların korunması, kaliteli besin elde edilmesi, çiftçinin yaşam seviyesinin artmasıdır. Doğal kaynaklarımız etkin kullanılmakta ve çevreye zarar veren atıklar azaltılmaktadır.

Hızlı nüfus artışı ve değişen tüketim alışkanlıkları ilerleyen yıllarda besin ihtiyacını arttıracaktır. Besin kaynaklarına ulaşım sıkıntısı yaşamamak, hayatımızı sürdürebilmek ve gelecek nesillerimize aktarabilmek için sürdürülebilir tarımın uygulaması her tarım üreticisinin asli görevi olmalıdır.

Sürdürülebilir tarım ile aşırı zirai ilaç, gübre ve hormon kullanımı engellenmekte, üretilen ürünler sağlığa yararlı ve hayvanlar için güvenli yaşam alanları oluşturarak ekosistemi yaşanılabilir kılmaktadır.

Sürdürülebilir tarım denildiğinde akla gelen organik ve iyi tarım uygulamalarıdır.

Organik Tarım

Organik tarım; kimyasal zirai ilaç ve gübrelerin kullanımının yasak olduğu tarım şeklidir. Organik tarım ile mahsul üretiminden tüketilmesine kadar bütün aşamalar kontrol edilmektedir. Böylelikle toprak, su ve hava kirlenmediğinden sağlıklı tarım ürünleri üretilmektedir.

İyi Tarım Uygulamaları

İyi tarım uygulamaları, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen, doğal kaynaklarımızın korunduğu ve yapılan tarımsal uygulamaların kayıt altına alındığı tarım sistemidir. Tarım ilaçlarının kullanımı bilinçli olduğundan insan sağlığının korunduğu tarımsal üretim yapılmaktadır. Üretimde tutulacak kayıtlarla, izlenebilir ve sürdürülebilir, gıda güvenliğimiz sağlanmaktadır.

Sonuç olarak organik ve iyi tarım uygulamaları sağlıklı ve besin kalitesi yüksek ürünler elde edilmesine ve besin sıkıntılarında karşı korumada bizlere güvenilir yaşam ortamı sağlamaktadır.

Önerilen Makale ;  TARIMDA “SULAMA”

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (2)

 1. esatismail_avatar
  3 sene önce

  Yazınızın Organik kısmına katılıyorum fakat iyi tarım denetimlidir ve sağlıklıdır kısmına kesinlikle katılmıyorum. Ben bir üreticiyim. Organik (hatta ekolojik) tarım yapıyorum. İyi tarım yapılan bahçeleri kullanılan ilaçları çok iyi biliyorum. İyi tarım kötünün iyisi diyebilirsiniz, ama kesinlikle sağlıklı değil. Konvansiyonel de kullanılan tüm zehirler, hormonlar bunda da kullanılıyor. Kabukta biriken zirai ilaç hasattan bilmem ne kadar önce atımı durdurulacak, peki ya meyvenin içine işleyen ilaçlara ne diyeceksiniz. Bakmayın siz iyi tarım zirai ilaç firmalarının ve tohum baronlarının oyunundan başka bir şey değil.

  • esatismail_avatar

   Yorumunuz için çok teşekkür ederiz. Dusuncelerinize katılıyorum .keşke hep organik tarım yapabilsek ,iyi tarım uygulamalasi demek zirai ilaç kullanmak değildir. Entegre zararlı yöntemi uygulamaktır. Kimyasal mücadele en son çaredir. Ama maalesef entegre zararlı yöntemi uygulamak zor gelmektedir. Kolay olan kimyasal mücadele yapılmakta ısrar edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir