İlginizi Çekebilir
kumquat
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Ruj Çiçeği

Ruj Çiçeği

aralara

Kadınların ilgi alanı olan makyajın çiçeğe bürünmüş halini, erkekler için ise iyi bir hediye seçeneği olan ruj çiçeği hakkında bilgi vereceğiz…

ruj çiçeği

Bu adı ve görünüşü ile farklı olan çiçeğimizin Ana vatanı Malay Yarımadasının Güney kısmı ile Java dolaylarıdır. Bu görünüşü ile farklı olan çiçek doğada ağaç oyukları ve kabuk aralarında kayalıklarda köklenerek yaşarlar. Saksılarda sarkıcı olarak hem çiçeği hem yaprak güzelliği için yetiştirilebilen bir çiçektir.

askılı saksıda yetiştirmek iyi sonuçlar verir

Ruj çiçeğinin ruja benzerliğinden dolayı bu isimle anılmaktadır. Turuncudan kahverengine kadar geniş bir renk seçeneği vardır. Yaprakları yeşil, kalın, canlı ve parlak bir yapıya sahiptir. Dal yapısı ince, uzun ve esnek bir yapıya sahiptir. Dalların sarılıcı özellikleri yoktur. Dik duramaz sarkıcı bir yapısı vardır. İç mekanları süsleyen bitki askılı saksılardaki ruj çiçeği renk, görünüş ve yaprakların canlılığı ile sizlere müthiş bir görsel sağlar.

farklı renklere sahiptir

Yetiştirme İstekleri

Ruj çiçeğinin yetiştirmek için sıcaklık isteği; en düşük sıcaklık 15°-18° olurken en iyi gelişim gösterdiği sıcaklık 23°-26° arasındaki sıcaklıktır. Kışın çok soğuk don yaşanan bölgelere dayanıksızdır. Fakat serin havalara uyum göstermektedir. Yaz kış güneş görmek isteyen bir bitkidir. Çiçeklenmesi için güneş ışınlarına ihtiyaç vardır. Aksi takdirde çiçeklenme görülmez. Evde yetiştirilmesindeki en büyük avantaj güneşin filtrelenerek girmesidir. Yazın sıcaklarda direkt olarak güneşe maruz kalmamalıdır. Güneşleme ve diğer şartları sağlandığında yılda birkaç kez çiçeklenirler.

ruja benzeyen çiçeklere ve tomurcuklara sahip

Ruj çiçeğinin sulama ihtiyacı mevsimsel olarak değişmesi bu konuda ne kadar hassas olduğunu kanıtlar niteliktedir. Havanın serin olduğu zaman toprağına bakılıp sulama yapılmalıdır. Yaz aylarında sulaması sık yapılıp yapraklarına su fısfıs yapılarak nem isteği karşılanmalıdır. Yaz aylarında çiçeklenme öncesinde haftada iki kere bitki besini verilebilmektedir. Çiçeklenmede sulama bol bol yapılmaktadır. Sulama suyunun dinlendirilmiş ve soğuk olmaması çiçeğinin gelişimi için idealdir.

tomurcuk hali

Toprak isteği ve saksı değişimi ise diğer çiçeklere göre biraz daha farklıdır. Önce toprak isteğine bakıldığında humuslu, kumlu ve orkide toprağı karışımı isteyen bitkidir. Bunların yanı sıra saksının alt kısmına taş konulmalıdır. Bunun sebebi drenajı iyi olan geçirgen ve havadar bir toprak yapısı elde etmektir. İyi bir toprak karışımında gür bir kök yapısı oluşmaktadır. Buda bol çiçeklenmeye ve çiçek tomurcuklarının açılmadan dökülmesinin ortadan kalkmasına sebep olmaktadır. Saksı değiştirmesi ise daima kök yumaklarının istediğinden biraz daha küçük saksılara dikilmelidir. Bu kök yumakları yeterince büyümeden saksı değişimi yapılmamalıdır.

Budama

Ruj çiçeği budaması çok önemlidir. Sebebi ise budamadan sonra bitki kendini tazeleyerek daha güçlü ve gür dalların oluşmasına köklerin güçlenmesine ve çiçeklenmeye neden olmaktadır. Budama zamanı ise her çiçeklenme sonrasındadır. Çiçeklenen dallardan geriye 10-15 cm kalacak şekilde dallar kesilerek budama yapılmaktadır. Ayrıca kesilen dalları tekrar uygun şekilde dikim yapılırsa yeni fideler elde edilebilmektedir.

solan çiçekler toplanmalıdır

Önemli not: Mum çiçeği ile karıştırıla biliyor. Mum çiçeği ile Ruj çiçeği farklı iki bitkilerdir.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

Önerilen makale: Petunya

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir