İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Reishi Mantarı (Ölümsüzlük Mantarı) Faydaları ve Yetiştiriciliği

Reishi Mantarı (Ölümsüzlük Mantarı) Faydaları ve Yetiştiriciliği

reishi-mantari-faydalari

Bu yazımızda konumuz mucizevi bir mantar türü olan; Reishi Mantarı. Sizlere kilosu 1.ooo liraya kadar alıcı bulan Reishi mantarının faydaları ve bu mantar türünün nasıl yetiştirildiğine dair bilgiler verdik. Tabi Reishi Çayı nasıl yapılır sorusuna cevap vermeyi de unutmadık 🙂  Keyifli okumalar dileriz.

Reishi (Ölümsüzlük) Mantarı Nedir?

Reishi mantarı, gezegendeki mantarların en popüler ve faydalı türlerinden biridir. Özellikle bu mantar Asya’da binlerce yıldır yetiştirilir ancak son zamanlarda daha geniş bir kitlenin ilgisini çekti.

Reishi mantarı diğer adıyla ölümsüzlük mantarı, katranköpüğü mantar ailesinin bir üyesidir. Ölü ya da ölmeye yüz tutan ağaçların kenarlarında yetişir. Üst kısmı parlaktır ve farklı renklerde olabilir. Kırmızı ve turuncu en yaygın renklerdir. Daha ziyade ılıman bölgelerde Mayıs-Kasım ayları arasında yetişir. Ancak ev içinde dilediğiniz zaman yetiştirebilirsiniz.

Reishi mantarlarında solungaç benzeri bir şekil yoktur. Daha ziyade gözenekler mevcuttur. Reishi mantarı çok meyve veren bir mantar türüdür ve hatta bazen mantar yetiştirme torbasını bile delebilmektedir.

Odunsu ve keskin bir tadı vardır ve bu yüzden yemek için pek de ideal değildir. Bu yüzden daha çok çay benzeri içecekler yapılarak içindeki faydalı unsurlardan faydalanılmaktadır. Zira reishi mantarı içerdiği besinler nedeniyle oldukça iyi bir takviye besin olabilir.

Reishi Mantarı Faydaları Nelerdir ?

Reishi mantarı’nın ( Ölümsüzlük mantarı) saymakla bitmeyecek faydası mevcut. Bunlar içerisinden başlıca öne çıkanları sizler için derledik;

• Migren kaynaklı baş ağrılarına iyi gelir.

• Tansiyonu düşürür.

• Anti-inflamatuar özelik taşır.

• Astım sorunu olanlar tarafından tercih edilebilir.

• Improve kidney function Böbrek çalışmasına yardımcı olur.

• Bağışıklık sistemini düzenler.

• Kemoterapi hastalarına yardımcı olarak kullanılır.

• Kardiyovasküler hastalıkların tedavisinde önerilir.

• Alerjiler ve uykusuzluğu giderici etkisi vardır.

• Regl dönemi ağrıları ve basur tedavisine olumlu etki eder

• Kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar ve enerji verir.

Reishi Mantarı Nasıl Kullanılır?

Reishi mantarı genellikle kuru veya sıvı, kapsül veya toz formunda bir ekstrakt olarak alınır.

Ağız yoluyla alınması gereken günlük doz:

1.5 ile 9 gram ham kurutulmuş mantar

1 ile 1.5 gram reishi tozu

1 ml reishi çözeltisi (tentür)

Kuru formda bulunan reishi mantarlarından çay yapabilir veya çorbanıza ekleyebilirsiniz. Reishi mantarlarından çay elde etmek için mantarı önce öğütün veya dilimleyin. Ardından mantarları suda yarım saat ila iki saat arasında kaynatın. Kaynattığınız bu suyu daha sonra bir filtre veya peynir bezi yardımıyla süzerek içebilirsiniz. Mantarın acı tadını meyvelerle tatlandırmayı ihmal etmeyin (9).

Kurutulmuş reishi mantarları bütün olarak veya toz halinde tüketilebilir. Kurutulmuş reishi mantarları çorba ya da çaya katılabilir. Reishi mantarı çayı yapmak için ya bütün mantarlar öğütülür ya da uzun şeritler halinde dilimlenir. İstenilen miktar ölçülür ve birkaç dakika suda kaynatılır. Daha sonra ısı azaltılır ve çay yarım saat ve iki saat arasında pişirilir. Sıcak su, peynir bezi veya kahve filtresi kullanılarak süzülür. Bu çay acı bir tada sahip olduğundan dolayı bal veya meyveler ile tadı yumuşatılabilir.

Reishi Mantarı Tozu Nasıl Kullanılır?

Reishi mantar tozunu çorbalara karıştırılabilir, smoothie tariflerinde kullanılabilir veya diğer içeceklerle karıştırılarak tüketilebilirsiniz. Bu toz gıdalarınıza bir besin takviyesi olarak da eklenebilir. Diğer yiyeceklerle veya içeceklerle karıştırmak mantarın acı tadını maskeler. Vücudunuz tozu daha hızla emer ve bu nedenle reishi mantarının toz hali etkilerini ve faydalarını kapsül formatından daha hızlı ortaya çıkarır. Reishi mantarının toz olarak kullanılması da doz açısında esneklik sağlar. Reishi tozunu yemeklerde ve tatlılarda toz halde tükettiğinizde miktarı kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Reishi mantarı tozu stresi dengelemek veya stresi azaltmak için kullanılır. Geleneksel Çin kültüründe bu mantar meditasyon uygulamalarını daha da faydalı halde getirmek için çaylarda kullanılır. Reishi mantarı özüt veya öğütülmüş toz formda bulunabilir. Hem mantarın gövdesi hem de mantarın tamamı öğütülerek elde edilir.

Reishi Mantarı Nasıl Yetiştirilir?

Reishi Mantarı Yetiştiriciliği

Bu mantar türü evde yetiştirilebilmektedir. Hızlı yayıldığı ve kirkenlenmeye karşı dayanıklı olduğu için evde yetiştirilmesi uygundur. Ayrıca çok ilgi ve uğraş gerektirmediği için de mantıklıdır. Görsel olarak da zevkli bir iştir.

Reishi, mantar torbasında da yetişebilmektedir. Mantar torbasının içinde arpa, buğday, ulaf, çavdar gibi maddelerin olması gerekiyor. Çünkü maddelerde mantar iyi şekilde döllenebilmektedir. Bazı kişiler talaş dökülmesini önerebilir ancak talaş döllenmeyi engellediği için doğru bulunmamaktadır.

Reishi mantarını dışarıda yetiştirmek isterseniz kuru ağaçların köklerine aşılar yapabilirsiniz.

Evde reishi yetiştirmek istiyorsanız, özel mantar torbalarından alabilirsiniz. Torbanın içinde mantarın boynuzu rahatça şekillenebilmelidir. Boynuz büyüyünce torbanın üstü kesilerek yer açılmalıdır.

Reishi mantarları meyve verme döneminde bir kerede tüm meyvesini verir. Peki ne kadar mantar elde edilir? 1 kiloluk mantardan genelde 5 kilo mantar elde edilir. Verimi ve üretimi artırmak için mantarın tepesi daha çok uzamalıdır.

Mantar yetiştirirken hava akışı iyi ayarlanmalıdır. Çünkü hava, verime etki eden önemli bir faktördür.

Mantar hasat dönemine geldiğinde, mantarın ürettiği tohumlar düşmeden hasat edilmelidir. Mantarda çok tohum olduğu için düşen tohumlar devamlı yenilenir. Hasat sırasında bıçak kullanılabilir, hatta bazen mantar sert olduğunda testere bile kullanılabilmektedir.

Mantarları topladığınızda nem alıcı cihazlardan geçirerek bir süre saklayabilirsiniz. Ya da daha önce de bahsettiğim gibi kurutabilirsiniz.

Reishi mantarının kirliliğe karşı dayanıklı olması hem olumlu iken hem de olumsuzdur. Çünkü toplanırken koparılmasını zorlaştırmaktadır.

Reishi, daha önce de bahsettiğim üzere yemek için değil daha çok tıbbi amaçlar için kullanılmaktadır. Bunun nedeni tadının odunsu olmasıdır. Böyle olunca daha çok toz haline getirilip yemeklerde o şekilde kullanılır. Ayrıca mantar parçacıkları suda kaynatılarak çay olarak da tüketilmektedir

Torbada Reishi Mantarı Nasıl Yetiştirilir ?

Torbada reishi mantarı yetiştiriciliği yaparken, hava şartlarını ayarlayarak çok verimli bir yetiştiricilik yapabilirsiniz. Bunun için önce oda sıcaklığını ayarlayıp, torbaları odaya yerleştirmelisiniz. Unutmayın hava ne kadar ılıksa, mantarlar o kadar hızlı gelişir. Torbanın içine baktığınızda beyaz miselyum görüyorsanız, mantarın yetişmesi için şartlar sağlanmış demektir. Eğer kahverengi bir renk görüyorsanız, beyaza dönene kadar beklemelisiniz.

Torbaları sık sık kontrol etmelisiniz ve gerekli ışık, hava ve nem sağlamalısınız.

 • Mantar torbasını öncelikle bir plastik kabın ya da kovanın içine koyun. Ardından banyo ve mutfak gibi yerlerde yani nemli ortamlarda tutun.
 • Mantar bir süre sonra meyve verecek. Meyveleri gördüğünüzde torbaya çizikler atarak havalandırmayı artırın.
 • Torbayı ters çevirin ve içeriye hava girsin.
 • Nemi sağlamak için torbanın üst kısmına ıslak bez koyabilirsiniz. Ya da ara ara su dökebilirsiniz.
 • Son olarak mantarların yetişmesini bekleyeceksiniz.

Mantarlar torbadayken ışık, havalandırma ve neme dikkat edilmeli.

 • Işık: Işık için güneş ışığı kullanılabilir fakat direk olarak torbanın üzerine vurması sıkıntılı olabilir. Bu nedenle yapay ışıklar kullanılabilir.

 • Havalandırma: Mantar torbaları 15-20 santigrat derece olan bir odada durmalıdır ve havalandırma devamlı yapılmalıdır.

 • Nem: Mantarlar nemli ortamlarda büyür. Bunun için nem dengesini ayarlamalısınız. Torbaya açtığınız yarıkların üstüne ıslak bez ya da ıslak pamuklar koyarak nem dengesini ayarlayabilirsiniz.

 

Reishi Çayı Nasıl Yapılır?

Önce mantarı alıyorsunuz. Kuru ya da taze fark etmez. Taze olursa çayı daha güzel olur.

İnce dilimlere ayırıyorsunuz yaprak şeklindeki mantarı. Sert bir mantar olduğu için keskin bir bıçak kullanmanız iyi olur.

Kaynar suyun içine bu mantar dilimlerini atıyorsunuz. İlk kez demleyecekseniz 5 gram kuru ya da 25 gram yaş reishi mantarı koyabilirsiniz çaydanlığa. Bu orandan 4 kupa çay çıkacaktır. 5 gram kuru reishi ise avcunuzu doldurmaya yeter. Yani çok da hassas olmaya gerek yok.

Kaynar suya attıktan sonra ocağın altını kısıyorsunuz ve 2 saat boyunca kısık ateşte demliyorsunuz. 2 saat uzun bir süre elbette. Ancak reishi mantarının içindeki faydalı besinlerin açığa çıkması için bu süre gerekli.

Çaydanlığı ateşten alıyorsunuz ve mantar parçalarını çıkarıyorsunuz.

Oldukça keskin bir tadı olan bu çayı dilerseniz balla biraz tatlandırabilirsiniz. Ayrıca çayı soğutup buzdolabında birkaç hafta muhafaza da edebilirsiniz.

Son olarak reishi mantarının ( ganoderma ) detaylıca anlatıldığı bir videoyu sizlerle paylaşmak istiyoruz;

Yetiştiricilik üzerine diğer yazılarımıza göz atmayı unutmayın… Tarım Sitesi 

Soru cevap kısmından bizlere tarımla ilgili her türlü sorularınızı iletebilirsiniz. Soru – Cevap

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir