İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Pikan Cevizi

Pikan Cevizi

22

Bu yazımızda sizlere ceviz çeşidi olan fakat bilinen cevizlerden farklı olan pikan cevizi hakkında bilgi vereceğiz. Bu farklılık şekli ile, yetiştirme koşulları ile, verim rekoltesi ile diğer cevizlerden farklılık göstermektedir.

pikan cevizi

Pikan cevizinin kökeni Kuzey Amerikadır. Bilinen ceviz türlerinden Pikan cevizini ayıran en büyük özellik iç randımanın yüksekliği, ılıman iklim koşullarında yetişebilmesi, dış kabuğunun kolay kıralabilir olması, meyvelerin saklama koşullarının uzun olması ve en önemli özelliği ise normal cevize göre daha az masraflı yetiştiriciliği olmasıdır.

pikan kabuklu hali

Pikan cevizi %90 oranında pasta, şekerleme ve dondurma olarak değerlendirmektedir. geriye kalan kısmı ise sofralık olarak kullanılır. Pikan cevizinin yağı ise kozmetik ve eczacılıkta kullanılmaktadır. Enerji kaynağı olarak önemli bir yere sahiptir. İçerisinde bulunan %70 lik doymamış yağ asitlerinden oluştuğu için yüksek enerji kaynağıdır.

pasta süslemesi

Bitki Özellikleri

Kök Yapısı

Kuvvetli kök kazık kök sistemine sahiptir. Ortalama 3 m derinliğe inebilir. En uygun kök derinliği 1,5 – 2 m dir.

Gövde

Pikan cevizi çok hızlı büyüyen ve uzun boya sahip bir ağaçtır. Yaklaşık 40 ile 60 m arasında boylanabilen çeşitlere göre farklılık gösteren ağaçlardır. Ağaçları dik ve yayvan büyüme özelliğine sahiptir. Odun kısmı gevrek bir yapıya sahiptir. Gövde kısmında dik yarıklar bulunmaktadır.

ağaç yapısı
dik ve yayvan ağaç yapısı

Yaprak yapısı

Kışın yapaklarını döken bir türdür. Yaprak rengi yeşilimsi sarıdan, koyu yeşile doğru olup birleşik yapı gösteren kenarları az yada çok dişli, uç kısmı ok şeklinde, kısa yaprak sapına sahiptir.

yaprak yapısı

Çiçek yapısı

Cevizde olduğu gibi monoik çiçek yapısına sahiptir. Yani erkek ve dişi çiçekler aynı ağaç üzerinde fakat ayrı yerlerde bulunmaktadır. Bunun yanı sıra erkek ve dişi çiçekler farklı zamanlarda olgunlaştığı için yeterli tozlanma, döllenme ve verim için bahçe tesis edilirken erkek ve dişi çiçeklerin olgunlaşması belirlenip en az iki farklı çeşit dikilmelidir. Rüzgarla tozlanma yaptığı için erkek çiçek fazla derece de polen oluşturmaktadır.

Meyve

Sert kabuklu meyveler grubuna girmektedir. Meyve 3 kısımdan oluşur. Bunlar en dışta yeşil etli kabuk, içte kahverengi sert kabuk ve en iç kısımda tohum bulunmaktadır. Yeşil kabuk üzerindeki sutur çizgiler meyve olgunlaştıkça çatlama yapar ve meyve bu çatlamalardan dışarı çıkar. Kahverengi kabuk ise ince ve kolay kırılabilen yapıya sahiptir. İlk meyve 4 ile 5 yaşları arasında görülür. Meyveler yuvarlak oval, uzun sivri şekilli olup dal uçlarında 3-10 adet demet şeklinde bulunur. Yenen kısmı tohum olarak adlandırılan 3. kısımdır.

pikan cevizi meyvesi
kabuklu ve kabuksuz meyveler

Pikan Cevizi İklim İstekleri

Pikan yetiştiriciliğinde ki sıcaklıklara bakıldığında en düşük sıcaklık -6 0C dir. Bu sıcaklığın altında zarar görmeye başlamaktadır. En iyi gelişim gösterdiği sıcaklık ise 28-30 0C dir. Bitkinin soğuklama isteği ise +7.2 0C altında 400 – 750 saat aralığındadır. Bu soğuklama isteği ise çeşide göre değişiklik gösterir. Pikan yetiştiriciliğini sınırlayan en büyük iklim olayı ise ilk bahar geç donları ve son bahar erken donlarının uzunluğudur.

Toprak İsteği

Pikan cevizi toprak seçen bir bitki türüdür. Hafif ağır bünyeli topraklar, alüvyal topraklar ve aynı zamanda organik maddece zengin drenajı iyi topraklarda iyi gelişim gösterir.Drenajı iyi olmayan topraklarda kök gelişimi engellenmekte ve ağaç ölümü gerçekleşmektedir. pH aralığı 6,5 – 7 dir. Tuzluluğa hassas bir bitkidir.

toprak açısında seçicidir

Budama

Pikan cevizi büyük ağaçlar oluşturmaktadır. 20 yaşına kadar ilk yıl haricinde fazla budama istemeyen bir  türdür. Fidan dikimi yapılan ilk yıllarda taç sistemini oluşturmak için doruk dallı ve değişik doruk dallı sistemler kullanılmaktadır. Kullanılan bu sistem mekanik hasat için uygun budama şekli olmaktadır. Pikan cevizi diğer bitkilerde olduğu sürgün uçlarında budama yapılmaz. Çiçekler sürgün uçlarında olduğu için yapılan kesimler verimsizliğe sebep olabilir. Tepe kesimi sadece dikim yapılan fidanlarda ilk yıl yapılır. Bunun sebebi şeklini alabilmesidir.

Hasat

Pikan cevizinin en önemli özelliği 150 yaşına kadar ürün verebilmektedir. Hasat işlemi Kasım – Aralık aylarında yapılmaktadır. Yeşil kabuğunun 1/3 çatlaması ile hasat zamanının geldiğini belirlenir. Hasat edilen cevizin yeşil kabukları hemen temizlenip, temiz ve havadar bir ortamda kurutulmalıdır. Hasat silkme veya mekanik şekilde yapılabilir.

hasat zamanı meyve çatlaması

Pikan cevizinin Faydaları

  • Ağaçta yetişen yemişler arasında en yüksek antioksidan oranına sahiptir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Kanser ve enfeksiyon riskini azaltır.
  • folik asit, A, C ve E vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi minerallerin önemli bir kaynağıdır.
  • İçerdiği E vitamini sayesinde özellikle kalp krizi, felç gibi hastalıklara karşı koruyucu, diyabet riskini azaltıcı ve bağışıklık sistemini de güçlendirici etkiye sahiptir.
  • Beyin gelişimini olumlu yönde artırır.
  • Yoğun olarak çalıştığınız dönemlerde pikanla beslendiğiniz zaman vücut ve beyin olarak daha zinde olursunuz.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ. 

Önerilen Makale: Limon Yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (0)