1. Ana Sayfa
  2. Tarım Haber
  3. Meyan Kökü

Meyan Kökü

white-mug-white-table-with-herbal-tea-herbal-ingredients-laid-out-table-concept-topic-herbal-treatment-colds-flu-autumn-top-view_147111-6

Meyan kökü, acımsı tatlı kökleri ilaç ve baharat olarak kullanılan çok yıllık, otsu formda bir bitkidir.Bu yazımızda sizlere meyan kökünü tanıtmaya çalıştık…

İyi Okumalar . . .

 

Meyan Kökünün Önemi

Meyan kökü , ilaç sanayisinde göğüs yumuşatıcı, balgam söktürücü , idrar arttırıcı ve tat düzeltici olarak toz,hap ve infusyon halinde kullanılmaktadır. Suyu özellikle Güneydoğu Anadolu’da şerbet olarak içilmektedir. Meyan şerbeti esmer renkli ve tatlı bir içecek olup, genellikle buzla soğutularak içilir.

Meyan Şerbeti ve Balı

Meyan kökünün ekstraksiyonu çıkarılarak toz, çubuk veya dört köşe parçalar halinde piyasaya sunulur ki buna Meyan balı denir. Meyan balı göğüs yumuşatıcı, öksürük kesici ve yara iyileştirici olarak kullanılmaktadır. Ayrıca bir çok preparata katılarak mide hastalıklarından ülser ve gastrite iyi gelmektedir.

Meyan Balı

Meyan kökü , sigara,bira ve plastik sanayilerinin önemli bir ham maddesidir. Bunlardan başka bütün alkolsüz, kolalı içkilerin birleşimine girmekte ve onlara özel aroma kazandırmaktadır.

Meyan kökü, doğal boyacılıkta , şap mordanla esmerimsi sarı boya elde edilmesinde kullanılır.

Meyan kökünün öz suyu şeker , doğal tutkal ve reçinelerle karıştırılarak tahılların unu ile bir araya getirilince yumuşak ürünler meyan kökü hamuru veya macunu elde edilmektedir.

Meyan kökünde glycyrrhiza isimli bir glikozit bulunur. Meyan kökü ayrıca nişasta ,şeker, zamk, reçine ve flavon da içermektedir. Bir glikozit olan glycyrrhiza şekerden 50 kat daha tatlıdır. Meyanın köklerindeki oranı %5-13 arasındadır.

Meyan Kökü Bitkisel Özellikleri

Meyan kökü önemli bir baklagil türüdür. Büyük ölçüde doğal florada bulunmaktadır. Toprak altında kalınlaşmış, rizom şeklinde oldukça derinlere inen kökleri sahiptir. Bu köklerden eriyen maddelerin kısmen ya da tamamen alınmasıyla meyan ürünü elde edilir. Meyan kökünün toplanan ve faydanılan kökleri 0,5-2,5 cm çapında ve 15-20 cm uzunluğundadır. Kök parçalarının rengi kabuklu ise esmer , kabuğu soyulmuş ise sarıdır. Kokusu kendine has ,tadı önce tatlı sonra acımsıdır.

 

Saplar 50 cm kadar boylanmakta ve üzerinde yapraklar bulunmaktadır. Yapraklar, bileşik yapraklıdır.

Yaprak koltuklarından yaprak şeklinde çiçekler çıkar. Çiçeklerin rengi mavimsi mordur. Dölleme kendinedir.

Meyan kökünün meyvelerine Bakla ya da badıç denir. Tohumları siyah olup mercimek büyüklüğündedir.

Toprak ve İklim İsteği

Kumlu, derin ve  humus açısından zengin toprakları sevmektedir. Akarsu kenarlarında ve güneşli iklimlerde iyi yetişmektedir. Akarsu kenarındaki allüviyal topraklarda hem gelişmesi hemde sökümü kolay olmaktadır.

Türkiye’de Batı Anadolu (İzmir , Aydın ve Muğla) ve Doğu Anadolu’da (Muş ,Siirt, Bingöl ,Batman ) kendiliğinden yetişmektedir.

Toplanması ve Saklanması

Meyan kökleri söküldükten sonra yıkanmaktadır. 15-40 cm boylarında doğranarak kurutulmaktadır.

Nemden ve güneş ışınlarında uzakta muhafaza edilir.

Meyan Kökü Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirmektedir.
  • Balgam sökücü ve öksürük rahatsızlıklarına fayda sağlamaktadır.
  • İdrar sökücü etkisi vardır
  • Ülser, gastrit gibi mide rahatsızlarına iyi gelmektedir.
  • Hücrelerde tahrişe bağlı ağrıları azaltmaktadır.
  • Hormonal dengesizliklere faydası vardır.
  • Meme ve kolon kanserine karşı koruma sağlamaktadır.

Önerilen Makale ; Kekik Yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir