İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Kaymak Ağacı (Feijoa)

Kaymak Ağacı (Feijoa)

çiçek

Bu yazımızda sizlere çiçeklerinden yapraklarından ve meyvelerinden yararlanabileceğimiz kaymak ağacı (feijoa) hakkında bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz…

Bu meyve 20. Yüz yılların başında Akdeniz ülkelerine gelmiştir. Gerçek adı Feijoa olan ülkemizde kaymak ağacı adını almıştır. Asıl ana vatanı Güney Amerika, Brezilya, Paraguay, Uruguay ve Kuzey Arjantin’dir. Bu ülkelerde doğal olarak yaşam gösterir.

Botanik Özellikleri  

Ağaç özellikleri

Kaymak ağacı doğal olarak yetiştiği ortamlarda 60cm ile 6 m arasında boylanabilir. Ağaç ve çalı formunda yetiştiriciliği yapılır. 50-60 yıl boyunca meyve vererek canlılığını sağlar. Ağaçlarında budama yapılmaz ise çalı formunda kalır. Düzenli budama ile tek gövdeli ağaç halini alır. Toprağın hemen üst kısmında bol miktarda sürgün oluşmaktadır. Bu sürgünler her yıl düzenli budanarak tek gövdeli hale getirilir. Bahçelerde yetiştiği gibi saksılarda da yetiştiriciliği yapılabilir.

kaymak ağacı( feijoa) çalı formu
tek gövde ve saksıda yetiştiriciliği yapılabilir

Her dem yeşil aksama sahiptir. Kışları yaprak dökmez. Sadece meyve üretimi açısından yetiştiricilik yapılmaz. Peyzaj alanlarında görsellik açısından büyük yer alır. Yaprakları zeytin yaprağına benzer fakat daha büyük ve oval şekildedir. Yapraklar kolay kırılabilen gevrek bir yapıya sahiptir. Yaprakların üst kısmı parlak koyu yeşil yapıya sahiptir. Yaprağın alt kısmı ise grimsi ve hafif tüylü yapıya sahiptir.

kaymak ağacı her dem yeşil
kaymak ağacı tüylü yeşil yapraklar

3 yaşından itibaren çiçek açmaya başlayan kaymak ağacı, beyaz kırmızı renklere sahip olan büyük ve gösterişli çiçeklere sahiptir. Buda bitkinin en dikkat çekici özelliğidir. Çeşitlere göre farklılık gösteren çiçek açım süreleri vardır. Bu süreler 30 ile 65 gün arasında değişiklik gösterebilir. Tozlanma ve döllenmesi için en yan yana iki kaymak ağacı dikilmelidir.

kırmızı beyaz çiçekler sahip

Kaymak ağacının meyveleri şekil olarak kivi ye benzer. Meyveler oval ve yuvarlak yapıdadır. Meyve rengi mat bir yapıya sahip olup meyvenin dışı mumsu bir tabaka ile kaplıdır. Güneş gören kısımlar zamanla kırmızı renk almaktadır. Meyveler hasat zamanına kadar çok yavaş gelişme gösterir. Hasat zamanı yaklaştıkça meyvede hızlı büyüme gelişme görülür. Meyve hasat edildikten hemen sonra tüketilmez. Meyvenin tüketilmesi için hasattan sonra oda sıcaklığında belli bir süre bekletilmelidir. Meyveler kendiliğinden dökülebilir. Bu dökülen meyveler olgunlaştı yenir anlamına gelmez oda sıcaklığında yine bekletilmesi lazımdır. Meyvenin kendine öz hoş kokusu vardır. Meyve etinin de kendi has tatlı bir aroması vardır. Meyve eti krem rengine sahiptir. Meyve çekirdekli bir yapıya sahiptir. Meyvenin içinde kendine has özelliği olan bir jel vardır. Bu jel meyvenin tatlı aromasının artmasını sağlar.

İklim istekleri

Deniz seviyesinden 700 m rakıma kadar yetiştiriciliği yapılabilmektedir. Bunun yanında -160C soğuklara kadar dayanım gösterir. Yetiştiricilik bakımında zeytin bitkisine çok benzer. Fakat sulama olarak kaymak ağaçları daha fazla suya ihtiyaç duyarlar. Yetiştiricilikte sürekli oluşan sert ve kuru rüzgarlardan zarar görür ve meyve tutumu azalır. Sert ve kuru rüzgarlar meyve dallarına da zarar verir. Kış aylarında fazla kar yağışı alan bölgelerde dalların kırılmasından dolayı yetiştiricilik zor yapılır.

Kaymak ağacı kuvvetli bir saçak ve kazık kök yapısına sahiptir. Bu kök yapısı kuraklığa dayanabilmektedir. Bunun yanında her dem yeşil olması peyzaj alanlarında kullanılmasını sağlamaktadır. Fakat meyve üretimi için isteniyorsa planlı ve iyi bir sulama ve bunun yanı sıra kaliteli bir toprak yapısına ihtiyacı vardır. Kireçsiz, süzek, geçirgen, kumlu-tınlı topraklardan hoşlanır.

Peki bu kadar kendine has özellikleri ve kendine özgü bir meyve ye sahip olan bitkinin faydaları nelerdir?

 • En önemli özelliği kanı temizlemesi ve vücutta bulunan zararlı maddelerin atılmasını sağlamasıdır.
 • Ananas gibi kansere karşı koruma özelliğine de sahiptir.
 • İçerisinde bulundurduğu A, B, C vitaminleriyle birlikte iyot ve bol potasyum sayesinde sağlık açısından önemlidir.
 • Guatr hastalığına da iyot içerdiği için iyi geldiği bilinmektedir.
 • Zayıflamak istiyorsanız ve diyet yapıyorsanız feijoa yı tercih etmelisiniz. Çünkü diyet lifi içerir.
 • Üstelik mukoza zarı konusunda da koruma görevini sağlar.
 • Kan şekerini düzenler.
 • Sindirim sistemini düzenler, dizanteri gibi bulaşıcı hastalıklardan korur. İshal, gaz, gastrit, ülser ve şişkinlik gibi sorunların semptomlarını azaltır.
 • Kabızlığı önlemeye yardım eder.
 • Antioksidan deposu olması ile vücuttaki toksinleri atar.
 • Hücre zarını korur.
 • Çiçekleri salata yapımında kullanılır. Ve sağlık açısından rahatlık sağlar.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen Makale: Maviyemiş Yetiştiriciliği Ve Faydaları

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap