İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Tarım Haber
 3. Ziraat Bankası Çiftçi Kredi Şartları (ÇKS) ve Faiz Oranları
Trendlerdeki Yazı

Ziraat Bankası Çiftçi Kredi Şartları (ÇKS) ve Faiz Oranları

ziraat-bankası-çiftçi-kredisi-2020

2020 Tarım ve çiftçi kredi şartları nedir, faiz oranları ne oldu?

2020 yılında da üreticiler çeşitli kredi kampanyaları ile desteklenmeye devam edilmektedir. Hesaplı faiz oranları, 60 aya varan vade ve hasatta ödeme geri ödeme planları ile çiftçilere kredi sağlanmakta. Ayrıca tarım kredilerinin yanı sıra geleneksel hayvansal üretim yapan işletmelere de 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı olduğunu da belirterek, tekrardan ziraat bankası çks kredisi konusuna dönelim.

Ziraat Bankası AŞ ve Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğince (TKK) düşük faizli tarımsal yatırım ve işletme kredisi kullandırılmasına ilişkin uygulama esasları belirlendi. Tarım ve Orman Bakanlığının konuya ilişkin tebliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak, 1 Ocak’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Tarım Kredisi 2020

Ziraat Bankası çiftçi kredi şartları

Üretim konusuna göre, 500 bin lira ile 50 milyon lira arasında değişen üst limitteki krediler için yüzde 25-75 oranında faiz indirimi yapılacak. Özellikli kriter olarak belirlenen şartları sağlayan üreticiler, ek olarak yüzde 10 faiz indiriminden faydalanabilecek. Uygulanacak toplam indirim oranı yüzde 100’ü aşamayacak. Geleneksel bitkisel üretim yapan işletmeler, 50 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 50 bin üzeri krediler ise en az yüzde 50 oranında sübvanse edilecek. Geleneksel hayvansal üretim yapan işletmeler, 100 bin liraya kadar faizsiz kredi kullanabilecek. 100 bin üzeri kredilere ise en az yüzde 50 oranında sübvanse sağlanacak. Yatırım ve işletme kredisi başvuruları, ilgisine göre bankaya veya TKK’ye yapılacak. Başvurular banka ve TKK’nin kendi usul, esas ve mevzuatları dahilinde değerlendirilecek ve uygun bulunanlara kredi kullandırılacak.

ÇKS Kredisi

Çiftçilere kredi veren bankalar :

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Halkbank
 • Denizbank
 • Şekerbank
 • Vakıfbank
 • Yapı Kredi Bankası

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır?

İlgili kredi kampanyasına başvurmak için şubeleri kullanabilir ya da internet ve telefon bankacılığı ile başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuz onaylandığı takdirde aşağıdaki evrakları tamamlayarak tarım kredinizi kullanabilirsiniz. Tarım kredilerine ilişkin detaylıca incelemeyi ziraat bankası web sitesinden gerçekleştirebilirsiniz. https://www.ziraatbank.com.tr/tr/girisimci/tarim

Gerçek kişiler için istenen evraklar :

 • Kimlik fotokopisi
 • Çiftçilik belgesi
 • Üretime dayalı tarımsal alanınızı onaylayan tapu ve kire kontratı
 • İpotek edilen mal beyanı
 • 3 yıllık gelir tablosu

Tüzel kişiler için istenen Evraklar Şunlardır:

 • Çiftçi veya ÇKS’ya ait belge
 • Temsil için yetkili kişinin noter onaylı imza sürküleri
 • Hangi odaya bağlı şekilde devam edildiğini gösteren belge
 • Vergi beyanı
 • Tüzel kişilik ana sözleşmesinin kopyası ve bununla beraber aslı
 • Tarımsal işletmenin teşvik belgeleri (tapu, kontrat vb.)
 • İşletmenin son 3 yıllık detaylı bilançosu ve detaylı gelir tablosu

Çiftçi kredisinin özellikleri :

Hasat dönemi dikkate alınarak, yapılan faaliyete göre vade imkanı tanınmaktadır.
Bitkisel üretim işletme kredisi verilmektedir, bu kredi bitkisel üretimi arttırmak amacı ile verilmektedir.
Süt hayvancılığı kredisi verilmektedir bu kredi özellikle, hayvancılık ve çiftçiliğin artması amacı ile verilmektedir, hayvancılığı teşvik etme ve masraflarını karşılamak adına verilen bir finansman türüdür.
Besi hayvancılığı işletme kredisi verilmektedir, özellikle organik üretime giden çiftlik hayvanlarına yönelik kredi verilmektedir.
Sera işletme kredisi verilmektedir özellikle seracılığın artması ile ilgili verilen bu kredi türü organik tarıma katkı sağlamak adına verilen bir finansman türüdür.

Çiftçiler için verilen yatırım kredileri :

Traktör kredisi.
Araç kredisi.
Makine ve ekipman kredisi.
Tarım arazisi ve tarım arazisi alım kredisi.
Çiftçi kredileri için başvuru evrakları şu şekildedir;
ÇKS, ÖKS ve Türkvet kayıt belgesi.
Nüfus cüzdanı, ehliyet veya pasaport fotokopisi.
İkametgah kağıdı örneği.
Tapu fotokopileri.
Kira sözleşmeleri.

TARIM KREDİSİ NEDİR?

Ülke ekonomisini ayakta tutan en önemli sektörlerden birisi tarımdır. Her yıl ülke olarak üretimde sürekliliğin sağlanması için tarımla uğraşan çiftçiler tarım kredi destek paketleri ile desteklenir. Tarımsal alanda iş yapan çiftçilere sağlanan kredi desteğine tarım kredisi denir. Tarımsal alanda iş yapan çiftçilere sağlanan bu krediyi özellikle köylerde ve kırsal kesimlerde yaşayan vatandaşlar kullanmaktadır. Normal kredilere göre daha düşük faizli olan tarım kredilerinin vade süresi daha uzundur. Tarım kredi taksit ödemeleri çiftçileri zora sokmayacak şekilde ayarlanır. İlk taksitler hasat zamanı ödenir. Tarım kredileri çiftçiler için can suyu özelliği taşır.

Kaynak : takvim.com.tr

Diğer tarım haberleri için : Tarım Haber

Yorum Yap

Yazar Hakkında

İnsanın özgür bir varlık olduğu yazıyor, içerisinde bulunduğumuz kuyunun duvarlarında.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.