İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Güz Üzümü

Güz Üzümü

bbb

Bu yazımızda halk arasında pek bilinmeyen faydası saymakla bitmeyen güz üzümü hakkında bilgi vereceğiz. Güz üzümünün diğer adları ise Güz Zeytini, Güz Yemişi ve Japon iğdesi olarak bilinmektedir.

Güz Üzümü Meyvesi

Güz Üzümü meyve olarak çok küçük olmakta fakat küçük olmasına rağmen çok faydası bulunmaktadır.

Güz üzümünün ana vatanı Doğu Asya ve Güney Avrupa olarak bilinmektedir. Bu bölgelerde doğal olarak yetişmektedir. Himalaya  da ve Japon’yada çokca tüketilen bir meyvedir. Meyve özelliği olarak en belirgin özelliği likopen özelliğidir. Likopen domates, pembe greyfurt, karpuz gibi sebze ve meyvelere renk veren pigmenttir. Likopen kansere, kalp sağlığına ve yanmalara karşı iyi gelmektedir.

Likopence Zengin meyve

Bitki Yapısı

Güz üzümü geniş büyüyen çalı veya 6 m ile 9 m arasında boylanabilen bodur ağaç yapısına sahiptir. Yoğun dallanma gösteren ve bu dalların üzerinde sıkça diken bulunan dal yapısına sahiptir. Çiçekleri ise iğdenin çiçek yapısına benzer olup küçük yıldız şeklinde sarı renklidir.

Çiçek Yapısı

Meyveleri ise küçük bir leblebi tanesi anımsatan kırmızı renkli ve üzeri benekli bir yapıya sahiptir. Saçak kök yapısına sahip olup köklerinde bol miktarda azot bulundurduğu için verimsiz topraklarda bile yetiştiriciliği rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bu mucizevi bitkinin toprak yapısına etkisi ise pH düşürücü özelliğine sahiptir. Kökler de bulunan azot dan dolayı bol miktarda sürgün ve yaprak oluşumu sağlar. Oluşan her yeni sürgün meyve de ve kalite artış sağlamaktadır. Köklerin bol saçaklı yapıya sahip olmasından dolayı erozyon engelleyici özelliğe sahiptir.

Meyveleri kırmızı renge ve benekli yapıya sahiptir
Boylanan Ağaç

Güz üzümü sıcaklık bakımından seçici değildir. Her koşula uyum sağlayabilen bitkiler arasındadır. Kış aylarında -300C ye kadar dayanabilmektedir. İdeal istenilen sıcaklık 25-350C arasında değişmektedir. Karadeniz gibi nemli bir bölgede yetişebildiği gibi Anadolu’nun kuru hava şartlarına da uyum  göstermektedir.

Sulama

Yaz sulamaları bitki için önemlidir. Kuraklığa dayanabilmesi yanında çiçek açım ve meyve bağlama zamanları sulama isteyen bir bitkidir. Sulama yapılan bitkilerde meyve sayısında artış gözlemlenmiştir. Eğer sulama yapılmaz ise yapraklarda sararma ve dökülme, çiçekte dökülme ve meyve bağlayamama görülmektedir.

Sararma Görülen Yapraklar

Gübreleme

Gübrelemesi ise köklerde azot bulundurduğundan dolayı azotlu gübrelemeye çok ihtiyacı yoktur. Çiçek ve verim için potasyumlu ve fosforlu gübre verilmedir. Gübreleme zamanı çiçek açma ve meyve rengi alamadan önce yapılabilir.İlkbahar da bitki canlanmasıyla birlikte hasat sonuna kadar ayda bir kere  kompoze gübre verilmelidir.

Gübreleme yapılmazsa verim düşüklüğü görülür

Budama

Ağaç yapısı çalı ve bodur ağaç grubunda olduğundan dolayı komplike bir budama şekli istememektedir. Fakat ağacın kök yapısındaki azot çokluğu sık dallanmaya neden olduğundan dolayı ve bu durum  gelişimi ve verimi etkilememesi için ara dalların budama makası yardımı ile yılda en az temizlenmesi gerekmektedir.

Güz üzümü dikildikten sonra 2. yıl ürün vermektedir. Bu meyve sadece bahçe koşullarında yetiştirilmekte olmayıp saksı da yetiştiricilik yapılabilmektedir. Meyve içerisinde bulunan likopen miktarı domatesten 7 ile 17 kat daha fazladır. Her gün bir avuç yaş veya kurutulmuş güz üzümü tüketilmesi birçok hastalığın önüne geçilebilmektedir.

Güz üzümü meyvesinin kaliteli olmasının yanı sıra kök, bitki ve yaprakları da insan sağlığı açısından önemlidir.Sayılan bu etkenlerin eczacılık ve ilaç yapımında kullanımı görülmektedir.

Kullanım alanları

 • Taze Meyve
 • Kuru Meyve
 • Meyve Jölesi
 • Reçel
 • Marmelat
 • Meyve suyu
 • Komposto
 • Sos
Taze Meyve

Faydaları

 • prostat kanseri ve pankreas kanseri gibi bir çok kansere karşı koruma sağlar.
 • hücrelerin yenilenmesini ve ölü hücrelerin yerine hücre oluşturmayı sağlamaktadır.
 • Bioaktif bileşikler, esansiyel yağ asitleri, beto karoten, lutein, A, C ve E vitaminleri açısından çok zengindir.
 • İçerisinde bulunan likopen akciğerdeki iltihaplanmayı onarır.
 • Astım riskini azaltmaktadır.
 • Kan basıncını düşürür.
 • Likopen ciltte doğal bronzlaşmayı sağlar, yüzde gerginlik ve canlılık sağlar.
 • Güzelliğe etkisi büyük ölçüde ispat edilmiştir.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ. 

Önerilen makale: Pikan Cevizi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (0)