İlginizi Çekebilir
 1. Ana Sayfa
 2. Tarla Bitkileri
 3. Bitkisel Yağlar

Bitkisel Yağlar

atikyag1,493

Bitkisel Yağların Önemi

Bitkisel yağlar üzerine hazırladığımız bu yazımızda, yağların özelliklerinden, ülkemizdeki yerinden ve yetiştiriciliği yapılabilinen yağ bitkilerinden söz ettik. Keyifli okumalar.

Enerji kaynağı

Yağlar, protein ve karbonhidratlar insan organizması için 3 temel besin maddesini oluşturmaktadır. Bunlar içerisinde enerji kaynağı olarak yağlar ayrı bir öneme sahiptirler. 1 gr yağın vücutta yakılması sonucu 9,3 kalorilik bir enerji ortaya çıkmaktadır. (Bütün, 1993)

Normal bir insanın günlük faaliyetlerini yerine getirebilmesi için 2800-3000 kaloriye ihtiyaç duymaktadır. Bunun %30-35’ini (850-900 kalori) yağlardan alması gerekmektedir. 1 gr yağın 9,3 gr kalorilik enerji verdiği göz önüne alındığı vakit bir insanın günlük 95 gr yağ alması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Yağlar, hidrofobik* özellikleri nedeniyle, besinlerde saf olarak bulunurlar. Bu nedenle enerjiye dönüşümleri kolay olmaktadır.

 

Yağların Özellikleri

Yağlar insan beslenmesinde enerji kaynağı olmasının yanında diğer etkileri de bulunmaktadır. Bunlar;

 • Yemeklere lezzet ve tat kazandırırlar
 • Midenin boşalma süresini uzatarak acıkmayı geciktirirler
 • Organların dış etkilerden korunmasını sağlarlar
 • Sanayide hammadde olarak kullanırlar

 • Biodizel üretiminde kullanılır.

 • Tohumlardan elde edilen küspe, yem katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.
Ayçiçeği Küspesi

Bitkisel Yağların Ülkemizdeki Yeri 

İnsan beslenmesi açısından temel gıda maddelerinden biri olan yağlar, bitkisel ve hayvansal kaynaklardan sağlanmaktadır. Hayvansal yağların üretiminin sınırlı ve maliyeti yüksek olmasından nedeniyle, dünya yağ üretiminin büyük bir kısmı (%80-85) bitkisel yağlardan karşılanmaktadır.

Türkiye’de bitkisel yağ tüketimi, son yıllarda artış göstermiştir. Ancak ülkemiz iklim ve toprak özellikleri dikkate alındığında, yağlı tohumlu bitkilerin üretimi için büyük bir potansiyele sahip olmasına rağmen, yağ ihtiyacını karşılayacak seviyelerde üretim gerçekleştirilememekte ve oluşan bitkisel yağ açığı ithalat yoluyla karşılanmaktadır. Bunun içinde milyonlarca dolar döviz ödenmektedir. Ülkemizde ortaya çıkan ham yağ açığını kapatabilmek, ithal yoluyla döviz kaybını önleyebilmek, Türk çiftçisinin gelir seviyesini yükseltebilmek için , yağ bitkileri ülkemiz açısından çok büyük bir öneme sahiptir.

Ülkemizde Yetiştiriciliği Yapılan Yağ Bitkileri

Dünyada bitkisel yağ üretimi başta palm yağı olmak üzere soya, kolza ve ayçiçeğinden karşılanmaktadır. Ülkemizde ise yağlı tohum ve bitkisel yağ üretiminin büyük bir kısmı ayçiçeğinden elde edilmektedir. Bunun dışında, pamuk tohumu (çiğit), soya, kolza, aspir, mısır ve zeytin bitkisel yağ elde edilen önemli bitkiler arasındadır.

Soya
Aspir
Kolza

*Kimyada hidrofobi, Yunanca hidros (“su”) ve fobos (“korku”) sözcüklerinden türetme), bir molekülün sudan kaçınma özelliğidir.

 

Önerilen Makale: Yeni Bir Tarım Yöntemi : Piramit Çiftlik

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (1)

 1. esatismail_avatar
  2 sene önce

  Asking questions are actually pleasant thing if you are not
  understanding anything completely, but this post provides good understanding
  yet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir