İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Brüksel Lahanası

Brüksel Lahanası

boyu

Tarım alanında yapılan çalışmalarda insan beslenmesinde en büyük payı sebzeler almaktadır. Günümüzde ise sağlıklı beslenme önemi daha arttığı için sebze yetiştiriciliği ve tüketimi daha çok önem arz etmektedir. Sebzelerde dört mevsim yaşayan bir ülke olarak bizdeki yetiştiricilik yelpazesi oldukça geniştir. Yetiştiriciliği yapılan sebzeler ise sağlık ve son yıllarda diyet listelerindeki yeri ile mutfaklarımızdaki yeri daha genişlemiş durumdadır. Sebzeler arasında son yıllarda ülkemizdeki yetiştiriciliğinin artması ile brüksel lahanası az bilinmesinin yanında çok sayıdaki faydası ile sebze grubundaki yerinin payı büyüktür.

brüksel lahanası

Brüksel lahanası serin iklim sebzesi olup lahana, karnabahar ve brokoli familyası arasında yer almaktadır. Anavatanı Avrupa olup en fazla yetiştiricilik İngiltere, Belçika ve Amerika’nın Kaliforniya bölgesinde yapılmaktadır. Son yıllarda hem üretimi hem tüketimi bizim ülkemizde de yapılmaktadır.

brüksel lahanası

Faydaları

  • Brüksel lahanasının kalorisi düşüktür
  • Buna karşılık potasyum ve demir gibi mineraller ile A, C ve E vitaminlerini yüksek oranlarda içeren çok yararlı bir sebzedir.
  • Bunların yanı sıra Turpgillerdeki tüm sebzeler gibi özellikle akciğer, mide ve kalınbağırsak (kolon) kanserlerine yakalanma riskini en aza indirir.
  • C, E ile A vitamini gibi antioksidan maddeleri yüksek oranda içerdiğinden kalp hastalıklarına yakalanma, kalp krizi geçirme ve katarak riskini düşürür.
  • Yüksek oranlarda demir minerali ile folik asit içerdiğinden kansızlığı en aza düşürür.
  • Yüksek oranda potasyum minerali içerdiğinden yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonu belli düzeyde tutar.

Yetiştiriciliği

Brüksel lahanası iki yıllık bir bitkidir. İlk yıl tüketilen sebze kısmı ikinci yıl tohumlarını meydana getirir. Serin iklim sebzesi olup 15-18֯ C’de optimum gelişme gösterir. Aşırı sıcakları sevmez. Çünkü baş bağlayamaz ya da gevşek başlar oluşmaktadır. Kışları ise -10֯ C’ ye kadar dayanabilmektedir. Daha yüksek donlarda başlar zarar görmektedir. En iyi baş oluşumu sonbaharı serin kışları ılıman iklime sahip bölgelerde oluşmaktadır. Brüksel lahanası için en iyi yetiştiricilik Karadeniz bölgesinin sahil kesimidir.

kış soğuklarına dayanıklı

Bitki kazık kök yapısına sahiptir. Gövde boyu 1,5-2 m bulabilir. Gövdenin üst kısmında geniş ayalı büyük yapraklar bulunmaktadır. Yaprakların alt kısmında kalan yaprak koltuklarında tür ve çeşit e göre değişmekle beraber ortalama 30 ile 50 arası lahana bulunmaktadır.

1-2m ye kadar boylanabilir

Toprak özellikleri

Toprak isteği çok seçici değildir. Kumlu topraktan başlayıp killi çok ağır topraklar arasında bulunan bütün topraklarda yetişmektedir. Kumlu topraklarda erkenci çeşitler, killi çok ağır topraklarda geçci çeşitler yetiştirilir. Toprak pH’sı 5-7,5 pH değerleri arasında rahatlıkla yetişir. Verimli topraklarda yetiştiricilik yapılırsa lahanalar hızlı geliştiği için gevşek yapıya sahip olurlar.

her türlü toprakta yetiştirilir

Gübreleme

Toprak analizi sonuçlarına göre gübre uygulaması yapılmalıdır. Fosforlu gübrenin ve potasyumlu gübrenin tamamı dikim sırasında verilmelidir. Azotlu gübrenin ise 1/3 ü dikim esnasında verilmelidir. Azotlu gübrenin geriye kalan kısmı ise en az 2 ye bölünerek üretim döneminde uygulanmalıdır. Bunun yanı sıra organik maddece zengin topraklardan hoşlanırlar. Dekara 1 ile 3 ton arasında yanmış ahır gübresi uygulanmalıdır. Organik ve azotlu gübrelerin eksikliğinde üründe sararma, verim ve kalite düşüşü görülür.

doğru gübreleme verim ve kaliteyi artırır

Verim

Tohum ekimi ile hasat arası ortalama 80-140 gündür. Hasat tek seferde yapılmaz. 2 veya 3 sefer hasat edilmektedir. Türe ve çeşitlere göre değişmekle ortama dekarda 2-3 ton ürün hasat edilmektedir. Hasat işlemi makine ile yapılırsa bu verim 1,5-2,5 ton civarı olmaktadır.

1. hasattan sonra

Hastalık ve zararlı

Lahana mildiyösü

Fidelerin ve gelişmiş bitki yaprakların alt kısmında grimsi küf tabakaları şeklinde belirginlik gösterir. Yapraklarda zamanla kurumaya sebep olur. Hastalığın ilk görülmesi ile kimyasal mücadele başlanmalı ve hafta 1 kez ilaçlama yapılmalıdır. Hasat ile son ilaç arası dikkat edilmeli kimyasal ilacın yarılanma ömrü bitmiş olması gerekmektedir.

Lahana kelebeği

Zarar şekli, yaprakların damar aralarını kemirir ve yaprak üzerine pislikler bırakır. Kemirdikleri yaprakları tamamen kuruturlar.

önerilen makale: Çilek Yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap