İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Sebzeler
  3. Mantar Yetiştiriciliği

Mantar Yetiştiriciliği

ranzada mantar

Mantar Yetiştiriciliği Sistemleri

Dünyada hızla tükenen kaynakların karşılığında insan nüfusunun hızla artığı istatistiklerle ortaya konmuştur. Artan bu nüfus artışının yaşam mücadelesine devam etmek için su kaynakları ve beslenme ihtiyacı ilk sıralarda yer almaktadır. Bunun için günümüzdeki kuraklık, tuzluluk ve toprak kayıpları gibi değerlere karşı alternatif seçenekler üzerinde son zamanlarda daha çok durulmaya başlanmıştır. Bunlara örnek verilecek olunursa topraksız tarım en başta gelmektedir. Bunun yanı sıra direkt olarak toprak üzerinde yetiştiriciliği olmayanlardan mantarı ele alabiliriz. Mantar yetiştiriciliğinde kasa, ranza ve plastik torba olmak üzere üç sistem kullanılabilir. Bu yerlerin seçiminde yetiştirme yerlerin özelliklerine göre; depo, mağara, tünel, toprakaltı galerileri, ticari soğuk hava depoları, kümesler, bodrum katları, sera ve modern işletme benzeri yerler, kasa, ranza ve plastik torbalarda ve işçi ve makine kullanım durumları, mevsimlik veya sürekli yapılmasına bakılmalıdır.

Mantar Kasa Sistemi

Kasa sistemi yetiştiriciliğindeki avantaj kasalar üst üste dizildiğinden yetiştiricilik için kullanılan alandan yararlanma oranı çok yüksektir. Bu yöntem en çok kullanılan yöntemdir. İşlem sırası ise; kasaların doldurulması, pastörizasyon, misel ekimi, toprak örtme ve boşaltma işlemleri makine ile yapılabilirliğinden dolayı iş gücünü en aza indirilebilir. Diğer bir avantajı hatta en önemli avantajı ön hazırlık ve üretim kısımlarının birbiri ardına sıralanmış olmasıdır. Bu sayede hastalık bulaşma riskini en aza indirir. Kasalara dikim ayrı bir yerde yapılarak üretim kısmına taşıma yapılır. Üretim ortamı hastalıktan ari olur. Ayrıca kasa sistemi yetiştiricilikte ön hazırlık yerleri üretim yerinden tamamen ayrılabilir.

Mantar Ranza Sistemi

Mantar yetiştiriciliği türlerinden biri de ranza sistemi. Ranza sistemi yetiştiriciliğinde tüm işlemleri yetiştirme odasında yapıldığından dolayı bu durum dezavantaj sağlayarak yetiştirme dönemi uzar ve bundan dolayı yıllık üretim azalır.

Bu sistem daha çok Hollanda, Taiwan ve nadiren ABD de görülmektedir. Ranza sisteminde en alttakinin yerden yüksekliği en az 25 cm olmalıdır. Ranza sisteminde önerilen kat sayısı 5 tir. Makineli veya insan gücüyle bu sayı artıp azalabilir. Yetiştiricilikte bütün çalışmalar üretim odasında ranzalar arasında yapılacağı için ranza mesafeleri buna uygun olması gerekmektedir. İstenilen mesafeler ise şu şekildedir; ranza arası 60-65cm, ranza genişliği 140cm, en üstteki ranza ile tavan arası,80-100cm olmalıdır. Ranza sistemi yetiştiricilikte iyi bir hava sirkülasyonu bu şartlarda sağlanabilir.

Raf sisteminde odalar iki şekilde kullanılmaktadır. 1. Her oda 600C sıcaklıkta tutularak pastörize edilmelidir. 2. Fermantasyon tamamlanınca aşılama işlemi yapılmalıdır. Aşılama yapıldıktan sonra üretim odasındaki ranzalara yerleştirilir. Raf sistemi küçük aile işletmeleri için uygundur. Çünkü insan gücüyle istenilen sonuçlar elde edilebilir.

Mantar Plastik Torba Sistemi

Plastik torba yetiştiriciliğinde ise genellikle mevsimlik yetiştiricilikte ve amatör yetiştiricilikte uygundur. Birim alandan daha çok yararlanmak için basit ranzalarda torbalar 3-4 kat yerleştirilerek yetiştiricilik yapılır. Fransa da mağara ve tünel sistemi üretimde yaygın olarak görülür. Plastik torbaların ağırlığı ortalama 30-40 kg olabilir. Hafifçe bastırıldığında 30cm yüksekliği geçmemelidir. Plastik torba sistemimde üst üste istiflenerek yetiştirilebilir. Lakin üst üstte yetiştiricilikte havalandırma problemi yaşanabilir. Havasız ortamlarda hastalık yayılma ve çoğalma hızlanır.

Mantar Yetiştiriciliği Dikkat Edilecek Hususlar

Yetiştiricilik için yeni bir yer aranmadan var olandan yararlanılıyorsa şunlara dikkat edilmelidir:

  • Yetiştiricilik yapılacak yer zararlılardan korunmak ve nem ortamının rahat bir şekilde yapılabilmesi için betonarme olmalıdır.
  • Yapılan nem ve sulama sonrasında atık sular için bir kanal olmalıdır yoksa bir çukur açılmalıdır.
  • Seçilen yerlerde havalandırma, aydınlatma, ortam nemlendirmesi ve temizlik için su ve elektrik kaynaklarına sahip olunmalıdır.
  • Yetiştiricilikte tavan yüksekliği; havalandırma ve diğer kriterler göz önüne alınarak 2.50 m olmalıdır.
  • Mantar yetiştirme odalarına girmeden önce hastalık ve zararlıları önlemek için ayakların dezenfekte edileceği ve ön işlemlerin yapılacağı bir oda olmalıdır.

Diğer bahçe bitkileri kategorimizde bulunan yazılara bir göz atmayı unutmayın 🙂

Mantar yetiştiriciliğine ilişkin sorularınızı yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. En kısa sürede sorularınız cevaplanacaktır.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir