İlginizi Çekebilir
ıspanak
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. FINDIK DAL KANSERİ

FINDIK DAL KANSERİ

gövde

Bu yazımızda önemli bir hastalık olan fındık dal kanseri hastalığından bahsedeceğiz. Dal kanserini diğer hastalıklardan ayıran en önemli etkeni bulaştığı bahçede hızlı şekilde ve her alet ekipmanla yayılmasıdır.

fındık dalında dal kanseri     

Fındık dal kanseri ülkemizde genellikle 450 m yükseltiden sonra (bazı yerlerde 250- 300 m yükseltide de saptanmıştır) görülmekte ve don zararından dolayı, yükseltiye paralel olarak yoğunluğu artmaktadır. Ekonomik önemde verim kaybı yanında, hastalık bahçelerin geleceğini tehdit etmektedir. Fındıkta dal kanseri fındıkların gövde ve dallarında ve bunlardan çıkan yan dal veya dalcıkların dip çevresinde oluşmaktadır.  Bazı ocaklarda gövdelerin dip kısımlarında sürtünmeden dolayı oluşan yara yerlerinde de görülmektedir.

yan dallarda görülen kanser
kanserin gövde de oluşturduğu etki

Fındık dal kanseri açık ve kapalı olmak üzere iki çeşittir. Açık kanserler genellikle gövde ve dalların kabuklarında belirgin, iç içe, eliptik kallus halkaları bulunan ve enfeksiyon merkezi çukurlaşmış, ölü, lokalize olmuş, açık, eski ve büyük yaralardır. Kanser yaralarının büyümesi ve genişlemesi ilkbaharda oldukça hızlı olur. Yaraların merkezinde bulunan yan dalcık veya filizler daha sonraları buruşur, kurur ve ölürler. Kabuk ve kambiyum tabakasının ölümünü kısmen odun dokusununda ölümü izler. Bu yaralar bazen 20 cm’ye kadar ulaşabilmektedir. Genç dallarda, kapalı kanserlerde görülür fakat bunlar daha sonra açık kanser yaraları haline dönüşür. Yaralar genellikle dalın bir tarafında olmakta, bu dallar bir süre canlılıklarını sürdürebilmektedirler.

20 cm çapından daha büyük bir etki

Fındık dal kanseri etmeninin yaşlı kanserlerin kenarlarında, ölü kabukların altında, çatlaklar içinde bazen dağınık bazen de kümeler halinde olan küçük, parlak, kırmızı renkteki periteslerinden boşalan askosporları ile yeni enfeksiyonlar başlar. Bunun için mutlaka yüksek orantılı nem veya yağmura ihtiyaç vardır.  Bu koşullar ilkbahar ve sonbaharda oluştuğundan hastalığın bulaşması bu aylara rastlar.

Don olayından sonra ilkbaharda ve hasattan sonra sonbaharda  bitkide oluşan yaralardan giriş yapan etmen 2 -3 yıl sonra tipik dal kanseri yaralarına neden olur. fındıkta dal kanseri nedeniyle ocaklardaki ağaç sayısı azalmakta, bazı ocaklar ise tamamen yok olmaktadır.

Fındık Dal Kanseri Hastalığın Görüldüğü Bitkiler:

Fındık, bazı sert ve yumuşak çekirdekli meyve ve orman ağaçlarıdır.

fındık bitkisi
badem ağacı
zeytin ağacı

Fındık Dal Kanseri Mücadele Yöntemleri:

Kültürel Önlemler;

Bahçelerde inokulum kaynağı olan bulaşık dallar budanmalı ve budama artıkları bahçeden uzaklaştırılarak yakılmalıdır.

Yüksek kesimlerde dona karşı nispeten dayanıklı çeşitler yetiştirilmelidir. Hastalığa duyarlı olduğu bilinen çeşitlerin (Foşa ve Mincane gibi) dikiminden kaçınılmalıdır.

Kimyasal Mücadele:

Etkili bir kimyasal mücadelesi olmamakla birlikte, erken ilkbaharda ve hasattan sonra sonbaharda budamanın arkasından % 1′ lik bordo bulamacı ile yapılacak ilaçlamalar, yara yerlerinden etmenin girişini engellemesi yönünden yararlı olabilir.

Geçici olarak tavsiye edilen bitki koruma ilaçları;

Etkili Madde Formulasyonu  Dozu (100 Litre Suya) Son ilaçlama ile hasat arasındaki süre (gün)
%25’lik Metalik bakıra eşdeğer bakır sülfat Suda çözünen kristal %1’lik bordo bulamacı (1000g bakır sülfat+ 500g sönmemiş kireç)

 

hastalıksız bir üretim için sağlıklı bitkiler yetiştirmeye özen gösterin. Kimyasal mücadele bizim önerdiğimiz en son mücadele şeklidir.

önerilen makale: Fındıkta Külleme Hastalığı (Phyllactinia Guttata)

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir