İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Limon Yetiştiriciliği

Limon Yetiştiriciliği

limon

Bu yazımızda kış ayların C vitamin deposu olan ve 4 mevsim sofraların baş tacı olan limon yetiştiriciliğinden bahsedeceğiz. Limon bağışık sistemini güçlendiren vücutta kalkan görevi gören vazgeçilmez vücut dostudur. Peki bu kadar değerli olan bu C vitamini deposunu, sofralarımızın vazgeçilmezini bizler hobi bahçemizde veya balkon ve evde yetiştirebilir miyiz???

limon bitkisi

Limon Yetiştiriciliği

Köken olarak ana vatanı Himala’ya Dağlarının güney etekleridir. Fakat bu bölgede günümüzdeki limon çeşitleri değil daha çok melezler bulunmaktadır. Limon aslında belirgin olarak Akdeniz Havzası ve Ortadoğu’da oluşmuş bir türdür.

farklı türler

Genel özellikleri

Limon ağaçları ortalama 3-7 m orta boylu ağaçlar oluşturmaktadır. Meyve ise 7-10 dilimli olmaktadır. Meyve şekli genellikle yuvarlak ve silindirik yapı göstermektedir. Dallarda kendine has sivri sürgünler(diken) oluşturmaktadır. Çiçekleri ve yaprakları görsellik sağlar. Yaprakları uçucu yağlar sayesinde kendine has koku salgılar. Limon çeşitleri genelde ekşi limonlar, tatlı limonlar ve farklı gruplar( limon benzeri turunçlar) olarak incelenir.

silindirik ve yuvarlak şekle sahip

Limon yetiştiriciliği İklim İstekleri

Bütün turunçgillerde olduğu gibi limon yetiştiriciliğinde de sıcaklık önem arz eder. Limon yetiştiriciliği yapılacak bölgelerde yaz sıcaklıkların önemli olması kadar kış sıcaklıkları da önemlidir. Yaz sıcaklıkları 450C nin üzerinde olmaması lazım. Kışın ise -7 , -80C nin altına düşmemesi lazımdır. Limon yetiştiriciliği yapılan bölgelerde 00C nin altına düşmesi durumlarda limon ağaçları zarara uğramaya başlamaktadır. Limon ağaçlarını 120C vejetatif gelişme sağlar. Ortalama 240C sıcaklık en iyi gelişme sıcaklığıdır.

güneşlenmenin bol olması verim ve kaliteyi olumlu etkiler

Limon yetiştiriciliği yapılırken dikkat edilmesi gereken başka bir husus ise rüzgardır. Rüzgarlı bölgelerde kesinlikle rüzgar kıranlar kullanılmalıdır. Eğer yetiştiricilik balkon da saksılarda yapılacak ise kesinlikle rüzgar alan balkonlar yerine güneşi bol gören balkonlar tercih edilmelidir.

rüzgar alan bölgelerde verim ve kalite olumsuz etkilenir

Limon yetiştiriciliği Toprak İstekleri

Limon yetiştiriciliğinde kullanılacak toprak kesinlikle havadar olmalıdır. Sebebi ise  limon bitkisi kökleri yüksek derecede oksijen ister. Killi ve ağır topraklarda kök gelişimi ve limon yetiştiriciliği zor olmaktadır. Yetiştiriciliği yapılacak limon bitkisi toprağı tınlı ve kumlu olmalıdır. Toprak ph sı asidik topraklarda gelişme iyi göstermektedir. Toprak derinliği yüksek olan yerlerde daha iyi gelişim göstermektedir. Yetiştiricilik yapılırken dikkat edilmesi gereken başka hususta taban suyudur. Taban suyu yüksek yerlerde yetiştiriciliği yapılması uygun değildir.

toprak kalitesi verimi artırır

Sulama

Limon yetiştiriciliği yapılırken sulamaya dikkat edilip ve önem verilmelidir. Gösterişli ve daha verimli meyveler oluşturmak için sulamaya dikkat edilmelidir. Sulama planlı şekilde yapılmalıdır. Aylık veya haftalık periyotlarda planlama yapılarak sulama buna uygun yapılmalıdır. Limon yetiştiriciliğinde nemli bölgeler tercih edilmelidir. Nem oranı yüksek yerlerde yetiştiriciliği daha kolay ve daha verimlidir.

sulama yapılan bitkilerde kalite artar

Gübreleme

Limon yetiştiriciliği yapılırken toprak pH sı dikkat edilerek gübre seçimi yapılmalıdır. Gübreleme planları kesinlikle vazgeçilmez elementler uygulanmalıdır. Bunlar Azot-Fosfor-Potasyum dur. Bu elementler kesinlikle uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra mikro elementlerde kullanılmalıdır. Gübreler topraktan ve yapraktan uygulanmalıdır.

gübreleme toprak ve yapraktan da yapılmalıdır

MERAK ETTİĞİNİZ DİĞER KONULARDA BİZE YORUM KISMINDA ULAŞABİLİRSİNİZ…

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ…

önerilen makale: Kamkat (kumkuat)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir