İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Süs Bitkileri
  3. GLAYÖL

GLAYÖL

bit

Glayöl denince akla gelen şey renklerin ahengidir. Glayöl bitkisi bahçenizde görmek isteyeceğiniz ve gördükçe huzur hissedeceğiniz süs bitkisidir. Renklerin bitki ile buluşması sonucu ortaya çıkan doğal canlılıktır. Bu yazımızda renklerin göze hitabı olan bitkiden bahsedeceğiz.

glayöl

Çiçeklerin yaşamımızdaki yeri her zaman büyük bir yere sahiptir. Geçmişte tarihimizde bile çiçek motiflerine kalıntılarına çok sık rastlanılmıştır. Çiçek insanlar için zaruri bir ihtiyaç olmasa da ruhu dinlendirici ve insana iyi gelen yönleriyle çevremizde büyük çoğunlukta görürüz. Günümüzde göze hitap edilmesi ile belediyelerimiz çevre düzenlemesinde çeşit çeşit renk renk çiçekler kullanarak görselliği sağlamaktadırlar.

renklerin güzelliği glayöl

Çiçekleri ayırmak için bir sınıflandırma yapılacak olursa birden çok ayrımla karşılaşırız. Tohumla üretimi yapılanlar, soğanla üretimi yapılanlar kökten ayırma yoluyla üretimi yapılanlar olarak birçok alt sınıfa ayrılabilir.

Bunların içinde soğanla çoğalanlarda dimdik duruşu sap boyu çiçeklenmesi renk renk farklılığı ile glayöl karanfil ve gülden sonra kesme çiçekçilikte önemli bir yere sahiptir.

çiçeğin soğanı

Yetiştiriciliği

Anavatanı Asya, Avrupa ve Güney Afrika’nın tropik bölgeleri olup Türkiye’de ise en çok üretimi yapılan Kocaeli, İstanbul, Adana, İzmir ve Antalya bölgeleridir. Yaklaşık olarak 250 farklı türde glayöl çeşidi bulunmaktadır. Bitki, yörelere göre alata zambağı, kılıç otu, keklik çiğdemi ve kuzgun kılıcı adlandırılmaktadır.

Soğanlı bir gövdeye sahip olup birbirinin üzerine kapanan yaprakları olan çiçekli bir sap oluşturan otsu bir bitkidir. Çiçekleri gösterişli olup kokusuz çiçekleri olan, kesilen çiçeklerin uzun süre dayanabilmesi ve uzun süre çiçekli kalması, az masraflı ve kolay üretilebilmesi ile ilgi çekici bir süs bitkisidir. Hem açıkta, hem kapalı ortamlarda ve saksı yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Ekolojik İstekleri

Glayöl bol güneş alan rüzgar istemeyen düzenli sulama isteyen bir bitkidir. Güneşi seven bir bitki olarak az güneşlenme olan yerlerde az çiçeklenme ve sap uzunluğu daha az olmaktadır. Kapalı alanda yetiştiricilik yapılıyorsa (seralarda vb.) iyi bir havalandırma istemektedir.

glayöl için gün ışığı önemli

Toprak İsteği ve Gübreleme

Toprak isteği bakımından seçici değildir. Fakat hafif ve süzek toprakları sever dikimde ise derine dikimi ister. Toprak pH ise 6-7 arasında olmalıdır. Kireçli topraklarda gelişimi yavaştır. İyi bir bitki gelişimi için gübreleme önemlidir. Kumlu topraklarda yetiştiricilik yapabilmek için yağışlı havalarda bol gübreleme yapılmalıdır. Çiçeklerin daha güzel olması için Potasyumlu ve fosforlu gübreleme kesinlikle yapılmalıdır. Glayöl bitkisi dikilecek toprakların 1 yıl öncesinde iyi gübrelenmesi gerekir. Bitki şekil olarak  3-4 yaprak olduğu zaman potasyum nitrat uygulaması yapılmalıdır.

gübrelemeye en ihtiyaç duyulduğu an

Soğan ve dikim

Glayöl soğanı diğer adıyla kormlar üretimde kullanılır. Soğanı gerçek soğan değil gövdenin besin biriktirerek şişmesi sonucu oluşmuş bir yapıdır. Bu soğanlar 6 hafta önce kazılmış ve iyi hazırlanmış toprağa 10cm derinlikte ve 10-15cm aralıklara dikilir. Büyüyen bitkinin devrilmemesi için rüzgar almayan bölgelere dikilmelidir. Martın 15 inden sonra 15 gün ara ile dikilen glayöl soğanları bütün bir yaz boyunca sürekli açım yapan glayöl çiçekleri görsel şölen sağlar.

 

önerilen makale: Gloksinya (Bardak Menekşesi)
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir