İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Çay Filiz Güvesi

Çay Filiz Güvesi

çay filiz güvesi kapak

TANIMI VE YAŞAYIŞI

Çay Filiz Güvesi Erginleri sarımtırak alaca renkte ve madeni parıltılı olup 6-8 mm boyunda ve 9-12 mm kanat açıklığındadır. Erginler 3-8 gün yaşamaktadır. Dişiler yumurtalarını toplam 23-65 adet olmak üzere (2-8 adetlik gruplar halinde) yaprak koltukları ve sürgünlerin çatlakları arasına bırakırlar. Gün ışığında hareketsiz olan erginler, yaprak ve dallar üzerinde bulunmakta ve alaca karanlıkla beraber aktif hale geçerler. Ergin, çıkışından 24 saat sonra yumurtlamaya başlamaktadır.

Bırakılan yumurtalar 8-15 gün sonra açılır. Yeni çıkan larvalar kısa bir gezinmeden sonra yaprağı alt yüzünden delerek iki epidermis arasına girerler ve burada bir galeri meydana getirerek beslenmeye başlarlar. Yeni larvalar özellikle sert yaprakları tercih ederler. Larvalar ekim ayına kadar mutlak suretle yapraklarda beslenirler ve bu aydan mayıs ayı sonuna kadar buraları terk ederek sürgünlere geçerler. Birinci dönem larvaların tamamı, ikinci ve üçüncü dönem larvaların bir kısmı yapraklarda, diğer kısmı ve dördüncü dönem larvaların tamamı sürgünlerde beslenirler.

Bir yaprakta 1-46 ve bir sürgünde 1-5 larva bulunabilmektedir. Her galeride tek larva vardır. Bir larva birkaç sürgünde zarar yapabilmektedir. Ancak larvaların çoğu, kışı yapraklardaki galerilerde geçirmekte olup ilkbahar başlangıcında sürgünlere göç etmektedir. Olgunlaşan larvalar beslendikleri sürgünde 1.5-2.0 mm çapında çıkış deliği açarak burada pupa olurlar. Pupa süresi 19-30 gündür. Ergin çıkışları haziran ayı sonlarında başlar ve eylül ayı sonlarına kadar devam eder. Zararlı yılda bir döl verir.

ZARAR ŞEKLİ, EKONOMİK ÖNEMİ VE YAYILIŞI

Çay filiz güvesi, yaprak ve sürgünlerde galeri açarak zarar yapmaktadır. Yapraklarda 5’in üzerinde galeri bulunduğunda yaprak dökümü meydana geldiği halde, ekonomik düzeyde zarar oluşturmamaktadır. Ekim ayından itibaren sürgünlere geçen larvalar sürgünlerin kurumasına ve genç bitkilerde çalılaşmaya yol açmaktadır. Bu zararlı, ülkemizdeki çay plantasyonlarında nadir olarak bulunmaktadır.

KONUKÇULARI 

Konukçuları çay ve kamelyadır.

DOĞAL DÜŞMANLARI VE ETKİNLİKLERİ

Parazitoitleri:

Bracon sp. Nr. Suspectus Szepl.                           (Hym.:Braconidae)

Bracon sp. Nr. Crocatus Tscgmied.                      (Hym.:Braconidae)

Chelonus sp.                                                          (Hym.:Braconidae)

Pritomerus sp.                                                        (Hym.:Braconidae)

Agathis sp.                                                             (Hym.:Braconidae)

Scambus sp.                                                           (Hym.:Ichneumonidae)

Bu parazitoitlerin hepsi de düşük düzeyde etkilidir.

MÜCADELESİ

Kültürel önlemler

  • Zararlı genellikle gölge yerleri seçtiğinden daha önceleri yanlış bir uygulama olarak dikilen gülibrişimler ve diğer ağaçlar çaylıklardan kaldırılmalı ve yeni kurulacak çaylıklarda herhangi bir ağaç bulundurulmamalıdır.
  • Zararlı larva dönemini tamamen yaprak ve sürgünlerdeki galerilerde geçirdiğinden sonbaharda yapılacak derin bir budama ile zararlı yoğunluğu %100’e yakın oranda azaltılabilir. Yaşlı çaylıklarda 5 yılda bir budama yapılması da yetiştiricilik yönünden zorunludur.
  • Genç çaylıklarda ise galerili yaprakların toplanması ve zarara uğramış sürgünlerin kesilip imha edilmesi ile zararlı popülasyonu %80-90 oranında azaltılmaktadır.
  • Hasat döneminde zararlı ile bulaşık sürgünler galeriler altında kesilerek çaylıktan uzaklaştırılıp imha edilmelidir.

Kimyasal mücadele

Zararlıya karşı kültürel önlemlerle yeterli sonuç alınması nedeni ile kimyasal mücadeleye gerek duyulmamaktadır.

Önerilen Makale: Çay Yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.