İlginizi Çekebilir
5
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Ceviz İç Kurdu

Ceviz İç Kurdu

2

Bu yazımızda sizlere ceviz yetiştiriciliğinde büyük zararlar oluşturan fazla oranda ürün kaybına sebep olan Ceviz İç Kurdu hakkında bilgi vereceğiz.

iyi okumalar dileriz…

Tanımı

Cevizde en önemli zararlılardan biri, polifag bir zararlı olan ceviz iç kurdu (Cydia pomonella) namı diğer elma iç kurdudur.  Bu zararlı ülkemizde genellikle 2-3 döl verir. Larvaları meyvede zarar yapar. Yumurtadan çıkan larvalar meyveyi delerek içeri girer, galeri açarak beslenir. Sonuçta meyveler dökülür. Mücadelesi yapılmazsa önemli zararlar verir.

Zarar Şekli

       Elma içkurdu doğrudan ceviz meyvesinde zarar yapmaktadır. Larva, cevizin iç kısmın-da ve dış kabuğunda beslenerek meyvelerin dökülmesine, ürünün kalite ve pazar değerinin düşmesine neden olur. Birinci dölü meyve içerisinde, 2. ve 3. dölü ise genellikle kabukta beslenir ve mücadele yapılmadığı takdirde % 20-50 oranında zarar yapabilmektedir

        Zararlı Olduğu Bitkiler

Elma, armut, ayva, ceviz, erik, kayısı ve şeftali.

Mücadele Yöntemleri

Kültürel Önlemler

Yaz ayları süresince ağaçların altına dökülen meyvelerin toplanarak imha edilmesi ve depolama evlerinin ceviz bahçelerine yakın kurulmamasına özen gösterilmelidir. Yaz ayları ve sonbaharda ağaç gövdesi ile kalın dallara oluklu mukavva sarılarak, haftalık kontrollerle buralardan toplanan larva ve pupalar öldürülmelidir. Elma içkurdunun ülkemiz meyve bahçelerinde birçok doğal düşman türü bulunmaktadır. Öncelikle bu türlerin korun-ması ve etkinliklerinin arttırılması için; zararlılarla mücadelede gelişigüzel ilaç uygulama-larından kaçınılmalı, çevre ve doğal düşmanlara etkisi düşük seçici ilaçlar kullanılmalıdır. Bahçe kenarlarında doğal düşmanlar için çok yıllık barınak bitkiler (yabani gül, böğürtlen vb.) ve besin kaynağı (av, polen, nektar vb.) olan nane, yabani havuç ve rezene gibi bitkiler korunmalı, eğer mevcut değilse bahçe çevresinde yetiştirilmesi sağlanmalıdır.

Biyoteknik Mücadele

Kitle yakalama yöntemi, düzenli ve izole edilen bahçeler ile popülasyonun düşük olduğu (2–3 diyapoz larva / ağaç) bahçelerde etkilidir. Ergin uçuş periyodu boyunca her ağaca 1 adet cinsel çekici tuzak rüzgâr yönünde ve yerden 1,5–2 m yüksekliğe asılır ve kapsüller 4–6 haftada bir değiştirilir.

Kimyasal Mücadele

Elma içkurdu kimyasal mücadelesinde amaç, larvanın meyveye girmeden öldürülmesi olup, larva meyveye giriş yaptıktan sonra ilaçlı mücadele çok etkili olmaz. Bunun için, mücadeleye karar vermeden önce bahçede gerekli yoğunluğun bulunup bulunmadığının bilinmesi gerekir. Eğer mücadele için gerekli yoğunluk varsa, mayıs ayı içerisinde meyve-ler fındık iriliğinde iken 1. İlaçlama yapılır. Diğer ilaçlamalar, ilacın etki süresine göre 15-20 gün ara ile 1 veya 2 kez tekrarlanır. Elma içkurdu mücadele zamanının doğru olarak belirlenebilmesi için elmada uygulanan “Tahmin ve Uyarı Modeli”nin İç Anadolu ve Doğu Akdeniz Bölgesi ceviz bahçelerinde yapılan çalışmalarla cevizde de uygulanabileceği belirlenmiştir. Buna göre; 1 Ocak’tan itibaren etkili sıcaklık toplamı (EST) ılıman bölgeler-de 40, soğuk bölgelerde 80 gün derece (g.d.)’ye ulaştığında bahçeye eşeysel çekici tuzak asılır. Tuzaklar ağaç tacının dış kısmına ve güney yönüne yerden 1,5-2 m yükseğe asılır. Tuzaklar ilk kelebek yakalanıncaya kadar haftada 2-3 kez, ilk kelebek yakalandıktan sonra ise haftada bir kontrol edilir. Yine son yıllarda Cevizde Elma iç kurdu‟nun mücadelesinde, yurtdışında olduğu gibi ülkemizde de kimyasal mücadeleye alternatif  biyoteknik mücadele yöntemlerinden “Çiftleşmeyi Engelleme Tekniği” ile ilgili yapılan çalışmalarda başarılı sonuçlar alınmıştır. Ancak, bu yöntemin uygulanacağı bahçenin en az 30 dekar (50 da ve üzeri daha etkili olur.) ve rüzgâra açık alan olmaması gerekmektedir.

Kimyasal Mücadelede Kullanılacak İlaçlar ve Dozları  (Bkz. Elma içkurdu –daha geniş açıklandı)

Etkili madde adı ve oranı Formülasyonu Doz100 lt suya Son ilaçlama ile hasat arasındaki süre (gün)
Chlorpyrifos Ethyl 480 g/l EC 150ml 14
Cypermethrin 200 g/l EC 25ml 7
Cypermethrin 250 g/l EC 20ml 7
Deltamethrin 25 g/l EC 10ml 3
Feromon(dodecadienol 190mg) Çubuk 100ad/da  

      Kimyasal mücadelenin haziran ayı içerisinde ceviz meyveleri can eriği büyüklüğüne gelince yapılması gerekir.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ. 

Önerilen Makale: Pikan Cevizi

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (0)