İlginizi Çekebilir
sorghum-bicolor-is-genus-flowering-plants-grass-family-poaceae_208861-425
  1. Ana Sayfa
  2. Tarla Bitkileri
  3. Kıraç Arazilerinin Gözdesi ve Mor Bereketi ; Lavanta

Kıraç Arazilerinin Gözdesi ve Mor Bereketi ; Lavanta

5b5034635379ff0d7c6e8039

Lavanta bir süs bitkisi olmaktan çok daha ötede bir bitkidir. O müthiş kokusuyla , güzelliğin , zarafetin ve hoşluğun sembolüdür.

Kullanılan Bitki Kısımları:

Tam çiçeklenmeden hemen önce hasat edilen çiçekler (çanak yaprakları ile birlikte) kullanılmaktadır.

Lavanta Çiçeği

Etkili Maddeleri ve Kullanımı:

Lavanta uçucu yağına parfüm ve kozmetik sanayinde büyük miktarlarda ihtiyaç vardır. Ayrıca kurutulmuş çiçeklerinin de ticareti yapılmaktadır. Halk hekimliğinde yatıştırıcı ve gaz giderici etkilerinden faydalanılmaktadır. Ayrıca mide ağrıları ve bulantılarında, uykusuzluk, iştahsızlık, böcek sokmaları ve yanıklarda da kullanılmaktadır. İyi bir arı bitkisi olup, çok aromatik bir bal oluşmasını sağlamaktadır.

Lavanta Parmüfü
Lavanta Çiçeği Kurusu

Uçucu yağ oranı taze çiçeklerde en fazla % 1 dolayında, kuru çiçeklerde ise bunun 3 katıdır.  Ana komponentleri Linalilasetat (% 30-55) ve Linalool (% 20-35) olmakla beraber toplam aroma için diğer bileşenlerde önem taşımaktadır.

Lavanta Yağı

Lavanta Botanik Özellikleri

Lavanta 60-80 cm boylanabilen yarı çalımsı bir bitkidir. 60 cm kadar derinlere inen kazık bir köke sahiptir. Sap dört köşeli olup, dik olarak büyür. Dar ve lanzet şeklindeki yapraklar gri-yeşil olup, iki yüzü tüylerle kaplıdır. Çiçek başağının uzunluğu 20 cm kadar olup, çıplak sap ucunda yer alır. Başak üzerinde 6-10 çiçekten meydana gelen çiçek kümeleri aralıklı olarak yer alırlar. Çiçek rengi genelde eflatun veya mavimsi eflatundur. Ama bazen pembe veya beyaz renklilere de rastlanmaktadır. Tohumlar 2 mm uzunluğunda koyu kahve renkli olup, bin tohum ağırlığı 1 g’dır.

Lavanta Tohumu

Lavanta İklim ve Toprak İstekleri

Her türlü toprakta yetişebilmekle birlikte, kireçli, hafif ve geçirgen topraklar tercih edilmelidir. Yazların kuru ve sıcak geçtiği iklimler lavanta için idealdir.

Besin İstekleri ve Gübreleme

Tarımı yapılacak tarlaya sonbaharda kuvvetli bir ahır gübresi verilmesi tavsiye edilmektedir. Dikimde ise toprağa 5-6 kg/da N, P205 ve K20 verilmelidir. Takip eden yıllarda her ilkbaharda 6-7 kg/da N, P205 ve K20 uygulanmalıdır. Yüksek azot gübrelemeleri tavsiye edilmemektedir. Çünkü yüksek azot çiçek başaklarının toprağa doğru sarkmakta ve böylece mekanize hasadı zorlaştırmaktadır. Toprağın klor miktarı da yüksek olamamalıdır. Klor uçucu yağın kalitesini olumsuz etkilemektedir.

Hastalık ve Zararlıları

Lavandula’da Cuscuta epithymum zararlı olmaktadır. Köklerde parazit olarak Armillaria mellea (Şapkalı mantar) ve Rosellinia necatrix (beyaz kök çürüklüğü hastalığı) köklerde zarar yapmaktadır.

Toplanması ve Saklanması

Drog olarak kullanılan çiçekler, Temmuz-Ağustos aylarında henüz tomurcuk halinde iken toplanmalıdır. Saplarıyla birlikte toplanan çiçekler, demet halinde bağlanıp gölge bir yere asılarak kurutulur. İyice kuruduktan sonra çiçekler saptan ufalanarak ayrılır.

Toplanması

Lavantanın Faydaları

Stresle ilgili baş ağrılarında etkili bir iyileştiricidir.

– İştahı açar, sindirimi kolaylaştırır.

– Mide ve bağırsaklardaki gazı söktürür.

-Depresyonla ilgili aşırı sinirlilik durumunda yatıştırıcı olur.

-Uykusuzluk halini giderir.

-Kusma refleksini bastırır.

-İdrar söktürücüdür. Böbrekleri temizler .

– Ağrıyan yere sürülüp elle hafif masajlar yapılırsa romantizma , burkulma ve kırık yerlerinin ağrılarında rahatlatıcıdır.

Önerilen Makale ; Tıbbi Aromatik Bitkiler
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir