İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Sıklamen Çiçeği yetiştiriciliği

Sıklamen Çiçeği yetiştiriciliği

kapak 2

Sonbaharın hüznüne inat ilkbahar rengi ile içimizi ısıtan rengarenk çeşitleri ile sıklamen çiçeği yetiştiriciliği anlatacağız.  Bu güzel çiçeğin anlamı aşktır.

Orta ve güney Avrupa ile yakın doğuda ülkemizde de çalı diplerinde, kayalık gölgelerinde kendiliğinden yetişen yabani türlere sahiptir. Evlerimizi renklendiren beyaz, pembe, mor ve kırmızı kültüre alınmış türler mevcuttur. Sıklamen çiçeği soğuk havayı sevdiğinden sonbahar ve kış aylarında çiçek açar.

Sıklamen bitkisinin farklı özelliklerinden birisi de kendini çoğaltabilmesidir. Peki bu çiçek kendini nasıl çoğaltıyor.

Toprak altında bulunan Yumru şeklinde olan tohumlardan toprağın üst kısmına doğru toplu şekilde yapraklar oluşturur. Bu yaprakların derimsi bir yapısı vardır. Yapraklar tüylü ve damarlıdır. Toplu halde bulunan yaprakların arasında çiçek sapları oluşarak renkli çiçekler oluşur. Oluşan çiçekler tozlama ve dölleme olayını gerçekleştirdikten sonra çiçek kısmı toprağa doğru yönelir. Bu yönelme sırasında döllenen çiçek tohumları toprakla buluşur ve bu tohumlar tekrardan çimlenerek yeni bitkiler oluşturur.

Sıklamen çiçeği nasıl bakılır???

Sıklamen çiçeğinin bakımında gerekli olan 5 şart vardır. Bunlar; Su, İdeal Toprak, Yeterli element(gübre), Gerekli olan ışık ve istenilen sıcaklık.

Su

Sıklamen çiçeği suyu çok sever fakat dipte biriken suyu hiç sevmez. Yaz aylarında çiçeğe haftada 1 kez su verilmelidir. Kış aylarında ise en fazla 2 haftada bir su verilmelidir. Su verilirken saksı altlarında bekleyen sular kesinlikle dökülmelidir. Sulama yapılırken sürekli aynı ölçüde su verilmelidir. Su verilirken eğer yapraklara ve çiçeklere su değmezse daha kaliteli yaprak ve çiçekler oluşur.

Toprak isteği

Asitli ve kireçli toprakları çok sever. Toprak hazırlamasında içinde olması gerekenler; kil, çürümüş yapraklar, yanmış çiftlik gübresi, ve dere kumudur. Kullanılan topraklarda drenaj çok iyi olmalı toprak su tutmamalıdır. Saksılara bir miktar çakıl taşı bırakılırsa toprak drenajı kolaylıkla sağlanır ve kök gelişimi iyi olur.

Gübreleme

Sıklamen çiçeği verimli toprakları sevdiğinden dolayı gübrelemeye önem verilmelidir. Bilhassa çiçekli dönemde ayda 2 kez sıvı gübre veya sulandırılmış gübre uygulanmalıdır. Gübrelemede dikkat edilmesi gereken en önemli husus yoğun gübrelemedir. İhtiyaç fazlası verilen gübre bitkilerin yanmasına(kurumasına) sebep olabilir.

Işık

Sıklamen çiçeği yarı gölge ve havadar ortamları çok sever. Güneş ışığına direk maruz kalması durumunda yapraklarda solma çiçeklerde dökme yapabilir. Eğer çiçeğinizi balkonda yetiştiriyorsanız ara ara saksınızın yerini değiştirmeniz daha canlı yapraklara ve canlı renklere sahip olmanızı sağlar.

Rüzgar alan yerden uzak tutmaya önem göstermelisiniz. Çiçek rüzgarı sevmez. Rüzgara maruz kalması durumunda yaprak ve çiçeklerde kırılmalara sebep olabilir.

Sıcaklık isteği

Sıklamen çiçeği serin ortamları tercih eder. Kış aylarında 15 C0 nin altı sıcaklıklarda üşüyüp ölebilir.

Önemli bilgiler;

  • Saksı değişimi kesinlikle ilkbahar da yapılmalıdır.
  • Kışın dinlenme döneminde su verilmesine gerek yoktur.
  • Tohumla çoğaltımı yapılmaktadır.
  • Sıklamen de budama işlemi çiçekler solunca yapılmalıdır.
  • Solan çiçeklerin budanıp temizlenmesi daha fazla çiçek açmasına yardımcı olur.
  • Sıklamen çiçeğinde büyük saksılar yerine boyuna göre yeterli olacak saksılar tercih edilmelidir. Büyük saksılarda bitki çiçekten daha çok yaprak oluşumuna güç sağlar.

 

önerilen makale: Ağlayan kalpler çiçeği

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir