İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarla Bitkileri
  3. Kekik Yetiştiriciliği

Kekik Yetiştiriciliği

Kekik-Dertlere-Deva-Bitki-Kekik-Yagi-Kekik-Suyunun-Faydalari

Kekik Güney Avrupa ve Akdeniz çevresini orjin alan bir bitki olup , ilaç ve baharat olarak değerlendirilir. Ayrıca sıcak ve soğuk etlerin muhafazası , aroma ve çeşni kazandırılması için kullanılır. Sofralarda hemen her türlü yiyeceğe çeşni vermek için bulundurulur.

Kekik , içinde timol ve kavrakol bulunun uçucu ve kokulu bir yağ içerir. Yağı  ve bitkisinin teskin edici , yatıştırıcı, idrar arttırıcı , antiseptik , solucan düşürücü ve kan dolaşımını uyarıcı etkisi vardır.

Kekik , öksürük ve bronşit gibi solunum, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi solunum yolları için etkili bir ilaçtır.

Kurutulmuş çiçek ve yaprakları baharat olarak kullanılan kekikten bazı yörelerde kekik balı üretilir.

Botanik Özellikleri

Çok yıllık bir bitki olan kekiğin ekonomik ömrü 7 yıldır. Ancak iyi bakım şartlarında 10 yıla kadar ürün alınabilmektedir.

Kekik 25-30 cm boylanmakta , kışın yapraklarını dökmemektedir. Yeşil-kahverengi dörtgen kesitli gövdesi , bitkinin ikinci yılında odunsulaşır. Çiçekleri soluk erguvani renklidir. Tohumları parlak kahverengi ve küçük küre biçimindedir.

İklim İsteği

Kurağa ve olumsuz hava şartlarına oldukça dayanıklıdır. Hava akımı olan ve çiçeklenme döneminde sıcakların aşırı yükselmediği alanlarda verim ve yağ kalitesi yüksek olur.

Toprak İsteği

Kumlu-tınlı , su tutmayan ve hafifi meyilli topraklar kekik için uygundur. Toprak isteği bakımından fazla seçiçi değildir.

Toprak İşleme ve Fide Dikimi

Kekik hem tohum hemde çelikle çoğaltılabilir.

Tohum İle Çoğaltma

Tohumlar Ekim-Kasım-Aralık aylarında özel olarak hazırlanan yastıklara ekilerek buralarda fide haline getirilir. Fideler araziye aktarılmadan önce derin sürüm yapılmalı , daha sonra tırmık veya diskaro ile toprak yüzeyi düzeltilmelidir. Fide dikimleri ilkbahar don riski kalktıktan sonra bölgelere göre Mart -Mayıs aylarında yapılır.

Kekik yetiştiriciliğinde 45*20 cm dikim mesafesi uygundur. Dikimden sonra mutlaka can suyu verilmelidir.

Bakım

İlk yıl bitki gelişimi yavaş olduğu için yabancı ot mücadelesi etmek ve kök boğazlarını doldurmak amacıyla bir kaç kez çapa yapılır. Sonraki yıllar yabancı ot mücadelesi yapmak , toprağı havalandırmak ve su kaybını azaltmak için en az iki kere çapalanmalıdır.

Kekik Yabancı Ot Mücadelesi Yapılmalıdır.

 

Gübreleme

Kekik yetiştiriciliğinde uçucu yağ kalitesi için  toprak analizi yaptırılıp , ona göre gübreleme yapılması uygundur.

Genel olarak verim döneminde yılda dekara 7-8 kg N , 4-5 kg P verilmesi yeterlidir. Kekik yetiştiriciliği yapılacak olan arazi tesis edilmeden önce toprağın yapısını düzeltmek için  çiftlik gübresi verilebilir.

Hasat

Kekik çiçeklenme başlangıcı ile tam çiçeklenme arasında hasat edilir. Hasat toprak seviyesinin 10 cm üzerinden testereli ot bıçağı veya geliştirilmiş hasat makineleri ile yapılır .Hasat esnasında yabancı ot karıştırılmamasına dikkat edilmelidir.

Hasat Edilen Kekik

Kurutma

Hasat edilen bitkiler doğal koşullarda gölge ortamlarda kurutulmalıdır. Güneşte kurtulanlarda renk değişimi ve yağ kaybı meydana gelmektedir.

Kızışmayı önlemek için bitki yüksekliği 20 cm’yi geçmemeli ve belirli aralıklarla alt üst edilmelidir.

Depolama

Kurutulmuş bitkilerde sapları yapraklardan ayrılmalıdır. Elde edilen materyal çuvallanarak ışık almayan serin ve nemsiz bir ortamda depolanmalıdır.

Verim

İklim ve toprak koşulları , rakım ve yöneye göre değişmekle birlikte dekara 120-250 kg verim alınmaktadır.

Önerilen Link ; Şerbetçi Otu

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir