İlginizi Çekebilir
biber kapak
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Fındık Kurdu

Fındık Kurdu

3
1

Bu yazımızda sizlere fındığın en büyük zararlısı olan ve kesinlikle mücadele edilmesi gereken Fındık kurdu hakkında geniş çaplı bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz…

FINDIK KURDU TANIMI VE YAŞAYIŞI

Fındık yetiştirilen bütün bölgelerde yaygın olarak bulunan Fındık Kurdu fındığın ana zararlısı konumundadır.

Fındık kurdu Curculioniadae familyasındandır. Erginler kül renginde, 6-7 mm boyun-da ve hortumludur. Beyaz renkli larvaları bacaksız, tombul ve kıvrıktır, boyları 12 mm’ye ulaşabilir.

Kahverengi ve aşağı doğru kıvrık olan hortum dişilerde vücut boyundan uzun, erkeklerde kısadır. Bütün bahçelerde bulunmasına rağmen daha çok orman kenarlarına yakın ve kuzeye bakan bahçelerde bulunur.

İlk erginler iklime bağlı olarak Mart ayından itibaren topraktan çıkmaya başlar. Ergin çıkışı Mayıs başlarında oldukça artar. 16 °C’nin altında faal olmayıp ancak 20 °C’ nin üzerinde uçarlar. Ergin dişiler, Mayıs sonu Haziran başında yumurtlamaya başlarlar. Yumurtalarını meyve kabuğunun hemen altında hazırladıkları yuvaya bırakırlar. Bir dişi ortalama 42 adet yumurta bırakır. Yumurtadan 8 gün sonra çıkan larvalar iç fındık üzerinde bir ay kadar beslenerek olgunlaşırlar. Olgunlaşan larvalar kabuk üzerinden açtıkları delikten dışarı çıkarak toprağa inerler. Burada pupa ve ergin olurlar. 1-3 yıl toprakta kaldıktan sonra toprak yüzüne çıkarlar. Toprağa geçen larvaların % 18’i 1yıl sonra, % 75’ i 2 yıl sonra ve % 7 si ise 3 yıl sonra ergin olup topraktan çıkmaktadır. Şiddetli kış ergin çıkış oranını artırır.  Ergin ömrü 3 ay kadardır.

Zararlı 1 -3 yılda 1 döl verir.

FINDIK KURDU ZARAR ŞEKLİ

Fındık kurdunun fındıktaki zararı meyvelerde beslenme ve yumurta bırakma suretiyle iki şekilde olur.

1.Fındık Kurdunun Beslenme Nedeni İle Yaptığı Zararlar

Fındık kurdu Mart ayı başından itibaren sürgünleri ve yaprakları kemirerek zarar yapar.   Erginler önce karanfillerde zarar yapar. Böceğin esas zararı fındık taneleri üzerinde beslenmeye başladığı zamandan itibaren görülür, böcek fındığın meyve kabuğunu hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirir ve kabuk içindeki yumuşak etli kısımda beslenir, bu zarar iki şekilde olur.

  1. Sarı Karamuk

Mercimek iriliği büyüklüğüne ulaşan fındık meyveleri fındık kurdu tarafından sokulup içerisindeki etli kısım kemirilince (böcek bu etli kısımla beslenir) burada bir ölü tabaka meydana gelir. Yumuşayan bu ölü tabaka sarı bir renk alır. Kabuk içinde oluşan bu renk daha sonraları kabuk üzerine çıkar. Bu arada meyve beslenemediği için küçük kalır ve kabukta çöküntüler oluşur. Bu tip zarar şekline “Sarı Karamuk” denir. Bu tip zararın çoğu Mayıs ayında görülmektedir.

  1. Kara Karamuk

Fındık kurdunun beslenmek için yaptığı ikinci bir zarar şeklidir. Fındık meyveleri normal büyüklüğüne ulaştığı zaman zarara uğrarsa meyve içi kararır. Kabukta oluşan çatlaklardan dışarı sızan siyah sıvı zuruf ve kabuğu kirletir. Bu zarar şekline “Kara Karamuk” denir. Bu tip zarar genellikle Haziran ayında olur.

2.Yumurta Koymak İçin Yaptığı Zarar

Fındık kurdu beslenmek için yaptığı zararın dışında birde yumurta koymak suretiyle zarar yapmaktadır. Hasattan sonra Harmanda görülen delikli fındıklar bu tür zararın sonucu oluşmaktadır. Dişi fındık kurdu fındık meyvesinin kabuğunu delerek altına yumurtasını koyar. Yumurtadan çıkan larva veya kurtcuk iç fındığı yer ve bozulmasına sebep olur. Böylece bir dişi böcek yumurta koymak suretiyle ortalama 42 meyveyi zarara uğratır.

Bir fındık kurdu beslenme yoluyla ortalama 200 meyveyi zarara uğratır. Buradan da anlaşılacağı gibi bir çift fındık kurdu ölünceye kadar ortalama 440 meyveyi zarara uğratır. Görüldüğü gibi fındık kurdunun beslenmek için yaptığı zarar yumurta koymak için yaptığı zarardan daha fazladır.

FINDIK KURDU ZARARLI OLDUĞU BİTKİLER

Fındık kurdu fındıkta zarar yapmakla birlikte, nisan- mayıs aylarında, elma, kiraz, karayemiş, armut, muşmula ve birçok çiçekli ve çiçeksiz bitkiler üzerinde beslenmektedir.

DOĞAL DÜŞMANLARI

Fındık kurdunun etkin doğal düşmanı yoktur. Ancak bazı kuşların ergin avcısı olduğu bilinmektedir. Beauveria densa Link.  (Hypocreales: Clavicipitaceae) topraktaki larvaları enfekte eden bir entomopatojen fungus olarak saptanmıştır.

FINDIK KURDU MÜCADELE YÖNTEMLERİ

Kültürel Önlemler

Bitki kökleri zarar görmeyecek şekilde bahçe toprağının çapalanması, kışı toprakta geçiren zararlının yoğunluğunu önemli ölçüde azaltır.

Kimyasal Mücadele

Doğal düşmanı olmadığından zararı önlemek için ilaçlı mücadele zorunludur. Müca-delede başarılı olmak için ergin populasyonunun ve çıkış zamanının bilinmesi gerekir.

Fındık Kurdu mücadelesinde amaç meyveleri zararlıdan korumaya yönelik olduğundan ergin böceklerin zarar yapacakları devrede bahçenin ilaçlı bulundurulması gerekir. Bu devre; bahçede hakim çeşidin meyvelerinin yarıdan fazlasının mercimek iriliğine ulaştığı zamandır. Ergin çıkışının tamamlanmak üzere olduğu bu dönem bölgede Nisan sonuna rastlar.

İlaçlamaya başlamadan önce bahçedeki zararlı yoğunluğunun saptanması gerekir. Bu amaçla 1-10 dekar büyüklükteki bahçelerden 10 Ocak, 10-30 dekar büyüklükteki bahçeler den 20 Ocak ve 30 dekardan büyük bahçelerden de 30 Ocak bahçeleri temsil edecek şekilde işaretlenir. İşaretlenen bu ocaklar, sabahın erken saatlerinde veya akşam üzeri sakin, rüzgarsız ve yağışsız günlerde (Kapalı ve yağışsız havalarda bu işlem günün her saatinde yapılabilir.) 3 x 3.5 m. boyutlarındaki beyaz bir bez üzerine silkelenmelidir. Bez üzerine 10 ocaktan 3 veya daha fazla fındık kurdu ergini düşmüşse ve meyveler mercimek iriliğine ulaşmışsa bu bahçede mutlaka ilaçlama yapılmalıdır. Eğer 3’den az veya hiç düşmemişse ilaçlama yapmaya gerek yoktur.

Su ile atılan ilaçlar yağmurlu günler ve güneşli öğle saatleri dışında her zaman kullanılabilir. İlaçlamalarda atomizör kullanılıyorsa dekara 8-10 litre ilaçlı su atılacak şekilde ayar yapılmalıdır. Toz ve sulu ilaçlamalar alttan yukarıya olacak şekilde yapılmalıdır. İlaçlama işi bir haftada bitirilmelidir. Bir dekara önerilen miktarın altında veya üstünde ilaç atılma-malıdır. İzah edildiği şekilde yapılacak tek bir ilaçlama kesin etki yapmaya yeterlidir.

Popülasyonun yüksek olduğu yerlerde ilaçlamadan 7-10 gün sonra yine darbe yöntemi ile çarşafa düşen böcekler sayılıp, gerekiyorsa 2. ilaçlama yapılabilir. İlaçlamanın çevre bahçelerle birlikte yapılması gerekir. Fındık yeşil kokarcası görülen bahçelerde Fındık kurduna karşı yapılan ilaçlı mücadelede bu zararlıya karşıda etkili olan BKÜ. kullanılmalıdır.

Kimyasal mücadelede kullanılacak ilaçlar ve dozları

Etkili madde adı ve oranı Formülasyonu Doz 100 lt suya İlaçlama ile hasat arası süre (Gün)
Alphacypermethrin 100 g/l EC 40 ml 14
Acetamiprit %20 SP 15g/da
Esfenvalerate 200g/l EC 20 ml/da 14
Gamma-Cyhalothrin 60g/l CS 30ml
Thiamethoxam 25% WG 20 g 21
Spinosad 480 g/l SC 15 ml 14
İndoxacarb 150 g/l SC/EC 45 ml/da 14
Lambda Cyhalothrin 50 g/l CS/EC 50 ml 7
Methiocarb %50 WP 100 g 90
Zetacypermethrin 100 g/l EW 20 ml
Indoxacarb 150 g/l SC/EC 45 ml 14
Thiacloprid+Deltamethrin 150+20 g/l OD 25 ml 21
Lambda Cyhalothrin +

Thiamethoxam 106+141 g/l

SC 10 ml

Kaynak:gıda, tarım ve orman bakanlığı

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale: Fındık Filiz Güvesi

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (1)

  1. burakkosar_avatar
    2 sene önce

    Ceviz agaclarim gövdeden karararak kabuk ayrılıyor ve ağaç kuruyor neden olabilir nasıl bir yöntemle ağaçları kurtarabilir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir