İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Fasulye Antraknozu

Fasulye Antraknozu

5

Bu yazımızda sizlere fasulye yetiştiriciliğinde sıklıkla karşımıza çıkan Fasulye Antraknozu hakkında bilgi vereceğiz. İyi okumalar dileriz…

TANIMI

Fasulye antraknozu üreme organı, epidermisin altında gelişen sonra üst kısmını yırtarak dışarı çıkan tabak biçimindeki aservulustur. Seksüel devresinde perites içinde askus ve askospor oluşur.

Etmen kışı tohum içinde veya tarladaki hastalıklı bitki artıkları üzerinde geçirir. Bulaşık tohumların tarlada çimlenmesi sonucu belirtiler önce kotiledonlarda görülür. Sekonder enfeksiyonlar için inokulum kaynağı olan hastalıklı fidelerdeki konidiosporlar, çeşitli yollarla hastalıklı bitkilere ulaştığında, suyun varlığında çimlenerek bitki bünyesine giriş yaparlar. Fungus uygun iklim koşullarında yaprak, dal ve meyvelerde 4-5 gün içerisinde inkubasyon süresini tamamlayarak leke oluşturur. Enfeksiyon süresi için en uygun koşullar % 92’nin üstünde orantılı nem ve 27 0C’nin altındaki sıcaklıklardır. Hastalık 13,8- 27,2 0C’lerde gelişmekle birlikte, optimun sıcaklık isteği 17,2- 23,8 0C’dir.

BELİRTİLERİ

Primer enfeksiyon sonucu hastalık ilk olarak yeni çıkan fidelerin kotiledonlarında ve gövdelerinde koyu kırmızımtırak-kahverengi, çökük lekeler halinde görülür. Böyle fideler çoğunlukla gelişmeden ölürler. Sekonder enfeksiyon sonucunda oluşan belirtiler ise yapraklarda; damarlarda yer yer uzunlukları değişen ölçülerde önceleri kırmızımtırak kahverengi sonraları siyah lezyonlar, şiddetli durumlarda damarların birleştikleri yerlerde genellikle üçgenimsi kurumalar ve bu kısımların yırtılması şeklindedir. Dallardaki belirtiler, hastalığın şiddetine göre değişen, çökük, tek tek ya da birbirleri ile birleşmiş, uzunlamasına kahverengi siyah lekeler halindedir. Fasulye meyvesindeki belirtileri ise, genellikle 1-5 mm çapında siyah, orta kısmı açık kahverengi, çökük, yuvarlak lekeler halinde görülür.

Hastalık genç fidelerde ölüme veya gelişmenin yavaşlamasına neden olur. Yaşlı bitkilerin yeşil aksamındaki kurumalar, fasulye meyvesinde ve tanelerdeki lekeler sonucunda üründe kalite ve kantite yönünden büyük kayıplar olur. Hastalığın şiddetli görüldüğü bahçelerde ürün kaybı % 90’a çıkabilmektedir. Karadeniz Bölgesinde yaygın olarak görülmektedir.

 

KONUKÇULARI

Fungus sadece fasulyede hastalık oluşturmaktadır.

MÜCADELESİ

Kültürel önlemler

  • Sertifikalı tohumluk kullanılmalıdır.
  • Hastalıklı bitkiler tarladan uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir.
  • Hastalığın görüldüğü tarlalarda en az 3 yıllık münavebe uygulamalıdır.
  • Tarlada iyi bir drenaj sağlanmalıdır.
  • Tarladaki yabancı otlar temizlenmelidir.
Fasulye Antraknozu

Kimyasal mücadele

Hastalığın her yıl görüldüğü yerlerde günlük ortalama sıcaklığın 17-230C olduğu, orantılı nemin % 92’nin üzerine çıktığı dönemde tarla kontrolleri yapılır ve yörede ilk belirtilerin görülmesi ile ilaçlamaya başlanır. Hastalığın şiddeti,  iklim koşulları ve ilacın etkinlik süresi dikkate alınarak ilaçlamaya devam edilir. İlaçlamalarda bitkinin tüm yeşil aksamının ilaçlanmasına önem verilmelidir.

fasulye antraknozu

Kullanılacak bitki koruma ürünleri ve dozları:

Etken madde adı ve oranı Formülasyonu Doz 100 lt suya Hasat aralığı
Bakır oksiklorit %50 WP/WG 500 g 14
Maneb %80 WP 200 g 8-14
Mancozeb %80 WP 200 g 28
Propineb %70 WP/WG 200 g 7

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ. 

Önerilen makale: Ceviz İç Kurdu

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.