İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Melek Borusu

Melek Borusu

pembe

Bu yazımızda sizlere çiçekleri ile büyük, ağaç olarak küçük melek borusu hakkında bilgi vereceğiz. Kokusu ile insanı mest eden görünüşü ile güzelliğe güzellik katan bu çiçek nedir??? Nasıl yetiştirilir?? Nasıl gübrelenir?? Nasıl çoğaltılır?? Bu soruların hepsine cevap vereceğiz.

Melek borusu nedir??

Öncelikler büyük çiçekli bitkileri seviyorsanız kesinlikle bahçenizde olması gereken bir çiçek. Sadece bahçelerde değil saksıda balkonlarınız da rahat bir şekilde bakabilirsiniz. Çiçekleri ters çanlara benzere 20 cm uzunluğuna kadar ulaşabilir. Pembe, kırmızı, sarı, beyaz vb. renklere sahiptir. Kendine has bir kokusu vardır. Bu koku yüzlerce metre öteden dahi rahatlıkla hissedilir. En güzel özelliği çiçekler kokusunu ikindi ezanı ile salmaya başlarlar. İkindi ezanından akşam ezanına kadar çok güzel rahatlatıcı bir koku salgılarlar. Bitki boyu en fazla 2 m ye ulaşır. Yıl boyunca ortama yılda 3 kez çiçek açabilirler.

Peki şekil ve koku olarak bu kadar güzel olan bu bitki nasıl yetiştirilir.

Melek Borusu Yetiştiriciliği

İklim İstekleri

Bu bitkini her ortamda yetiştiriciliği yapılır. Yetiştiricilik anlamında sadece soğuklara karşı dayanıklık sağlayamaz. – (eksi) ye düşen yerlerde toprak üstü aksamı kuruma yapar. Eğer çiçeğiniz saksıda ise kış aylarında kapalı ortamlara almanız lazımdır. Fakat toprakta yetiştiricilik yapıyorsanız kış aylarında toprak üstü aksamı kuruma yapabilir. Bu tür durumlarda köklerin canlı kalması lazımdır. Köklerin canlı kalabilmesi içinde kış aylarında üzerini malç ile kapatılması gerekir. Malç ile kapatılan kökler İlk baharda tekrar sürgün verecektir. Çıkan bu sürgünlerden tekrar çiçeğinizin canlılığını sağlayabilirsiniz. Melek borusu Güneşi çok seven bir bitkidir. Güneşlenme arttıkça çiçeklenme artmaktadır.

Gübreleme

Melek borusu toprak bakımından seçici olmadığından dolayı gübrelemede istemez. Fakat çiçek sayısının fazla olması, kokulu ve gösterişli olması için ilk bahar aylarında kesinlikle kompoze gübreleme yapılmalıdır.

Sulama

Melek borusu susuzluğa dayanıklı gösterir. Fakat çiçek sayısının fazla olması, kokulu ve gösterişli olması için en az hafta da bir kez bol miktarda sulama yapılmalıdır. Gövde kısmında su oranı yüksektir. Daha canlı ve daha dik duran bir melek borusu istiyorsanız sulamaya önem vermelisiniz.

Çoğaltma

Bu bitki çok kolay bir şekilde çoğalmaktadır. Çelikle çoğaltma yapılmaktadır. Kesilen çelikler suda bekletilir. Suda bekletilen çelikler suyun içinde beyaz yeni kökler oluşturur. Çelikler kök oluşturunca toprağa alınır. Bu sayede kolay bir şekilde çoğaltma sağlanır.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale: Ruj Çiçeği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap