İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tahıllar
  3. Çavdar Yetiştiriciliği

Çavdar Yetiştiriciliği

wheat-ears-grains-flour-sack-vector-set_1441-746

Bu yazımızda besin değeri bakımından zengin olan çavdar konusunu ele aldık . Sizlere kısaca çavdar yetiştiriciliği konusunu anlatmaya çalıştık. . .

Çavdar diğer ürünlerin verimli olmadığı fakir topraklarda yetiştirilir. En çok , Orta Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yetiştirilir. Çavdar , kuvvetli kök sistemi olduğu kuraklığa ve soğuğa dayanma gücü yüksektir. Bu nedenle yayla ikliminde yetiştirilir.

İklim İstekleri

Soğuğa en dayanıklı tahıl olan çavdar kışları çok sert geçen yörelerde bile yetiştirilir . Kök gelişimi fazla olduğundan nem isteği azdır, suyu kolaylıkla bulabilir.-30°C ve daha düşük sıcaklıklara kar örtüsü olmaksızın dayanabilen çeşitleri vardır.

Toprak İstekleri

Çavdar toprak istekleri en az olan tahıl cinsidir. En iyi kumlu-tınlı ve milli topraklarda yetişir. Asitli ve killi topraklarda da yetişebilirler. Bataklık alanların kültüre alınmasında ilk yetiştirilecek bitkilerdendir. Yüksek tuz konsantrasyonuna da dayanıklı olduğundan çoraklaşmış topraklarda yetişebilir.

Ekim Nöbeti

Çavdar yetiştiriciliği konusunda ekim nöbeti önemlidir. Çavdar ekim nöbetinde öteki serin iklim tahıllarını(Mercimek , Nohut, Bakla , Bezelye )  izleyebilir. İki tahıl arasında bir çapa bitki yada baklagil getirilmesi uygundur. Ancak baklagilden sonra çavdar yerine başka bitki ekilmesi tavsiye edilir. Çavdar yeşil yem ya da  yeşil gübre olarak , fiğ yada üçgülle karışık olarak ekilebilir.

Fiğ
Ak Üçgül

Toprak Hazırlığı ve Ekim

Çavdarın toprak hazırlığı buğday ve arpa gibidir. Çorağı fazla olan yerlerde toprak işlenmesi 25-30 cm derinliğinde yapılmalıdır. Toprak yüzünde birikmiş olan tuzlar alt üst edilir. Şayet çorak topraklarda üstteki tuzlar derin işleme ile alta verilmezse tuz yoğunluğu fazla olan yerde çimlenmez. Çavdar serpme ve sıraya ekim yapılır.

Ekim aletleri ile sıraya ekim en iyisidir. Çavdarın 100 dane ağırlığı düşük olduğundan (15-25 gr)  2-3 cm derinliğe ekilmelidir. Dekara 22-24 kg tohum kullanılmalıdır.

Gübreleme

Çavdarın gübre isteği fazla değildir. Çavdar, topraktaki artık besin maddelerinden çok iyi yararlanabilir. Asıl besin maddeleri alımı sapa kalkma sırasında hızlanır. Serin iklim tahıllar içerisinde azot ihtiyacı en az olan çavdar dır. İlkbaharda fazla azotlu gübrelerden kaçınmalıdır. Çünkü fazla azot çavdarda yatmaya yol açar. Fosforlu gübreler çavdarda belirgin verim artışı sağlar. Ön bitkinin gübrelendiği tarlalarda gübreye gerek yoktur. Dekara 4 kg azot ve 4-6 kg fosfor verilebilir. Fosforun tamamı ile azotun 1/3 ekimle birlikte, azotun 2/3’ü ise sapa kalkma döneminde verilir

Hasat ve Harman

Çavdarın çiçek kavuzları* taneyi gevşek tuttuğundan ve dış kavuzlar dar olduğundan tane dökme önemli bir sorundur. Bu nedenle çavdarın hasat zamanının seçimi önemlidir. Orak veya tırpanla hasat sarı olum dönemi sonunda; biçerdöverle hasat ise tam olum dönemi başında ve günün erken saatlerinde yapılmalıdır.

Hastalığı

Çavdarın en önemli hastalığı Clavicepa Purpurea mantarının sebep olduğu çavdar mahmuzu hastalığıdır.

Çavdar Mahmuzu Hastalığı
Çavdar Mahmuzu Hastalığı

*Kavuz , buğdaygillerin başağında, başakçıkları ya da çiçeği saran kabuk.

Önerilen Makale : Mantar Yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir