İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

kuşkonmaz-yetiştiriciliği

Kuşkonmaz yetiştiriciliği nasıl yapılır, kuşkonmaz sebzesinin faydaları nelerdir, morfolojik özellikleri nelerdir, üretimi yapılarak nasıl kazanç sağlanır,tüketim alanları nerelerdir gibi bir çok soruya yanıt bulabileceğiniz tarimhocam.com makalesi…

Kuşkonmaz

Kuşkonmaz Yetiştiriciliği

Kuşkonmaz sebzesi ana vatan olarak Asya olarak kabul edilir. Ülkemizde ege bölgesinde yetiştirilir. Özellikle İzmir, Aydın, Manisa ve Muğla yörelerinde yaygın olarak yetiştirildiği görülmektedir. Satış olarak yabani otlarla birlikte bir pazarı olduğunu ülkemizde görmekteyiz. Kuşkonmaz yetiştiriciliği ülkemizde yeni yeni yaygınlaşan bir yetiştiricilik türüdür. Yetiştiricisine yüksek kazanç sağlaması ile de bilinen bir sebzedir.

Asya ve Avrupa bölgelerinde bu bitkinin 100 den fazla türü olduğu düşünülmektedir. Dünyadaki en eski bitki türü olarak adlandırılır. Ülkemize ilk geldiği yıllar 1960 ’lı dönemlere tekabül etmektedir. Bu dönemde yerel halk tarafından bilinmediğinden dolayı ülkemizdeki yabancılarca tüketim işlemi yapılmaktaydı. Ancak içerisinde bulunulan dönemde ulaşım şimdiki gibi gelişmiş imkanlarla yapılamadığından dolayı yurt dışından getirilip pazarlanma sansı az olmuştur. İlerleyen yıllarda konservercilik girişimleriyle satış pazarı açılmaya çalışılsa da bunun başarılı olduğunu söyleyemeyiz.

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir?

Kuşkonmazın Faydaları

Latincede asparagus ismi ile kullanılan kuşkonmaz pek çok faydası ile isim yapmayı başarmıştır. Dünyanın pek çok ülkesinde salatalara katılarak lezzetine lezzet katar. Sahip olduğu vitamin ve mineral değerleri ile pek çok hastalığa karşı koruyucu etki yapar. Kök kısmı, tomurcuk ve gövde kısımları tüketilen bu bitki istenirse evlerde süs bitkisi olarak kullanılabilmektedir.

 • Özellikle Hindistan, Çin gibi ülkelerde yaygın şekilde tüketilir bu bitki.
 • Ülsere karşı son derece faydalı olduğu bilinmektedir. Buda ayrıca tercih sebebi olmasına neden olmakta
 • Yapısında kalsiyum, magnezyum, demir gibi elementler içerir.
 • Hazımsızlık, ödem atımı ve şişkinlik konularında yardımcı olur
 • A,b,c vitaminleri açısından zengindir.
 • Afrodizyak etkisi bulunur.
 • İdrar söktürücü bir yapıya sahiptir.
 • Sindirim sistemine yardımcı olabilmektedir.
 • Artrite karşı yarar sağlar

Kuşkonmaz nasıl tüketilir?

Bu sebze pişirilerek tüketilir. Yabani kuşkonmazların üzeri el ile soyulur ve sert kısımı böylece ayıklanır. Kalan yumuşak kısmı için işlemlere devam edilir. Yumuşak bölgeler iyice yıkanır ve parçalara ayrılır. Tercihen pırasa, çiriş otu, soğan ile zenginleştirilerek pişirilir. Üzerine yine tercihen yumurta kırılabilir. Tat vermesi acısından karabiber ve pul biber ilavesi mümkündür.

Ülkemizde ege ve iç Anadolu bölgesinde yetişen kuşkonmazlar birbirine göre farklılık gösterir. İç Anadolu bölgesinde yetiştirilene İran kuşkonmazı adı verilir. Dünya üzerinde en çok yetiştiricilik yapılan bölgeler Fransa, İtalya, Çin ve ABD gibi ülkelerdir. Ülkemizde üretim koşulları geliştirildikçe buna bağlı elde edilen kuşkonmaz miktarı her geçen gün artış göstermekte.

Kuşkonmaz

Kuşkonmazın tüketim alanı nerelerdir?

Farklı pek çok ülkede kuşkonmaz ile çok lezzetli salatalar, çorbalar ve zeytinyağlı yemekler yapabilirsiniz. Özellikle Akdeniz ülkelerinde şifalı olmasından dolayı tercih sebebi olmuştur.

Kuşkonmaz Yetiştirerek Nasıl para kazanılabilir?

Kuşkonmaz Tarlası

Yukarıda anlattığımız gibi sayısız faydası bulunan bu bitki nasıl yetiştirilir? Yetiştirildiğinde nasıl satılır? Yetiştirmek karlı mıdır? Eminim ki hepinizin kafasına takılan sorular arasında bunlarda vardır.

Kuşkonmaz genellikle lüks restoran ve bu yönde hizmet veren oteller içerisinde tüketilir. Kg olarak yaklaşık fiyatı 20-30 tl civarındadır. Yetiştirme maliyetlerine göre bu fiyat azalıp çıkabilmektedir. Son zamanlarda ulaşım imkanlarının kolaylaşması nedeniyle yetiştirme alanı genişlemiştir. Özellikle çiftlik sahipleri için son derece karlı bir iş sahası haline gelmiştir.

Kuşkonmaz bitkisiyle ilgili belki de bilinmesi gereken en önemli detay bu sebzenin hemen yetişmediğidir. Bu noktada sizleri uyaralım. Yatırım yapmayı düşünüyorsanız kazanç elde edebilmek için 3 yıl gibi bir zamana ihtiyacınız var. 3 yıllık yetiştirme süresinin ardından bitkiden para kazanmaya başlayabilirsiniz.  Bu nedenle yatırımınızı uzun vadeli düşünmenizi öneririz. Acil ihtiyacınız olan para ile bu işe yönelmeniz ekonomik olarak sizi sıkıntıya sokacaktır. Ancak bahsettiğimiz bekleme süresinin akabinde yüksek kazançlar sizleri beklemektedir. Hasat dönemine girildiğinde tüm beklediğiniz ve harcama yaptığınız ücretlerin mislini geri alabilirsiniz. Peki; bu derece kazançlı bir bitki olan kuşkonmaz nasıl bir yapıya sahiptir?

Kuşkonmazın Morfolojik Özellikleri 

Kuşkonmaz Kökü

Bu bitki daha fide dönemine girildiği andan itibaren gelişmiş düzeyde bir kök yapısı gösterir. Sahip olduğu gelişmiş kökleri ile toprağın derin katmanlarına ulaşır. Kök kısmı depo özelliğindedir. Ayrıca bir miktar saçakta bulunur. Depo görevi gören kökler zaman ilerledikçe yaşlanır ve nihayetinde ölürler. Ölen köklerin yerlerine yenileri yetişir. Yeni köklerin toprak yüzeyine yakın bölümlerinde taç kısımları bulunur. Hasat kısmı da bu taç kısmında yetişir.

Kuşkonmaz Gövdesi

Gövdesi fazlaca dallı bir yapıya bürünmüştür. Sert, parlak ve kabuksudur. Genel olarak ilk yıllarında tek gövde yetişirken ilerleyen yıllarda birden fazla gövde çıkar. Gövdesini her yıl yenilemesiyle bilinir. Sonbahar dönemlerinde sararan gövde sonrasında kendini yeniler. Gövdeyi oluşturan etli kısım yenilen bölgedir.

Kuşkonmaz Yaprak Bölgesi

Yaprakları sayıca çok, küçük ve iğnesi bir yapıya sahiptir. İlerleyen zamanlarda sarararak dökülür.

Kuşkonmaz çiçeği

İki evcikli bir bitki olmasına rağmen bazen tek evcikli olan türlerine de rastlanmaktadır. Çiçekleri altılı bir yapıya sahiptir. Erkek olmaları dişilerden daha büyük bir yapıya bürünür. Taç yaprakları dışarıya doğru kıvrılmıştır. Kuşkonmazlar ilk yollarında vegatiftirler yani eşeysiz ürerler. İkinci yıla girildiğinde bir kısım bitki çiçek açarken 3. Yılda tamamı çiçeklenir. Cinsiyet belirleme 3 ile 6. Yıl aralığında kesinlik kazanır.

Kuşkonmaz meyveleri

Kuşkonmazın meyveleri üzümsü bir yapıya sahiptir. Meyveleri zaman içerisinde olgunlaşır ve nihayetinde kırmızı bir hale bürünür. Bitkinin tohumları da bu meyvenin içerisinde bulunan sıvı içerisinde yer alırlar. Geç meyve vermesiyle isim yapmış olan bu bitki genellikle 2. Yılında meyve vermeye başlar. Bu işlem 7. Yıla doğru azalır ve sonrasında sonlanır.

Kuşkonmaz Nasıl Yetiştirilir?

Kuşkonmaz Ekimi

Bitki tohumundan üretilmiş olan ve ismine pençe denilen bir fideler vasıtasıyla üretilmektedir. Kuşkonmaz yetiştirilecek alanlarda soğuk yastıklar hazırlanır. Ekim ortalama olarak toprağın 2 3 cm kadar altına yapılır. Eğer ekim işlemi yüzeysel kalırsa toprağın yüzeye bakan kısmı kuruyacağından dolayı çimlenme de aksilikler olacaktır. Tohumlar 3 4 hafta gibi bir sürede çimlenmektedir. Bu süre içerisinde tohumun üstünü örten toprağın organik madde açısından zengin olması sağlanmaya çalışılır. Bununla birlikte düzenli olarak yapılan sulamalar ile bitkide gelişimler hız kazanmaya başlar. Birinci yıl dolmaya başladığında kuşkonmaz bitkisi boyu 30 cm civarına yaklaşmış olur. Sonbahar aylarına gelindiğinde bitki toprak üstünde kalan kısmını kurutur. kış mevsimi bu pozisyonda devam eder. İlkbaharın gelmesiyle birlikte bitkinin pençeleri köklerine zarar verilmeden sökülmesi gerekir. Taç kısımda bulunan pençeler artık dikim için olması gereken büyüklüğe ulaşmıştır. Pençelerin sökülme ve dikim kısmında dikkatli olmak çok büyük önem arz eder. Bu parçalar kesinlikle yaralanmamalıdır.

Kuşkonmaz yetiştiriciliği yaparken dikkat edilmesi gereken başlıca unsurları özetlersek:

 • İlk olarak bitkinin yetişeceği toprağın temizlenmesi gerekir. İyice sürülmeli ve yabani otlardan arındırılmalıdır.
 • Toprağın organik madde yönünden zengin olması konusunda dikkatli olunmalıdır. Özellikle tohumlar çimleninceye kadar bu organik maddelerin yeterli olması gereklidir.
 • Toprağın sürülme işlemiyle havalandırılması bitkinin yetişmesi açısından ereklidir.
 • Her dekar için 50 metrekarelik bir yastık hazırlayın. Yastıklara 10×10 olacak şekilde ekiminizi yapın.
 • Kuşkonmaz bitkisinin yetiştiği alanları nemli tutmaya çalısın. Ancak nemin dozunu fazla kaçırmamaya gayret edin.

Kuşkonmaz sebzesine ilişkin sorularınızı yorum kısmından ya da soru cevap kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Önerilen Makale: Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.