İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği ve Faydaları

Ejder Meyvesi (Pitaya) Yetiştiriciliği ve Faydaları

ejder-meyvesi
1

Bu yazımızda ejder meyvesi yetiştiriciliği ve faydalarına değindik. Adeti 10-15 tl gibi fiyatlara satılan ejder meyvesini yetiştirmek oldukça kolay. 1 Dönümde 40 bin tl gibi kazanç elde edilebildiğini de belirtmek isteriz. Keyifli okumalar dileriz.

Ejder Meyvesi (Pitaya)

Pitaya, bilimsel anlamda Hylocereus cinsi çeşitli kaktüs türlerinin (tatlı pitaya) olarak adlandırılan meyvesidir. En önemlisi ve yaygın olanı da Hylocereus cinsinden olanlardır.

Ancak bu cinsin yanında dünyada çeşitli halklarca Stenocereus (ekşi pitaya) cinsinden kaktüs türlerinin meyvesi de bu adla bilinmekte ve çeşitli ülkelerde bu türün meyveleride kültür olarak yetiştirilmektedir.Dahası bir kısım bilim insanları Hylocereus cinsinin bağımsız bir cins olarak değil, Stenocereus ailesi içerisinde göstermektedir. Buna ilaveten Perulularca (Cereeae) cinsi nadir bulunan Peru elma kaktüsü (Cereus repandus), da pitaya adıyla tanınmaktadır.

KAYNAK: Vikipedi

Ejder Meyvesi

Ejder Meyvesi Nerede Yetiştirilir ?

Orta ve Güney Amerika kökenli fakat bugün ticari olarak Malezya, Vietnam, İsrail ve nihayet Türkiye’de Mersin, Adana, Antalya, Muğla gibi denize sıfır Akdeniz İkliminin hakim olduğu yüksekliği maksimum 200 rakım olan yerlerde üretilmektedir.

Ejder Meyvesi Dönüme Kaç Adet Dikilir ?

Şu an ülkemizde Alanya’da en çok üretimi yapılan ürün, avokado, mango ve ejder meyvesi. İçlerinden en kolayı da ejder meyvesidir. Sebebi ise bir kişi rahatlıkla 4- 5 dönüm alana bakabiliyor. Dönümde aşağı yukarı 950- 1000 fidan ekilebiliyor. Bu fidanlardan da 3- 4 bin adet meyve toplanabiliyor. Ejder meyevesi kilo ve adet bazında satılıyor. Adet fiyatı 10-15 tl arasında değişkenlik göstermekte. Yani 1 dönümden 40 bin tl kazanmak oldukça mümkün.

Ejder Meyvesi Sera

Ejder Meyvesi Nasıl Yetiştirilir ?

Ejder Meyvesi Pitaya Nasıl Yetiştirilir üretiminin genel olarak kolay olduğunu söyleyebiliriz. Kumlu milli organik madde bakımından zengin bir toprağa dikilen çekirdekler yeterli nem ve su ile desteklenerek birkaç hafta gibi bir sürede köklen dirilebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli şey tohum almak etkili bir yöntem değildir. Piyasada satılan kısır tohum sayısı çok yüksektir ve meyve vermeden sadece çiçeklenen türe dönüşür. Tohumlar çok ucuz göründüğünden daha ekonomik görünebilir, ancak çürüyerek, tutmaması çok büyük olasılıktır. Ejder Meyvesi (Pitaya) dikimi yapmak istiyorsanız bizim önerimiz kesinlikle, fidan olarak veya çelik dediğimiz meyve dalı almanız.

Pitaya kendi başına ayakta duramayacağından dolayı asma gibi destek isterler. Desteklemek için genellikle beton veya demir gibi sağlam direkler tercih edebilirsiniz. Ejder Meyvesi (Pitaya) kuru tropikal , yarı tropikal ve ortalama yağış alan her bölgeye uyum sağlayabilir. Bunun için kış şartlarında seranızı ısıtmanız veya yeraltı suyu ile ısıyı üst seviyelerde tutmanın ve yaz döneminde de üzerine örteceğiniz gölge tülü ile aşırı sıcaktan korumanız gerekmektedir.

Ejder Meyvesi (Pitaya) ağacı çiçek açtıktan yaklaşık 30 gün sonra meyvesi olgunlaşarak hasat edilir. Dikilen fidanın çeşdine göre yılda 3-5 kez ürün almak mümkündür. Bitki hastalıklarına karşı dirençli bir ağaç olan Ejder Meyvesi (Pitaya) nasıl yetiştirilir sorusunun cevaplarından birisi de organik bitki besinleridir. Bitki organik ek besin kaynakları ve gübrelerle desteklenirse, nehir ve ırmak yataklarında alivyon içerikli toprakla büyükbaş hayvan gübresinin karışımı organik madde bakımından çok zengin olacaktır.

İlk bahar döneminde şubat- mart-nisan aylarında dikimi yapılan ejder meyvesinin fidanlarından her biri yaz dönemine kadar, neredeyse 3-5 yavru fidan verecektir. Bu durum stratejik olarak karar verilmesi gereken bir olaydır. Bitki fidan üretimi için beklenir filizleri budamadan büyütmeye çalışılır ise daha geç meyve verecek ana gövdenin gelişimi gecikecektir. Ya da bu çıkan filizler büyütülmede henüz başlangıç aşamasında kesilerek bitkinin gelişmesi sağlanarak doğal bir süreçte meyve vermesi için sürekli budama yöntemiyle meyve dallarının olgunlaşarak meyve vermesi beklenecektir. Bu tamamen yetiştiricinin vermes gereken bir karardır.

 

İklim İstekleri

Saksıda Ejder Meyvesi Yetiştirmek

Ejder bitkisi bir kaktüs türü olduğundan yetiştiricilik alanının sıcak, kuru ve güneş alan bir yer olması gerekmektedir. Çünkü Pitaya bitkisi düşük sıcaklıklarda yaşamını sürdürememektedir. Özellikle 0˚C’nin altındaki sıcaklıklar bitki için ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir. Soğuk havaların hakim olduğu yetiştiricilik alanlarında sıcaklıkların 10˚C ‘nin üzerinde tutulmasına özen gösterilmelidir. Bunun dışında 38˚C ve üzerindeki sıcaklık seviyeleri de yetiştiricilik açısından olumsuz olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle havaların aşırı sıcak olduğu yetiştiricilik alanlarında bitki sonraları güneşten etkilenmeyecek, kısmen gölge sayılabilecek şekillerde konumlandırılmalıdır.

Ejder bitkisi bir kaktüs türü olduğundan dolayı düzenli sulama yapmak doğru olmayacaktır. Sulama yalnızca toprak tamamıyla kuruyunca yapılmalıdır. Bitki, gelişme evresi içerisinde aktif durumda olduğundan toprak analizleri de göz önüne alınarak her ay dengeli bir gübreleme yapılması önerilmektedir. Ancak yetiştiricilik soğuk bir iklimde yapılıyorsa kışın gübreleme kesilmelidir.

Ejdet Meyvesi ( Pitaya) İstekleri

Ejder Meyvesi Toprak İsteği

Büyüyen dragonfruit için, iyi drene olan kumlu topraklar oldukça uygundur. Bahçe toprağına kum karıştırarak basit ve uygun bir toprak elde edebilirsiniz.

Ejder Meyvesi Su İsteği

Ejderin meyvesi bir kaktüs olduğu için, diğer sulu meyveler gibi su sadece toprak tamamen kuruyunca verilmelidir.

Ejder Meyvesi Gübre İsteği

Bitki, büyüme mevsiminde aktif olduğunda her ay dengeli bir gübre ile ejder meyvesini gübreleyin. Soğuk iklimde büyüyorsa, kışın gübrelemeyi bırakın. Y

Ejder Meyvesi Tozlaşma

Birçok ejder meyvesi çeşidi kendini tozlayıcı olmakla birlikte bazılarında çapraz tozlaşma gerektirir. Ejder meyveleri kendi kendine tozlanmayı başaramazsa, çapraz tozlaşma için iki veya daha fazla ejder meyve bitkisini birbirine yakın olarak büyütmeniz gerekir.

Ejder Meyvesi Hasat

Cilt rengi parlak yeşilden kırmızıya veya pembeye dönüştüğünde ejder meyvesini hasat edin. Meyvesi oval şekline ve 10 ila 15 cm uzunluğa sahiptir ve çiçeklenmeden 30 ila 50 gün sonra oluşur.
Ejder meyvesi kaba ve pulludur ve genellikle pembe renktedir. Bununla birlikte, çeşitliliğe bağlı olarak kırmızı veya sarı ejder meyveleri de vardır. Eti içi beyazdır ve siyah tohum içerir.

Ejder Meyvesi Hastalık ve Zararlılar

Özellikle bitkiyi rahatsız eden hiçbir zararlı yoktur, ancak mantar hastalıkları ve kök ve meyve çürümesi mümkündür.

Ejder Meyvesi Faydaları

Ejder Meyvesi Faydaları
 • Hastalıklara karşı korur, direnç kazandırır.
 • C vitamini içerir. Vücudun ihtiyacını karşılar.
 • Vücudun sıvı oranını arttırır. Cildin nemli olmasını sağlar.
 • Yüksek lif içerir. Diyet yapmak isteyenler için alternatiftir.
 • Şeker hastaları için meyve seçeneğidir.
 • Kan basıncını dengeler.
 • Kalp sağlığını korur, damar tıkanıklığını önler.
 • Kemik ve kas sistemi için gerekli mineralleri sağlar.
 • Katarak oluşumunu engeller. Göz içindeki sıvı oranını dengeler.
 • Unutkanlığı engeller.
 • Kabızlık sorununu önler.
 • Sindirim sistemini çalıştırır.
 • Saç, göz ve cilt sağlığı için faydalı olduğu düşünülmektedir.

Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği Videolu Anlatım

Konuya İlişkin Faydalı olabilecek bir video;

Ejder Meyvesi Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? KAÇA SATILIR? PARA KAZANILIR MI?

Sorularınızı yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir