İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarım Haber
  3. Yeni Bir Tarım Yöntemi : Piramit Çiftlik
Trendlerdeki Yazı

Yeni Bir Tarım Yöntemi : Piramit Çiftlik

piramit-ciftlik
1

PİRAMİT (KOMPAKT) ÇİFTLİK

Bir çiftlik hayal edin kademeli olarak dizayn edilmiş , en üst katında tavuklar yaşıyor , bir alt katta ise balıklar var ve tavuklardan düşen artıklarla besleniyor, Sistemdeki domates ve marullar ise balıkların yüzdüğü su ile sulanıyor. Son olarak bu çiftlik güneş enerjisiyle çalışıyor! İşte bu çiftliğin adı piramit çiftlik !

Bu bir Zoo-hydroponique (hayvanat bahçesi-hidroponik) piramit çiftliktir. Agri Pyramide olarak adlandırılan bu sistem, Burkino Faso’da yaşayan,  genç bir araştırmacı olan 27 yaşındaki lisans öğrencisi Doamba Kévin tarafından geliştirilmiştir ve ayrıca bir Start Up projesidir. Geliştirilen sistem, üç faaliyetin (tarım, su ürünleri, kümes hayvancılığı ) arazi dışı bir üretim döngüsünde gerçekleşmesini mümkün kılmaktadır.

Piramit Çiftlik (Kompakt Çiftlik) Avantajları

Agri Piramidi, özellikle gençler için işsizliği azaltırken gıda güvenliğine katkıda bulunur. Aynı zamanda iklim değişikliğine ve gıdaların kendi kendine yeterlilik sorununa çözüm sağlıyor. Kévin Douamba’ya göre bu prototip, kullanıcının ihtiyaçlarına ve mevcut alana bağlı olarak ortalama 200 kümes hayvanı , 200 balık ve 600 bitki kapasitesine sahiptir.

Kévin Douamba, “Avantajları, diğer şeylerin yanı sıra, alanların azaltılmasıdır. Ayrıca,% 90’dan fazla su tasarrufu sağlar ve buharlaşma ve sızma gibi neredeyse hiç kayıp olmaz. Yıl boyunca sürekli üretim de var. Ek olarak organik bir üretimdir. Kimyasalları kullanamıyorum çünkü orada yaşayan hayvanlar var ”diyor.

Farklı bitki türleri neler olabilir?

Farklı ürün türleri pazar bahçeleridir;  Domates, salata, biber vb. dahil bu bir kök sistemi diye belirten  Kévin  Douamba Köklerin büyük olmamasını vurguluyor.

Bir cihazın tahmini fiyatı ?

Tüm fiyatlara tasarım yapılabileceğini söyleyen Kévin Douamba,
Maliyet, 500.000 FCFA (762 €) ile 3 milyon FCFA (4.500 €) arasında değişmekte, üreticinin ve portföyünün amaçlarına bağlı olarak, 12, 24 ya da 30 metrekarelik cihazlar var. 30 metrekarelik bir cihazın 2.000 bitki, 1.200 balık ve 200 tavuk kapasiteli  olduğunu söylüyor.

Son olarak sizde bu şekilde tasarlanmış ya da buna benzer bir çiftlik inşa edebilirsiniz. Aynı anda çiftçilik, kümes hayvancığı  ve su ürünlerinden hem besin hemde kazanç elde ederken; Yer, enerji, atık, su, zaman gibi bir çok şeyden tasarruf edebilirsiniz. Neden olmasın?

Youtube ‘da bu konuyla ilgili kısa bir video var. Videoyu izleyerek Piramit Çiftliği detayları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Kaynak : Fikirler.net

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir