İlginizi Çekebilir
ana ekran
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Domateste Ve Biberde Bakteriyel Leke

Domateste Ve Biberde Bakteriyel Leke

11

Bu yazımızda sizlere sebze yetiştiriciliğinde sık görülen Domateste Ve Biberde Bakteriyel Leke hastalığı hakkında bilgi vermeye çalıştık. İyi okumalar dileriz…

Domateste Ve Biberde Bakteriyel Leke

Tanımı ve yaşayışı

       Xanthomonas vesicatoria 0.6-0,7×1,0-1,5 um boyutlarında, polar kamçılı ve Gram negatif bir bakteridir. Optimum gelişme sıcaklığı 290C’dir.

Hastalik etmeni bir yıl veya daha uzun bir süre tohum üzerinde veya içinde canlılığını sürdürebilmektedir. Ancak toprakta konukçu bitki kalıntısı olmaksızın yaşayamaz. Bu bakteri toprakta solanaceae familyası üyesi yabancı otlardada yaşamını sürdürebilmektedir.

Hastalığın yayılması; Rüzgar, yağmur damlaları, sulama suyu, yüksek basınçlı ilaçlamalar ve ıslak bitkilerin ellenmesi ile olmaktadır.

Bakteri stoma ve hitadot gibi doğal açıklıklardan veya herhangi bir nedenle bitkide açılan yaralardan giriş yapmaktadır. Uzun süreli yüksek orantılı nem ve 20-350C sıcaklık koşulları hastalık gelişimini teşvik eder. 160C’den düşük gece sıcaklılkları ise gelişmeyi baskılamaktadır.

Domateste Ve Biberde Bakteriyel Leke

Hastalık Belirtisi

Domateste

Yapraklarda ilk belirtiler küçük, şekilsiz, yağlımsı lekeler şeklindedir. İlerleyen dönemlerde lekelerin birleşmesiyle tüm yaprak kurur. Erken dönemde hastalık görülürse fide ve genç bitkiler tamamen kavrulur. Yaprak sapı, sap ve meyve sapında yaprak belirtilerine benzer yağlı görünüşte lekeler oluşur. Meyvelerde ise başlangıçta küçük, zamanla büyüyen, hafifçe çukur, ortası çatlayan lekeler oluşur ve zamanla bu lekeler meyveyi tümden çürütebilir. Özellikle çiçek devresinde domates bitkilerini hastalandırdığında önemli ürün kayıpları oluşturur.

Biberlerde

tüm toprak üstü organları hastalığa duyarlıdır. Başlangıçta genç yaprakların alt yüzeylerinde küçük, sarımsı yeşil yağ lekeleri oluşur. Olgun yapraklarda ise; lekeler ilk önce koyu yeşil yağ lekesi görünümünde, daha sonra genişleyerek 1 cm çapa ulaşabilir ve rengi ten rengi- morumsu gri ve kahverengi sınırlı görünüme dönüşür. Lekelerin çevresi dar sarı bir hale ile çevrilidir. Hastalıklı yapraklar sararır ve dökülür. Meyve lekeleri; koyu, yuvarlak, 5 mm çapında yağ lekesi halinde başlar ve giderek lekeler genişler, çatlar ve siğil görünümünü alır Gövde üzerinde de küçük, eliptik lekeler oluşur ve bu lekeler zamanla çatlayarak kanserleşir.

Hastalığın görüldüğü bitkiler

Domates, biber, köpek üzümü

Mücadele yöntemleri

Kültürel önlemler

Temiz tohumluk kullanılmalıdır.

  • Fide döneminde hastalık belirtisi gösteren bitkiler fidelikten uzaklaştırılarak imha edilmelidir.
  • Fidelik ve seralar sık sık havalandırılmalıdır.
  • Hastalığın görüldüğü seralarda 2–3 yıllık ekim nöbeti uygulanmalıdır.

 Kimyasal mücadele

Fidelikte ve serada hastalık görülür görülmez koruyucu olarak yeşil aksam ilaçlaması yapılmalıdır. Koruyucu olarak Fide döneminde haftada bir, tarla da 8–10 gün ara ile 2–3 uygulama yapılmalıdır.

Bakteriyel Leke hastalığının mücadelesinde kullanılacak ilaçlar şu şekildedir.

Etken madde adı ve oranı Formülasyonu Doz 100 lt suya  Hasat arası süre (Gün)
Bakır hidroksit 400g/l SC 200ml
Bakır oksiklorit %50 WP/WG 300-400g 14
Bakırcomplex+Mancozeb%21+20 WP 400g
Mancozeb %75 WG 200 g

 

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ. 

Önerilen makale: Ceviz Bakteriyel Yanıklığı

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap