İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Manolya Yetiştiriciliği

Manolya Yetiştiriciliği

manolya ilk

Bu yazımızda çiçeklerine şarkılar yazılan, peyzaj alanlarında vazgeçilmez olan manolya bitkisinden bahsedeceğiz. Güzelliği, naifliği, sevgiyi, huzuru, nezaketi adeta simgesi haline getiren bu çiçek hayatımızda kesinlikle yer edinmektedir.

Zeki MÜREN’e saygı ve rahmetle

Peki dillere destan olan şiirlere konu olan şarkılara ilham olan bu çiçek nasıl yetiştirilir???

Genel özellikleri

Ana vatanı Asya, Orta ve Kuzey Amerika olan manolyanın bilinen 80 tane türü vardır. Her dem yeşil görünüme sahiptir. Manolya hem yaprak döken çeşitlere hemde yaprak dökmeyen çeşitlere sahiptir. Ağaç ve ağaççık formuna sahiptir. Ülkemizde her yerde yetiştiriciliği mevcuttur. Fakat Karadeniz ve Marmara kıyı şeritlerinde rahatlıkla yetiştiriciliği yapılmaktadır.

manolya ağacı

Bitki özellikleri

Manolya 3 ile 30 metre arasında boylanabilen Ağaç ve ağaççık yapıya sahiptir. Ağaççık formunda olanlar daha dar alanlarda boylu olanlar ise peyzaj alanlarında yoğunluk olarak kullanılır. Her dem yeşil olanlar koyu yeşil ve parlak yapıya sahiplerdir. Yaprak dökenler ise daha çok dona karşı hassastırlar.

30 metreye kadar boylanabilen

Çiçekler -10 dereceye kadar dayanabilmektedir. Deniz den gelen rüzgarla ve soğuğa karşı hassastır. Yoğun olarak güneşi bol alan yerlere dikim yapılmalıdır. Yaprakları büyük ve uzun saplıdır. Çiçekleri göz alıcıdır. Beyaz, mor, eflatun, pembe ve sarı renkte çiçeklere sahiptir. Hoş bir koku ya sahip çiçeklere vardır. Mayıs – Ağustos aylarında manolya şöleni yaşayabilirsiniz. Bu aylarda yoğun çiçek açımı görülmektedir. Manolya geniş bir kök dağılım tablosu göstermektedir.

yaprak döken manolya

Toprak olarak nemli, gevşek, derin, süzek, besince zengin drenajlı asitli topraklarda yetişmesi uygundur. Toprak pH sının 4-6,5 olan yerlerden hoşlanır. Kirece karşı hassastır. Kireçli topraklarda kök gelişimi zayıflamaktadır. Çapalama yapılması uygun değildir. Sebebi ise kökler yüzeyseldir. Yapılan çapalama sonucu köklerde kesim ve kurumaya sebep olmaktadır.

beyaz yaprak dökmeyen her dem yeşil kalan manolya

Manolya yetiştiriciliğinde gübrelemenin önemli yeri vardır. Çiçeklerin daha bol ve gösterişli olması için potaslı ve fosforlu gübreler kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra sürgün oluşumu ve bitki sağlığı için de yeterli derecede azotlu gübre takviyesi yapılmalıdır. En uygun gübreleme yöntemi belirli aralıklarla kompoze gübre uygulaması yapılmalıdır.

aşılı manolya
manolya çeşidi

Manolya bitkisi yaprak dökmeyen çeşitlerde 8 yaşından itibaren çiçek açımı meydana gelir. 8 yaşına kadar güzel bir görsel sağlar. Bu görsel çiçekle buluştuğu zaman huzur verici ortama dönüşmektedir.

beyaz renkli 
farklı renklere sahip 

En iyi çoğaltma şekli çelik ve tohumdur. Tohumlar temizlendikten sonra ilkbahara kadar soğukta katlama yapılır. ilk baharda toprağa ekim yapılmaktadır. Çelikle çoğaltım ise Haziran – Ağustos ayları arası yeni sürgün yani yumuşak sürgünden yapılmaktadır. Çeliklerin daha iyi köklenmesi için köklendirici kullanılması gerekmektedir. Alınan çelikler perlit veya kum ağırlıklı topraklara dikilmesi köklenmeyi kolaylaştırır. Kullanılan bu ortamlar sürekli nemli olmak zorundadır.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ. 

Önerilen makale: Dikenler Tacı(Euphorbia)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir