İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Fındıkta Yabancı Otlar

Fındıkta Yabancı Otlar

ısırgan otu

Sıradaki konumuz fındıkta yabancı otlar. Fındık bahçelerinde görülen önemli yabancı otlarla mücadele edilmediği takdirde fındıkta verim ve kalite düşüklüğü görülmektedir.

Zararı

Ülkemizde fındık tarımı yapılan yörelerde iklimin ılıman, yağışlı ve nemli olması nedeniyle yabancı ot yoğunluğu artmaktadır. Dar ve geniş yapraklı yabancı otların yanında, böğürtlen gibi odunsu bitkiler hızla gelişerek verimi olumsuz yönde etkilemekte, fındık bahçelerini kısa sürede kaplayarak bazı kültürel işlemlerin yapılmasını ve hayvan otlatmayı zorlaştırmaktadırlar.

Fındıkta Yabancı Otlar Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler

Bulaşmaları önlenmek için yanmış çiftlik gübresi kullanılmalı, Yabancı otlar tohum bağlamadan önce biçilmeli, Ayrıca böğürtlen, gıcır dikeni ve eğrelti otu gibi bitkiler biçilerek yok edilmelidir.

Kimyasal Mücadele;

Fındık bahçelerinde otsu bitkilerle mücadelede, ilaçlamalar ilkbaharda yabancı otların 4-6 yapraklı oldukları devrede (Nisan–Mayıs aylarında) yapılır. Yeniden çıkışlar olursa 1.5–2 ay sonra uygulama tekrarlanır. Fındık bahçelerinde odunsu bitkilerle mücadelede ise, yine ilkbaharda odunsu bitkilerin gelişmesinin en hızlı olduğu devrede (Mayıs–Haziran) yapılmalıdır. Yabancı ot mücadelesi, sırt pülverizatörü (mekanik, motorlu, otomatik) veya tarla pülverizatörü kullanılarak yapılmalıdır. İlaçlama rüzgarsız, sakin ve ılık havada (8-25 °C) yapılmalıdır. Yabancı otların hayvan yemi olarak kullanıldığı fındık bahçelerinde odunsu bitkilerin mücadelesinde nokta ilaçlama yapılmalıdır. Aletin kalibrasyon denemesi yapılarak kullanılacak su miktarı tespit edilmelidir. Yeni tesis edilmiş fındık bahçelerinde ilk 7-8 yıl kimyasal mücadele yapılmamalıdır. Ancak yabani pelinin (Artemisia vulgaris L.) bulaştığı bahçelerde, bu yabancı otun bütün bahçeye yayılmasını önlemek için toprakta kalıcılığı olmayan ilaçlarla ilk 7-8 yılda ilaçlama yapılmalıdır. İlaçlama esnasında ilacın fındığa teması önlenmelidir.

  • Herbisit kullanımı her zaman son çaredir. Fındık bahçelerinde herbisit(ot ilacı) kullanımı benim önermediğim mücadele yöntemidir. Fındık bahçelerinde kullanılan ot ilacı sonucu dallarda kuruma meyvede acılaşma ve toprakta kuraklaşma oluşmaktadır.

 

Kendi ilacımızı kendimiz yapalım!

Yabancı ot mücadelesinde ilaç kullanmak isteyen üreticiler kendi ilacını kendi hazırlayabilir.

Ot ilacı nasıl hazırlanır?

20lt suya 200ml sirke( elma veya üzüm sirkesi) 200gr limon tuzu homojen hale gelecek şekilde karıştırılmalıdır. Hazırlanan karışımı alet(pülverizatör, sırt pompası vs..) yardımı ile bahçede yabancı ot olan yerlere uygulanabilir. Bu karışım ısırgan otuna net çözüm sağlar. Isırgan otu tohuma gelmeden uygulama yapılmalıdır. Isırgan otu kartlaşmaya başladığında ise 250ml sirke ve 250 gr limon tuzu eklenmelidir.

Örnek yabancı otlar :

Labada (Rumex petientia).

 

Böğürtlen (Rubus Fruticosus)

 

Eğrelti otu (Pteridophyta)  (Driopterix filix mas)

 

Isırgan (Urtica dioica)
Isırgan (Urtica dioica)

 

fındıkta yabancı otlar sığırdili (Anchusa spp,Phyllitis scolopendrium)

 

(Artemisia vulgaris)Yabani Pelin ve Yavsan

 

Fındıkla İlgili Makaleler :

Fındıkta Budama İşlemi Nasıl Yapılır ?

Fındıkta Gübreleme Nasıl Yapılır

Fındıkta gübreleme işlemine dair sorularınızı aşağıdaki yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz. Ziraat mühendisi yazarlarımız en kısa sürede sorularınızı cevaplayacaktır.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.