İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Seracılık
 3. Sera Yapımı : Küçük Sera Kurmak
Trendlerdeki Yazı

Sera Yapımı : Küçük Sera Kurmak

kucuk-sera
1

Yıllardır bahçenizde sebze, meyve ve çiçekler yetiştiriyorsanız küçük bir sera açarak hobinizi işe dönüştürebilirsiniz. Ticari seralar pahalıdır ve yoğun işgücü gerektirir. Ancak küçük ölçekli bir sera kurmak büyük sermaye gerektirmez. Bu yazımızda sera yapımı için ihtiyacınız olanlardan ve sera maliyeti hesaplamadan bahsedeceğiz.

Küçük ölçekli sera nasıl kurulur?

 • Öncelikle iş yapacağınız yerin ne büyüklükte olduğuna ve sizi kaldırıp kaldıramayacağını bakın.
 • Yetiştirmek istediğiniz ürünlerin çeşidine karar verin
 • Bulunduğunuz yer de ne gibi ürünler var en çok ne tüketiliyor bunların araştırmasını yapabilirseniz sektöre nasıl gireceğinizin tercihini yapmış olacaksınız. Rakiplerinizi araştırmayı da unutmayın bu sayede onların faaliyet göstermediği alanları da tercih edebilirsiniz. Daha sonra ideal yetiştirme koşullarını, toprağı ve ekim zamanlarını da öğrenmek için sıkı bir araştırma yapmalısınız.
 • Faaliyetinizin büyüklüğüne karar verin
 • İşletmenizin amacı kar etmek olduğundan yetiştireceğiniz ürünleri de iyi seçmelisiniz. Ürünlerinizi iyi ayarlayıp hangi boyutlarda bitki ve ürün yetiştireceğinizi ayarlarsanız maliyet ve masraflarınız da azalacaktır.

Küçük Ölçekli Sera için İhtiyacınız olanlar

 • İş planı
 • Sera
 • Bitkiler, tohumlar, çeliklemeler
 • Sulama sistemi
 • Soğutma sistemi

Sera Yapımı ile ilgili Video:

3×10 metre Sera Yapımı

 

Sera Yapımı Maliyeti

Sera kurmak ve dolasıyla seracılık ciddi bir emek isteyen iş kolu olmasının dışında yüksek olmasa bile ortalama üstü bir maliyet oluşturmaktadır.  Maliyet hesaplamaları mutlak suretle işe giriş yapmadan önce net bir şekilde yapılmalıdır. Seracılık maliyetini oluşturan en önemli konu sera alanıdır. Sera alanı büyüdükçe maliyetiniz de büyük ölçüde artacaktır. Bu kapsamda ilk olarak seranın yapısına karar vermeniz gerekiyor. Sera alanı kiralanacak mı, satın mı alınacak, Seranın kaç yıl hizmet vermesi planlanıyor, serada ne ekilecek gibi sorulara yanıt arayarak; Seranın maliyet ve gelir hesabını daha iyi yapabilirsiniz.

 

Bir sonraki yazımızda sera yapımına ilişkin çok daha detaylı bilgiler paylaşacağız. Büyük ölçekli sera kurulumunun yanı sıra hobi serası nasıl kurulur gibi seracılığa ilişkin bir sonraki yazımız için bizleri takipte kalın. Yorumlar kısmından bizlere seracılık ile ilgili merak ettiklerinizi sorabilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.