İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Zirai Bilgiler
  3. Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

Yetiştirebileceğiniz En Karlı Tarım Ürünleri

en-karli-tarim-urunleri

Merhabalar TarımHocam Ailesi, bugünkü konumuz en karlı tarım ürünleri. Bu yazımızda sizlere tarım alanında yüksek kar sağlayabileceğiniz 15 adet tarım ürününü açıklamalarıyla listeledik.

Yetiştirebileceğiniz En Karlı 15 Adet Tarım Ürünü

En Karlı Tarım Ürünleri

Listeye geçmeden önce belirtmeliyiz ki, listede yer verdiğimiz tarım ürünlerini yetiştirmek ve üretmek oldukça kolaydır. Ayrıca işin en güzel tarafı da listede yer alan bir çok mahsul için tam zamanlı mesai harcamanıza bile gerek yoktur. Bu ürünler için haftada 3-4 saatinizi ayırırsanız ve ürünlerin bakımı ve malzemeleri için biraz da para harcarsanız, bu karlı bitkileri yetiştirerek maddi gelir elde etmeniz oldukça kolaydır.


Yüksek Kazanç Sağlayan Tarım Ürünleri:

1-) Lavanta Yetiştirmek

Lavanta Bahçesi
Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta tarımı küçük yetiştiricilere ortalamanın üzerinde bir kar sağlar çünkü lavanta çok yönlü bir üründür. Taze çiçekler yığın halinde satılabileceği gibi lavanta yağı yapımında da kullanılabilir. Lavanta çiçekleri çabuk kurur. Kuruttuğunuz çiçekleri çelenkler ve çiçek aranjmanlarında kullanmaları için çiçekçilere ve elişi ürünler yapanlara satabilirsiniz. Lavanta baharat torbaları, bitkisel yastıklar, aromaterapi ürünleri ve cilt bakım ürünleri ( sabun gibi ) gibi katma değerli ürünlerin hazırlanmasında da kullanılır. Lavanta yetiştiriciliği karlı bir iş fırsatıdır.

Sitemizde yer alan lavanta ile ilgili detaylı yazımızı okumak için tıklayanız : Kıraç Arazilerinin Gözdesi ve Mor Bereketi ; Lavanta


2-) Şeker Otu Yetiştiriciliği

Şeker Otu Yetiştiriciliği
Türkiye’de Şeker Otu

Şeker otu, bir diğer adıyla da Stevia, yüzyıllar önce Paraguay’da yerli halk tarafından keşfedilen stevia rebaudianabitkisinden üretilen doğal bir tatlandırıcıdır. 19. yüzyılın sonlarına doğru İsviçreli bir botanikçi tarafından ” şeker otu” olarak belgelendikten sonra insanlar tarafından kullanılmaya başlamıştır. Taze yaprakları şekerden 40 kat, ondan üretilen toz tatlandırıcı ise 250-300 kat daha tatlıdır. Bu kadar tatlı olmasına karşın 0(sıfır) kaloriye sahip olması da onu eşsiz kılmaktadır. Dünyamızdaki her geçen gün daha da derinleşen obezite sorununu düşününce stevianın, insan hayatı için ne kadar kritik bir öneme sahip olduğu anlaşılabilir.

Tüm bu özellikleri sayesinde stevianın yakın gelecekte diyet içeceklerde ve yiyeceklerde kullanılan aspartam ve suklaroz gibi yapay tatlandırıcıların tahtını sallayacağını söyleyebiliriz. Tatlandırıcı pazarının hacmini dikkate aldığımızda ise stevia yetiştirmek oldukça kazançlı ve stratejik olacaktır. Bunların yanında, yapraklarının hasat edildikten sonra 5 yıl raf ömrüne sahip olduğunu da belirtelim.

Sitemizde yer alan şeker otuna ilişkin detaylı yazımızı okumak için tıklayınız : Stevia ( Şeker Otu ) Yetiştiriciliği


3-) Mor Patates Yetiştiriciliği

Mor patates yetiştiriciliği
Mor Patates

Adı her ne kadar patates olsa da tadı ve görüntüsü epey farklı. Amerika ve Avrupa’da önemli bir pazarı bulunan sebze, önemli bir ihracat kalemi olmasının yanında ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Antioksidan özellliğinin yanında vitamin yönünden de oldukça zengin olan sebze, sağlıklı yaşamayı kendine merkez edinen insanlar için vazgeçilmez olmaya aday.


4-) Trüf Mantarı Yetiştiriciliği

Trüf Mantarı

Oldukça kazanç sağlayan bir diğer ürünümüzde trüf mantarı yetiştiriciliği. Trüf mantarı meşe ağaç köklerin 20 cm – 30 cm altında bulunur.Ülkemizde ise özellikle Antalya ve Muğla bölgesinde bu alan çiftlikler bulunmaktadır.Köylüler ise yılın belirli zamanlarında Akdeniz ikliminin olduğu bölgelerde trüf mantarı toplayıcılığına başlar.Tabi bunu av köpeği yardımıyla gerçekleştirir.

Eğer Akdeniz ikliminde yaşıyorsanız meşe ve kestane ağacı ekerek trüf mantarı oluşumunu sağlayabilirsiniz.Tabi bulunduğunuz bölgenin sadece Akdeniz iklimi değil aynı zamanda yazın yağış alan bölge olması gerekir.Bir meşe ağacının kökünde 1-2 kg kadar trüf mantarı bulmanız mümkün.Güncel olarak Trüf mantarı kilosu ülkemizde 800 dolardan satılmakta.Avrupa da ise fiyatlar 1500 dolara kadar çıkıyor.


 

5-) Safran Yetiştiriciliği

Safran Yetiştiriciliği
Safran tarlası

Dünyanın en pahalı baharatı olarak bilinen safranın kilogram fiyatı  30 bin TL’ye alıcı buluyor. Ülkemizde çoğu bölgede yetişebilen bu bitkiyi yetiştirmek kolay olsa da işçiliği bir o kadar zahmetli. Arka bahçenizde dahi yetiştirebileceğiniz bu karlı tarım ürünü hakkında daha detaylı bilgi alabilmeniz  için çok kısa süre içerisinde sitemize bir yazı yayınlayacağız. Bizi takipte kalın!


6-) Siyah Sarımsak Yetiştirmek

siyah sarımsak

Siyah sarımsak yetiştiriciliği, son zamanların en popüler ve en karlı tarım ürünü yetiştiriciliği  arasında yer almaktadır. Sarımsağın saça faydalı olduğu herkes tarafından bilinir.Bilinmeyen ise bu faydayı siyah sarımsağın sağladığıdır. Migros gibi marketlerde siyah sarımsağın 40 gramını 30 TL’den satın alabilirsiniz.Yaş olarak satılan sarımsağın kg fiyatı ortalama 150 TL.Anavatanı Asya olan siyah sarımsak ülkemizde en çok Kastamonu’da yetiştirilmektedir.Beyaz sarımsağın  2 aylık bir süre ile ısıl işleme maruz bırakılması ile elde edilir. Antioksidan bakımından oldukça zengindir.


7-) Kamkat (Kumkuat) Yetişticiliği

Kamkat Bahçesi
Kamkat yetiştiriciliği

Ülkemizde yeni yeni bilinmeye başlayan narenciye ailesine ait bir meyve türüdür. Çin’de altın portakal adıyla bilinmektedir. Kilosu ortalama 20 TL’ye satılan meyvenin ihracat satış fiyatı ise 5 Euro civarındadır.

Kamkat ve kamkat yetiştiriciliği ile ilgili birçok bilgiye yer verdiğimiz yazımızı okumak için tıklayın : Kamkat (kumkuat)


 

8 -) Kuşkonmaz Üreticiliği

Kuşkonmaz Yetiştirmek

Gelişme evresi 3 yıl süren ve Avrupa’da oldukça fazla tüketilen tarım ürünüdür.Kilosu markelerde 15-20 TL arasında satılmaktadır.Büyük otellere ve Avrupa’ya satışı yapılan bir bitki türü.ilk 3 yıl yetiştirdikten sonra her yıl hasadını yapmanız mümkün.Geçmişte Romalılar tarafından yetiştirilerek, gemilerle Kraliyet ailesine ve soylulara gönderilirdi.Kuşkonmazı bir kez ektikten sonra 20 yıl boyunca hasat alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi için tıklayın : Kuşkonmaz Yetiştiriciliği


 

9-) Bambu Yetiştiriciliği

 

Bambu Yetiştirciliği

Ot familyasından gelen bu muhteşem bitki peyzajcıların favorisidir. Sizde ev sahipleri ve peyzajcılar için bambu yetiştirebilirsiniz. Bambu yetiştiriciliği için küçük bir alan yeterli olacaktır. 600’ün üstünde bambu bitkisi 5 galonluk kaplarda 30′ x 40′lık bir alanda yetiştirilebilir.


10-) Ginseng (Adam Otu) Yetiştiriciliği

Ginseng Yetiştiriciliği

Yüksek rakımlı ve soğuk iklimlerde yetişen Ginseng dönüm başına 50.000 dolar kazanma fırsatı tanıyor.Yıllardır Asya’da yetişen ve çiftçilerin büyük bir geçim kaynağı olan Ginseng iyileştirici olarak kullanılır.Ginseng yetiştirilmesi 6 yılı bulmaktadır.Türkçe de adam otu olarak anılır.Güncel olarak N11 sitesinde 1 kg Ginseng kökü fiyatı 1500 TL’ye satılmaktadır.Kırmızı Ginseng’in kilogram fiyatı ise 1000 dolara kadar alıcı bulmaktadır.Ginseng özellikle Avrupalı kozmetik üreticileri tarafından yaşlanma karşıtı ürünlerde kullanılır.

Ginseng serin ve nemli havayı sevdiğinden 500 metrenin üstü olan rakımlı bölgeler ginseng yetiştiriciliği için size avantaj sağlayacaktır.Diğer türlü evde serinlik ortamını yarattığınız sürece Türkiye’nin her ilinde ginseng yetiştiriciliği yapabilirsiniz.Türkiye’de ticari amaçla ginseng üretimi yapan firmalar da vardır.


11-) Japon Akçaağacı

 

Japon Akça Ağacı

Japon akçaağacı binlerce yıldır yetiştirilir ve eşsiz bir güzelliğe sahip olduğu için hayranlık duyulan bir ağaç türüdür. Bahçe merkezlerinin çoğunda birçok çeşidi sergileyecek yer olmadığı için Japon akçaağacına odaklanan küçük ölçekli yetiştiricilerin başarılı olma şansı daha yüksektir. Japon akçaağacı küçük bir ağaç olduğundan küçük bir alanda kapların içinde yetiştirilebilir. Japon akçaağacı pahalı ve sınırlı bir ürün olduğundan sabırlı yetiştiriciler için oldukça karlı bir iştir.


12-) Serada Çilek Yetiştiriciliği

 

Çilek Yetiştiriciliği

Serada çilek yetiştiriciliği özellikle Akdeniz bölgesinden oteller için yapılmaktadır.Normal toprakta da kolaylıkla çilek yetiştirebilirsiniz.Madde bakımından zengin toprak isteyen çilekler için organik gübre kullanım verimliliği arttırmanız mümkün.Serada ise topraksız tarım veya torf kullanarak yılın 4 mevsimi çilek ekimi yapabilirsiniz.Yaz ve kış aylarında farklı fiyatlara satılan çileğin ortalama alım fiyatı 10 TL’dir.Çilek ekmeyi düşünüyorsanız, organik tarım yaparak daha çok para kazanmanız mümkün.Hormonlu çileklerin piyasada fazla olması nedeni ile organik çileğe olan talep oldukça fazla.

Çilek yetiştiriciliğine ilişkin daha detaylı bilgi için makalemize göz atın : Çilek Yetiştiriciliği


13-) Yaban Mersini ( Mavi Yemiş ) Yetiştiriciliği

 

Yaban mersini yetiştirmek

 

Yaban mersini genellikle dağlık alanlarda yetişen bir üzüm çeşitlerinden birisidir.Dünyada en çok Amerika, Polonya, Litvanya ve Hollanda gibi ülkelerde üretilmektedir.Mor ve mavi renklerden oluşan yaban mersini ülkemizde yüksek bölgelerde yetiştirilir.Konserve yapımı, kozmetik ve şarap yapımı gibi alanlarda kullanılmaktadır.Güncel olarak kilogramı 80 TL’ye satılıyor.-26 C° derecelik soğuğa dayanıklı olması nedeniyle yaban mersini yetiştiriciliği genellikle Doğu Anadolu Bölgesinde yapılmaktadır.

Daha detaylı bilgi için makalemize göz atın : Mavi Yemiş Yetiştiriciliği


14-) Kinoa Yetiştiriciliği

Kinoa Bahçesi
Kinoa yetiştiricliği

2013’te Birlemiş Milletler Gıda Teşkilatı tarafından “Kinoa Yılı” olarak ilan edildikten bu yana tüm dünyada popülerliğini iyiden iyiye artıran kinoa, en karlı tarım ürünleri arasında yer alıyor. Barındırdığı yüksek protein miktarı ve bu proteinin bitkilerde çok nadir görülen tam protein özelliği taşıması kinoayı değerli kılıyor. Kinoa yetiştiriciliği ile ilgili sorularınızı sitemizin soru cevap kısmından bizlere sorabilirsiniz.


15-) Gurme Mantarları Yetiştiriciliği

Gurme Mantarlar

Kent tarımı için en uygun ürünlerden biri mantardır çünkü kapalı mekanlarda yetiştirilebilir ve dönüşler yüksektir. İstiridye ve shiitake en fazla yetiştirilen, marketlerin birçoğunda taze veya kuru halde bulunan iki gurme mantar türüdür. Özellikle istiridye mantarları oldukça verimlidir. Yarım kilosu 10 liraya yakın satılır ve 2-3 ayda ilk hasatınızı yaparak binlerce lira kazanabilirsiniz. İstiridye mantarı ve shiitake mantarı kurutulsa bile çoğunlukla taze olarak satılır.


Bonus -) Guava  Yetiştiriciliği

Guava Yetiştiriciliği

 

Bir meyve türü olan guava daha çok turşu, tatlı, reçel ve meyve suyu yapımında ve kozmetik sektöründe kullanılmakta. Bunların yanında, bazı kanserleri iyileştirme özelliği de bilimsel araştırmalarla ispatlanmış durumda. Ülkemizde kilogramı 25- 70 TL arasında değişen fiyatlarda satılan meyve özellikle Avrupa ülkelerine ihraç edilerek daha çok kazanç sağlanabilir. Guava yetiştiriciliğine dair geniş çaplı makalemiz en kısa sürede yayınlanacaktır. Takipte kalın!


Bahsettiğimiz karlı tarım ürünleri son yıllarda en revaçta olan ürünlerdir. Çünkü tüm bu ürünlerden her sene yüksek gelirler elde edebilirsiniz. Ki şunu da belirmek gerekiyor ki yukarıda listelenen ürünleri temel bilgi ve becerilerinizle bile rahatlıkla yetiştirebilirsiniz, ciddi bir tecrübe ve deneyime sahip olmanıza gerek yok.

Yukarıdaki ürünlerden yetiştirmeyi düşündüğünüz ya da hali hazırda zaten yetiştirdiğiniz ürün ya da ürünler hakkında bilgi almak ya da bilgi paylaşımında bulunmak için yazımıza yorum yapabilirsiniz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere TarimHocam.Com Ailesi !

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir