İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Fındık Filiz Güvesi

Fındık Filiz Güvesi

1

Bu yazımızda sizlere fındıkta zarar derecesi küçük görünen fakat dallarda sürgünlerde kuruma yapan Fındık filiz güvesi hakkında bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz..

Tanımı

Fındık filiz güvesi Tortricidea familyasındandır. Erginler 4.5 mm. boyda, ön kanatları sütlü kahverenkli olup beyazdır. Kanadın dip tarafı gri-siyah çizgili, orta kısmı sarı-kahve rengi geniş bantlı dış kenar koyu kahverengi çizgilidir. Arka kanatlar kahverengi-gridir. Yumurta 0.5- 0.7 mm boyunda mat beyaz basıktır. Larvaları (tırtılları) açık sarı renkte baş ve boyun siyah kahverenginde, seyrek ve kısa kıllarla kaplıdır. Pupa kızıl kahverenginde ve 7 – 8 mm  boyundadır.

ergin hali

Tüm fındık alanlarında görülmekle beraber Batı Karadeniz fındıklarında daha yoğundur. Özel bir fındık zararlısıdır.

ZARAR ŞEKLİ

Tırtılları yeni oluşan tomurcuk ve sürgünlerin özüne girerek kurumalarına sebep olur. Fındık bahçelerinde ilk fındık filiz güvesi kelebekleri Mart ayı sonlarında görülmeye başlar. Kelebeklerin çıkışı 50 gün kadar sürer. Kelebekler yumurtalarını, çıkışlarından 5-6 gün sonra genellikle yaprakların üst yüzeyine tek tek koyarlar. Çıkan tırtıllar yaprağın alt yüzeyine geçerek iki damarın birleştiği yerde galeri açar ve orada beslenir, beslenmediği zamanda orada gizlenir. Bu sırada üzerleri ağ ve pisliklerle kaplanır. Tırtıl yaprağın üst epidermisine dokunmadığı için bu kısım üçgen şeklinde bir zar görünümü kazanır. Bu durum fındık filiz güvesinin yaprakta yaptığı tipik zarar şeklidir.

Fındık filiz güvesi larvalarının ilk zararı temmuz ayında yapraklarda görülür. Sonbaharda larvalar erkek organlara, göz diplerine ve kozalak akarlarının meydana getirdiği kozalaklara geçerler ve kışı burada geçirirler. Tüm popülasyonun % 20-30’u ergin olana kadar kozalağı terk etmezler. İki erkek organı ağlarıyla birbirine birleştirerek aralarında koyu renk pisliklerle karışık bir kabarıklık meydana getirilir. Zarara uğrayan püsler gelişemediği için kıvrılır ve dolayısıyla da tozlama yapamazlar.

Mart ortalarında kozalaklarda beslenenler dışındaki bütün larvalar, sürgünlerin dip muhafaza yaprakları arasında ördükleri kabarık ağ içerisinde bulunurlar. Mart ayı başlarından itibaren göz ve sürgünlerin özüne girerek galeri açarlar. Henüz gelişmekte olan sürgünler hücuma uğrayınca kururlar, fakat ağ ile dala yapıştırılmış olduklarından düşmezler. Bu şekilde kurumuş sürgüncükler filiz güvesinin tipik zarar şeklidir. Böyle göz ve sürgünler koparılınca ortada larva giriş deliği görülür. Sürgünler gelişince larvalar sürgün özünden uca doğru galeri açarak sürgün uçlarının kurumasına sebep olurlar. Mart başlarından Mayıs ayı ortalarına kadarki periyotda bir tırtıl beş ayrı sürgünü kurutabilir. Mayıs ayı ortalarından itibaren tırtıllar pupa olurlar. Pupa devresi 13-18 gündür.

Zararlı olduğu Bitkiler:  Fındığa özel bir zararlıdır.

Doğal düşmanları

Parazitoitleri:

Macrocentrus grandii   Giodanish     (Hym.:Braconidae)

M.thoracius Ness.                              (Hym.:Braconidae)

Apanteles sp.                                      (Hym.:Braconidae)

Agathis (Microdus) Rufipes Mess.    (Hym.:Braconidae)

Pristomerus vulnerator Panz              (Hym.:Ichneumonidae)

Meteorus fragitis Wesm.                   (Hym.:Ichneumonidae)

Larva parazitotitleri olan bu doğal düşmanların doğal parazitleme oranı % 15 civarındadır.

FINDIK FİLİZ GÜVESİ MÜCADELESİ

Kültürel Önlemler

Larvaların ördükleri ağlar ile kuruyan sürgünler kesilip bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

Kimyasal mücadele

Mücadelede, gaye zararı yapan tırtılların en hassas zamanlarında imha edilmesidir. Mücadeleye fındık toplandıktan sonra yapraklarda orta damarla yan damarların meydana getirdiği üçgen şeklinde tırtılların beslenme arazları iyice belirlenince başlanmalı, tırtılların erkek organlara (püslere) veya kozalaklara göç ettiği yaprak döküm başlangıcında (eylül sonları) son verilmelidir

İlaçlamaya başlamadan önce bahçedeki zarar yoğunluğunun saptanması gerekir. Bu amaçla 1-10 dekar büyüklükteki bahçelerde 10, 10-30 dekar büyüklükteki bahçelerden 20 ve 30 dekardan büyük bahçelerden 30 ocak işaretlenir. Her ocaktan alt, orta ve üst kısım-lardan olmak üzere toplam 30 yaprak alınır. Sonra bu yapraklar üzerindeki kahverenkli tırtıl beslenme arazları sayılır. Buradan 100 yaprağa isabet eden ortalama araz bulunur. 100 yapraktan en az 15 veya daha fazla araz var ise o bahçede ilaçlama yapılmalıdır.

Fındık filiz güvesi kimyasal mücadelede kullanılacak ilaçlar ve dozları

Etken madde adı ve oranı Formülasyonu Doz 100 lt suya İlaçlama – hasat arası  süre(Gün)
Malathion 190 g/l EC 350 ml  7
Thiametoxam+Lambda Cyhalothrin 141+ 106 g/l CS 15 ml/da  
Triflumuron % 25 WP 60 g/da  3

Kaynak:gıda, tarım ve orman bakanlığı

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale: FINDIK DAL KANSERİ

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (0)