İlginizi Çekebilir
bbb
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Sardunya Çiçeği

Sardunya Çiçeği

sardunyaaaa

Bu yazımızda bahardan başlayıp kışa kadar gelen güzellikten yani sardunya çiçeğinden bahsedeceğiz. Balkonların ve bahçelerin renk görseli sardunya çiçeği içinize huzur, gözünüze zevk veren, kokusu ile ruhu büyülen çiçeklerin sevgisini ve mutluluğunu göstermektedir.

sardunya çiçeği

Sardunya çiçeğinin anlamı sevgi ve mutluluktur. Çiçek sembol olarak huzuru temsil eder. Peki bu kadar güzel ve değerli olan sardunya bitkisi nasıl ve hangi şartlarda yetiştirilir.

sevginin adı sardunya

İklim İstekleri

Sardunya çiçeği güneş ışığını çok seven fakat dik açı ile güneş ışığına maruz kalmayı sevmeyen bir çiçektir. Yani güneş sever ama sabah ve akşam güneşlerini çok sever. Öncelikle sardunya çiçeği bakmaya karar verdi iseniz kesinlikle sabah ve akşam güneşi alan yetiştirme yeriniz var mı onu kontrol etmelisiniz. Öğlen güneşine maruz kalan sardunya çiçeğinde yapraklarda ve çiçeklerde zarar görülür ve albenisi kaybolur. Sardunya kışın 70C altına düşen yerlerde kurumaya sebep olur. Yaz aylarında da çok sıcağa karşı tepki olarak çiçek dökümü yapar. Kışı soğuk geçen bölgelerde saksı ile yetiştiricilik uygun olmakta ve kış aylarında evde muhafaza etmek mümkün olmaktadır. Sardunya çiçeği sıcağa duyarlı olduğu kadar rüzgara da duyarlıdır. Rüzgar akımı olan yerlerde muhafaza edilmemelidir.

sardunya güneş ışığını sever

Sulama

Yazları su çok seven sulandıkça çiçeklenen sardunya çiçeği toprağı sürekli nemli ister. Suyu bu kadar çok sevmesine rağmen susuz olarak da kalitesini korur. Yaz aylarında 3 günde bir sulama uygundur. Kış aylarında ise 10 veya 15 günde bir sulama yeterli gelmektedir. Yaz aylarında sulama yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur eğer çiçeğinizi 3 günde bir suluyorsanız sürekli 3 günde bir, eğer 5 günde bir suluyorsanız 5 günde bir sulama yapınız. sulama günlerine dikkat edip 1 gün önce veya 1 gün sonra sulama yapmayınız. Çiçeğinizi gün sayısına alıştırın. Eğer gün sayısı sabit olursa çiçeklerin albenisi ve çiçek yoğunluğu daha fazla olacaktır. Sardunya için kullanacağınız saksılarda dikkat etmeniz gereken husus, fazla suyun drenajı için saksı altında bulunan deliklerin yeterince büyük olmasıdır.

sulamanın önemi

Toprak Ve Saksı Seçimi

Sardunya yetiştirmek istiyorsanız toprak ve saksı seçimine dikkat etmelisiniz. Toprak seçerken bütün bitkilerde olduğu gibi sardunya da organik maddece zengin toprakları sever. Sardunya toprağı olarak kesikle sadece çiçek toprağı yani torf kullanmayın. Sardunya da toprak olarak karışık topraklar tercih ediniz. Yani torf ve normal bir toprağın karışımı yapılmalı ve toprak olarak bu karışım kullanılmalıdır. Normal olarak kullanılan toprak kökler de sıkılaşma sağlar ve köklerin rahat bir şekilde toprakta tutunmasını sağlar.

sardunya toprağı organik maddece zengin olmalıdır

Sardunya yetiştiriciliğinde saksı olarak büyük saksılar tercih ediniz. Sebebi ise büyük saksılarda kök gelişimi daha fazla olacaktır. Gelişen bu kökler sayesinde daha canlı, bol sürgünlü ve bol çiçekli bitkiye sahip olursunuz. Saksı ne kadar geniş ve büyük olursa yaz boyu o kadar çok çiçek ve görsellik olur.

sardunya da saksı önemli
sardunya saksı geniş ve büyük olmalı

Budama

Sardunya çiçeğinde genel olarak 2 çeşit budama yapılır. Bunlar çiçek, dal budaması ve kış budamasıdır.

Çiçek Ve Dal Budaması

Sardunya çiçeğinin en önemli bakımı kesinlikle budama’dır. Çiçeğinizin canlı ve gösterişli olması için kesinlikle çiçek ve dal budaması yapılmalıdır. Peki bu budama ne zaman ve nasıl yapılır?

çiçek kesimi canlı çiçeklerin oluşmasını sağlar

Çiçekler açıp bitki üzerinde bir müddet durduktan sonra çiçeklerde renk solması ve yapraklarda sararma başlar. Solan çiçekler ve sararan dal ve yapraklar sap kısımlarında kesim yapılmalıdır. Yapılan her kesimde çiçek vejetatif gelişmeyi hızlandırır. Kesim yapılan yerlerden tekrar yaprak ve çiçek oluşumu sağlar. Solan çiçekler yerine daha canlı ve albenili çiçekler meydana gelir. Bu şekil budama yaz boyunca devam edilmelidir. Sardunya da kesim yani budama yapmaktan asla korkmayın. Kesim doğru şekilde yapılırsa her zaman daha canlılık sağlar.

Kış Budaması

Sardunya çiçeği kışı canlı ve rahat bir şekilde geçirebilmesi için kesinlikle kış aylarına girmeden önce kış budaması yapılmalıdır. Kış budaması nasıl ve zaman yapılır?

kışa rahat ve hazır olması için kış budaması önemlidir

Kış budaması çiçeklerini tamamen dökmüş kışa girmeye hazırlanan sardunya toprak seviyesinden max. 10 cm yükseklikten kesim yapılır. Yapılan bu kesim sayesinde sardunya çiçeği kışı rahat ve ölmeden geçirir. Kış budaması yapılan sardunya kesinlikle ev ortamına alınmalı ve 70C altına düşmeyecek bir ortamda muhafaza edilmelidir. Kış aylarında sardunya çiçeği sıcak ortamlarda muhafaza edilmemelidir. Sebebi ise kış uykusuna yatmamaktadır. Kış sonu bahar başlangıcında yani hava sıcaklıkları 120C üstüne çıktığı dönemlerde sardunya çiçeğine topraktan bitki besin elementi uygulayarak tekrardan canlı renklerde sardunya çiçeğine sahip olabilirsiniz.

kış öncesi yaprak budaması

Peki böyle bir çiçeği kaybetmek istemiyor ve çoğaltarak her yerin rengarenk olmasını istiyorsak bunu nasıl çoğaltmalıyız???

Sardunya Çoğaltımı

Sardunya çiçeği herkesin çoğaltıp daha fazla bitkiye sahip olmak istediği bir süs bitkisidir. Acaba bu kadar güzel olan bir çiçeğin çoğalması da bu kadar zor mudur??

Sardunya çoğaltmanın en kolay 2 şekli vardır. Bunlardan 1. si yaprak sürgünlerinden çoğaltma 2.side yaprağın kendisi ile çoğaltmadır.

Yaprak Sürgünlerinden Çoğaltma

Yaz aylarında oluşan yaprak sürgünlerin dip kısmından kesilerek toprakla veya topraktan önce suda bekletilerek köklenmesi ile oluşan çoğaltma şeklidir. Bu şekil çoğaltma yapılırken yaprak sürgünleri dip kısmından kestikten sonra herhangi bir budama makası veya kesici aletle toprağa gelecek kısmın 45 derecelik açı ile kesim yapılarak pertile veya kumlu toprağa koyulmalıdır. Eğer suda köklendirmek istersek kesilen yaprak sürgünü suya bırakılıp köklenme yapılır. Köklenme gerçekleşince toprakla buluşturulur.

suda bekletilerek köklendirme
kesim sonrası toprakla buluşan sürgünler
sürgünlerin toprakta köklenmesi

Yaprağın Kendisi İle Çoğaltılması

Bitkilerden kesilen yapraklar yarısından kesilir ve kesilen kısım toprağa paralel şekilde yatırılır. Yaprağın alt kısmı toprağa gelecek şekilde toprağın üzerine serilir. Alt kısmında köklenme gerçekleşir.

yapraktan çoğaltma

DAHA FAZLA BİLGİYE ULAŞMAK İÇİN YORUM KISMINDAN BİZE ULAŞABİLİRSİNİZ. ÇİÇEKLİ GÜZEL GÜNLER DİLERİZ…

önerilen makale: GLAYÖL

 

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir