İlginizi Çekebilir
hümik asit kapak
  1. Ana Sayfa
  2. Süs Bitkileri
  3. Petunya

Petunya

petunya-cicegi-3 mor

Bu yazımızda güzelliği ile gözlere dokunan gözlere hitap eden çiçekleri ile hayale daldıran petunya çiçeğinden bahsedeceğiz.

renk şöleni petunya

Her çiçeğin ayrı bir güzelliği ve bizlere verdiği ayrı bir mesaj vardır. Hayatımızda hayallerimiz ve umudumuz olmadan yaşayamayız. Şimdide sizlere umut anlamını barındıran baktıkça hayaller kuracağınız görünümü kokusu ve rengarenk görsel şöleniyle bakımının da bir o kadar nazlı olan petunya dan bahsedeceğiz.

farklı renklere sahip petunyalar

Petunyanın ana vatanı Güney Brezilya ve Arjantin’dir. Bilinen diğer bir adı da kahkaha çiçeğidir. Elliye yakın bilinen farklı petunya çeşidi bulunmaktadır. Petunya çiçeği renk ve çeşitleri açısından geniş bir aralığa sahiptir. Çiçekleri yalın kat ve katmerli olarak ayrılır.

katmerli petunya
yalın kat

 

Çiçek renkleri sarı, beyaz, mor, turuncu gibi birçok renk seçeneği sunar. Çiçek yapısı borazan şeklinde olup çeşide göre büyük ya da küçük çiçekleri bulunmaktadır. Yaprakları ise yumuşak, küçük, yapışkanlı ve tüylü bir yapıdadır. Otsu bir gövde yapısına sahiptir. Tek yıllık bir bitki olarak bilinse de düzenli ve doğru bir bakım yapılırsa uzun yıllar balkonlarınızı ya da bahçelerinizi süsleyebilir. Dik büyüyen ve sarkıcı formları bulunur.

gece gökyüzü petunyası

Yetiştirme İstekleri

Petunyalar güneşli ve yarı gölge havadar yerlerde çok iyi gelişim gösterirler. Gelişimleri için yüksek bir sıcaklığa ihtiyaç duymazlar. Fakat çiçeklenme zamanı içerisinde 6 saat güneş gören yerlerde bol çiçeklenme gösterirler.

her renge farklı uyum sağlar

Nem isteği gelişimleri için fazla önemli değildir. Sulama ihtiyaçları petunyaların en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Sulamanın düzenli olması çiçeklenme için gereken ikinci etkendir. Toprağı sürekli nemli kalmalı kurumamalıdır. Sulamanın yanında drenajı çok iyi olmalıdır. Çünkü fazla suyun birikmesi kök çürüklüğüne neden olmaktadır. Sulama yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli unsur kesinlikle yapraklara ve çiçeklere su gelecek şekilde üsten sulama yapılmamalıdır. Sulama işlemi sadece toprağına değecek şekilde yaprağın alt kısmından sulama yapılmalıdır. Petunyaların gövde ve çiçek kısmı zarar göreceğinden dolayı rüzgarı sevmezler. Bol rüzgarlı yerlerde bırakılmamalıdır.

güneşe aşık bu bitki

Toprak isteğinde drenajı iyi olan kumlu-killi humuslu besince zengin toprakları severler. pH aralığı 5.6- 7.6 arasında olmalıdır. Gübreleme bitkinin çiçeklenme döneminde bol çiçek vermesi için haftada bir gübreleme yapılması oldukça önemlidir. Sıvı gübreler sulama suyuyla birlikte verilebilmektedir. Gübrelemede fosfurlu ve azotlu gübreler tercih edilmelidir. Petunya bitkisi saçak kök yapısına sahiptir. Çiçeğin dikilmiş olduğu yer ne kadar geniş ise kök gelişimi o kadar çok olur. Bu kök gelişimi çiçeğe etki eder. Kök ne kadar çok ise Petunya o kadar canlı olur.

çarkıfelek 

Budama petunya bitkisi için diğer bitkilerde olduğu gibi oldukça önemlidir. Petunya, çiçekli ne kadar albenili olsa da çok çabuk sönen çiçeklere sahiptir. Bu çiçeklerin bitki üzerinde toplanması gerekmektedir. Toprakta çıkan yabancı otlar ve bitkideki ölen yaprak ve dalların çiçekler gibi temizlenmesi gerekmektedir. Bunların bitki üzerinde kalması bitki beslenmesi açısından olumsuz etkilemektedir. Sağlıklı bitkilerdeki dalların budanması bitkinin şekilsiz ve formsuz oluşumunu engellemektedir.

Petunya Çeşitleri

Büyük Çiçekli petunyalar; Büyük ve borazan şeklinde çiçeklere sahip olan çoğunlukla park ve bahçelerde kullanılan yer kaplayıcı özelliği olan cinstir.

büyük çiçekli 

Küçük çiçekli petunyalar; normal petunya çiçeklerinden küçük olan askılı saksılara dikildiğinde sarkan cinstir.

sarkan küçük petunya

Zemin Kaplayan Sürüngen Petunyalar; Bu cins de ise yaprakların yerle temasında çim gibi tüm yüzeyi saran çiçekleri bol açan petunya cinsidir.

Petunya çiçeğinden alınan mesaj ile yazımızı sonlandırırken UMUDUMUZU KAYBETMEMEK DİLEĞİ İLE…

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

Önerilen makale: Manolya Yetiştiriciliği

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir