İlginizi Çekebilir
kahve-bitkisi-810x486
  1. Ana Sayfa
  2. Tıbbi Aromatik Bitkiler
  3. Kına Bitkisi

Kına Bitkisi

Lawsonia inermis, also known as hina or henna tree or mignonette tree and Egyptian privet. Isolated

Kına, anavatanı Kuzeydoğu Afrika olan çalımsı formda bir bitkidir. Kuzey Afrika, Hindistan ve Sri Lanka’da yaygın bir şekilde yetiştirilmektedir.

Kullanım Alanları

Çeşitli boya maddeleri ve tanenlerin eldesinde kullanılır. Yaprakları kurutulup öğütüldükten sonra saç, tırnak, el ve ayakların boyanmasında yararlanılmaktadır. Ayrıca ağızdan ishal kesici ve solucan düşürücü olarak da kullanılmaktadır.

Bitkisel Özellikleri

Kısmen otsu, çalımsı kökleri kuvvetli dikenli bir bitkidir. Bitkinin toprak üstü kısmı, sap ve yaprakları topludur. Sivri uçlu, esmer, yeşil renkli yaprakları 2-3 cm uzunluğundadır. Çiçekleri beyazdır.

Kına Tozu

Boyadığı yere kızıl bir renk veren toz, ticarette esmer ve yeşil olmak ikiye ayrılır. Yeşil kınanın gerçekte saf kına olmayıp, başka bir madde ile renklendirilmiştir.

Burada dikkat edilmesi gereken nokta kına çiçeğinin kına ve kınakına bitkisi ile herhangi bir ilgisinin olmadığıdır.

Kına Çiçeği

Kına çiçeği dünyanın pek çok yerinde ve bizde Doğu Karadeniz Bölgesi’nin doğusunda kendiliğinden yetişen yaklaşık 100 cm boyunda çalımsı bir bitkidir. Sarı çiçekleri oldukça gösterişlidir.

Kınakına Bitkisi

Kınakına Bitkisi ve Kabuğu

40 kadar türü bulunan önemli bir cinstir. Güney Amerika kökenli bir bitki olan genellikle And dağları’nda yabani olarak yetişmekte, çok eskiden beri Hindistan, Cava ve Sri Lanka’da yetiştirilip, dünyaya buralardan ihraç edilmektedir.

Kınakına çok yıllık ve ağaç formunda bir bitkidir. Sarımsı beyaz ya da pembe renkli küçük çiçekleri vardır. Ağaçlarının alkakoid (kinin ve kinidin), tanen ve reçine içeren kabukları çok eski zamanlardan beri iştah açıcı ve kuvvet verici olarak kullanılmaktadır. Kabuklarından çıkarılan kinin ve kinidin alkaloidlerinden ise sıtma, grip ve kalp ritmi bozukluklarının tedavisinde yararlanılmaktadır.

 

Önerilen Makale ; Tıbbi Aromatik Bitkiler

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap