İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Maviyemiş Yetiştiriciliği Ve Faydaları

Maviyemiş Yetiştiriciliği Ve Faydaları

ana resim

Bu yazımızda sizlere hem ekonomik yönde cepleri güldürecek hemde saymakla bitmeyen faydaları olan Mavi Altın olarak da bilinen Maviyemiş Yetiştiriciliği Ve Faydaları hakkında bilgi vereceğiz..

maviyemiş (yaban mersini)

Yazımıza başlamadan önce ikibinli yıllarda ülkemize gelmesini sağlayan ve birçok çalışması ile yetiştiriciliği hakkında bizlere ışık olan saygı değer Prof. Dr. Hüseyin ÇELİK hocamıza TEŞEKKÜR ederiz.

Peki bu kadar değerli olan Maviyemiş nasıl yetiştirilir?? Nerelerde kullanılır??? Faydaları nelerdir??? Bu soruları beraber cevaplayalım.

Maviyemiş Yetiştiriciliği

Bitki Özellikleri

Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan 3 çeşit maviyemiş vardır. Bunlar; Yüksek boylu, Alçak boylu ve Tavşan gözüdür. Yüksek boylu maviyemişler dik büyüme gösterir, kışın yaprağını döker, 2 ile 7 m boylanabilmektedir. Fakat bahçe tesisi kurulan yerlerde en fazla 3 m uzamasına müsaade edilir.

en fazla 3 m boylanması uygundur

 

Maviyemişlerde Çiçek tomurcukları yaz sonlarına doğru oluşur ve sadece yeni oluşan sürgünlerde meyveler için çiçek açımı sağlar. Yani bol ürün alabilmek için yeni çiçekler elde etmek gerekir oluşan çiçeklerde yeni çıkan sürgünlerde oluşmaktadır. Yaşlı dallar üzerinde sadece yaprak sürgünleri oluşur.

Maviyemiş çiçeği

Yaprak sürgünleri -20 ile -400C ye kadar dayabilmektedir. Meyveleri ortalama 1.5 ile 6.0 gr arasında olur. Meyve rengi ise mavi – siyah renktedir. Raf ömrü kısa olan bu bitki de meyve olgunlaştıkça rengi matlaşmaya başlar. Çiçeklenme görüldükten sonra 45 – 75 gün arasında meyve olgunluğu sağlanır.

Maviyemişlerin kökleri çok ince, lif gibidir. Kök emici kılları bulunmamaktadır. Belirgin bir kazık kök oluşturmazlar. Kökler toprak tipine bağlı olarak 1 m derine kadar kök salabilirler. Asıl görev yapan kökler toprağın yüzeyinde bulunan ortama 25-30 cm derinlikte görev yapan saçak kökler iş görür.

 

Meyvesi gerçek bir meyvedir. Olgunlaşan meyvede pus tabakası mevcuttur. Bu pus tabakası raf ömrünü ve yola dayanımını artırır. Hasattan önce veya hasattan sonra bu pus tabakası silinip temizlenmemelidir. Pus tabakası silinirse raf ömrü azalır.

İklim İstekleri

Maviyemiş bitkisi Tam güneş alan veya biraz gölge olan Güney veya Kuzey Batıya bakan hafif meyilli, drenaj ve hava akımı iyi olan serin ve nemli havalar Maviyemiş için en uygun şartlardır. Genel olarak orman gülü, defne, kızılağaç, gürgen, kayın ve çamın karışık olarak yetiştiği bütün bölgelerde kolaylıkla yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Maviyemiş yetiştiriciliğinde en önemli faktör toprak pH sıdır. Toprak pH sı kesinlikle 4,5 ile 6 arasında olmak zorundadır.

Maviyemiş yetiştiriciliğinde tozlanma döllenme zamanındaki hava şartları önemlidir. Kendine tozlanan çeşit olmasına rağmen karşılıklı tozlanmaya da  ihtiyaç duyabilir. Bu tür durumlarda hava şartları arıların çalışmasına el verişli hava olmalıdır. Tozlanma döneminde sisli ve yağışlı havalar tozlanma ve meyve tutumuna engel olmaktadır. Çiçeklenme döneminde oluşan fazla yağışlar Botrytis ve mumlu tane hastalığı artırır. Meyvede hasat öncesi yağan yağmurda istenilmez. Sebebi ise meyvenin üzerinde oluşan puslu tabaka silinir. Bu puslu tabakanın silinmesi sonucu raf ömrü azalır ve satış zorluğu oluşturur.

Hasat zamanı hava sıcaklığı önem arz eder. Gündüzleri bol güneşli geceleri ise serin olması istenir. Bu şekil havalarda hasat sırasında oluşacak meyve kayıpları az olmaktadır.

Budama

Maviyemişte budama yapılırken dikkat edilmesi gereken 2 husus vardır. Bunlardan 1. si bitkilerin uzamasını engellemek için 2. si ise kesinlikle soğuk bölgelerde çiçek açımlarını geciktirmedir.

Budama işlemi eğer yıl içinde doğru zamanlarda yapılırsa çiçeklenme gecikir ve ilk bahar erken donlarına karşı korunmuş olur. Hasattan hemen sonra yapılan ve mayıs haziran aylarında yapılan budama genç sürgünlerin oluşumunu artırır ve çiçeklerin geç açımını sağlar. Genç sürgün oluşan ve çiçeklerin zarar görmemesi sonucu bol ve kaliteli ürün elde edilir. Boya giden fidanlar istenmediği için tepe kesimleri yapılır. Yapılan tepe kesimleri bitkinin uzamasını engeller ve bol sürgün oluşturmasını sağlar.

Gübreleme

Maviyemiş yetiştiriciliğinde gübreleme önemli bir yere sahiptir. Fazla gübreleme yetiştiricilik için uygun değildir. Gübreleme yaparken nitratlı gübre kesinlikle tavsiye edilmez. Azot lu gübreyi üre olarak uygulamak en uygun gübrelemedir. Fazla gübreleme sonucu bitkilerde yanma ve kuruma oluşmaktadır.

Nelerde kullanır???

 • Kuru yemiş
 • Reçel
 • Marmelat
 • Pasta, kek yapımı ve Süslemesi
 • Taze meyve olarak(sofralık)
 • Meyve suyu
 • Dondurma
 • Dondurulmuş meyve olarak
 • Süt ve süt ürünlerinde
 • Meyveli ekmek
 • Konserve
 • Baharat vs vs …

Faydaları

 • Günlük bir kase maviyemiş, hafızayı güçlendirir.
 • Kalp hastalıklarını ve Beyin sağlığını korur.
 • Kansere karşı enkin koruma sağlar.
 • Enerji seviyesini yükselterek ruh sağlığına olumlu etkisinden dolayı doğal bir antidepresandır.
 • Kan şekerini düzenleyip, kanı temizler.
 • Virüslerin tekrarlanmasını azaltır.
 • Şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluğu, miyopluk, kılcal damar çatlamasını ve gece körlüğünü düzenli tüketildiğinde ortadan kaldırır.
 • Sakinleştirici özelliğine sahiptir.
 • Ağız içinde çıkan yaralara iyi gelmektedir.
 • Besin miktarından ve lifli yapısından dolayı diyet listelerinin vazgeçilmezidir.

Önerimiz: Kesinlikle sofranızdan ve bahçenizden maviyemişi eksik etmeyin daha mutlu ve daha sağlıklı yaşayın!!!

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ. 

Önerilen makale: Güz Üzümü

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (3)

 1. burakkosar_avatar
  2 sene önce

  Merhabalar ben sizi afyonkarahisar sultandağı ilçesinden takip ediyorum bu meyve iç anadolu iklimine uygunluk sağlar mı Fidan fiyati ve meyvenin kilo değeri nedir acaba iyi günler.
  Meyve ilaç sanayisinde kullanılıyor mu ?

  • burakkosar_avatar

   Öncelikle sorunuzdan ve bizi takibinizden dolayı çok teşekkür ederiz. Sorunuzun cevabı ise genotip olarak İç Anadolu bölgesinde çalışma yapılmamıştır. Ekonomik olarak yetiştiriciliği yapılmaz. Sebebi ise hava nemi yok denecek kadar azdır. Maviyemiş yani yaban mersini Nemli havayı çok sever. Kış aylarında düşük sıcaklıklar sıkıntı olmaz ama yaz aylarında oluşan yüksek sıcaklık ve kuru hava yetiştiriliği olumsuz etkiler. Ancak sera ortamında kontrollü ortamlarda yetiştiricilik yapılmak istenirse yetiştirilir. Saksılarda kapalı ortamlarda yarı güneş alan yerlerde yetiştirebilirsiniz. Ama bunların maliyeti artıracağını asla unutmayın. Fidan Fiyatları 25-40 tl arasında değişiklik göstermektedir. Sertifikalı ve kaliteli fidan almak gerekir. Meyvenin Üreticiden yani bahçeden alım kg değeri minumum 40-50 liradır. Bunun yanı sıra internet ortamında satış fiyatı 100-140 lira arasında değişiklik göstermektedir. İlaç sanayisinde yaprakları, çiçekleri ve kuru meyvesi kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir