İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. Biber Yetiştiriciliği

Biber Yetiştiriciliği

domates b

Bu yazımızda sizlere biber yetiştiriciliği hakkında bilgi vereceğiz. Bu bilgiler sadece biber yetiştiriciliği olmayacak bunun yanı sıra birçok farklı biber çeşidinden bahsedeceğiz. Biber in faydaları hakkında bilgi vereceğiz. Ve en önemlisi manavdan veya marketten biber alırken nelere dikkat etmeliyiz. Bu sorulara cevap vermeye çalışacağız. İyi okumalar dileriz.

Öncelikle biber olmadan bir hayat düşünülmez. Biberi sevsek de sevmesek de kesinlikle hayatımızda yeri var. Biberler taze, pişmiş, konserve, salça, turşu, sos, ketçap, konsantre domates çorbaları, hazır çorbalar, sucuk, tarhana, pastırma, çocuk maması, zeytinlerin içinde, peynirlerde dondurulmuş gıda olarak, kurutularak, toz ve pul biber yapımında, boya sanayinde, ilaç sanayinde vb. gibi çeşitli alanlarda kullanılır.

Peki bu kadar kullanımı olan ve ülke ekonomisi için önemli olan bu bitki nasıl yetişir?? Bu konuda biraz bilgi edinelim.

İklim İstekleri

Biber sıcaklığı seven bitkiler grubuna girer. Biberin optimal gelişme sıcaklığı 18-26 ºC’dir. Biber erken devrelerde daha fazla sıcaklığa ihtiyaç duyar. Toprak neminin fazla, besin maddelerince yeterli ve hava sıcaklığının 24-26 ºC olduğu zamanlar iyi gelişim gösterir. Gündüz sıcaklığı 21-26 ºC, gece 2 sıcaklığı 15-17 ºC olduğunda gelişme iyi olur. Gündüz sıcaklığının 32-35 ºC ve gece sıcaklığı 15 ºC’nin altına düştüğünde bitki büyümesi yavaşlar, döllenme aksar. Gündüz 32 ºC’nin üzerinde biberin meyve bağlaması azalır. 32-35 ºC’de çiçek dökülmeleri olur. 38 ºC’nin üzerinde döllenme olmaz. Biber yetiştiriciliğinde optimum hava oransal nemi % 60-70’dir.

Toprak İstekleri

Organik maddece zengin, çeşitli besin maddelerini içeren, tınlı, tınlı-kumlu, su tutma kapasitesi iyi, çabuk ısınılabilir, derin, geçirgen, iyi drene edilmiş topraklar biber için uygundur. Ağır-killi ve fazla su tutan topraklar ile tamamen kumlu topraklar biber tarımına uygun değildir. Biber, kök sisteminin yüzeysel olmasından dolayı toprak neminin yüksek seviyede olması istense de, yetersiz drenajı olan ağır topraklarda aşırı sudan etkilenir. Toprak pH’sı optimum 5,6-6,8 olmalıdır. pH=5,2’den düşük topraklar iyi değildir. Yüksek pH durumunda ise P, Fe, Mn, Zn, Cu gibi mikro elementlerin alınabilirliği azalır. Biber toprak tuzluluğuna oldukça duyarlıdır.

Su istekleri

Biber yetiştiriciliğinde sıcaklığın önemi olduğu kadar suyun değeri de bir o kadar fazladır. Tabiri caizse biber bitkisi sıcağa ve suya aşıktır. Biber yetiştiriciliği yaparken toprak nemi ve hava nemi istenilen seviyede olmalıdır. Toprak nemi %70-80 civarında hava nemi ise %60-70 civarında olmalıdır. İstenilen bu nemler yetersiz olursa bitkide gelişim büyüme durur, gövde odunlaşır, meyve tutumu azalır, biber meyveleri küçük kalır ve çiçek dökümleri meydana gelmektedir. Bunların olmaması için sulamaya önem verilir. Biber yetiştiriciliğinde sulama planı çok önemlidir.

Gübreleme

Öncelikle bütün bitkilerde olduğu gibi biber yetiştiriciliğinde de gübreleme yapmadan önce kesinlikle toprak tahlili yaptırmamız lazım. Toprak analiz sonucuna göre eksik olan elementlere göre gübreleme planı yapmalıyız. Öncelikle hayvan gübresi uygulanmalıdır. Topraktaki humus oranın arttırmalıyız. Organik madde oranı artan toprak daha iyi sonuçlar gösterecektir. Fakat bazen sadece hayvan gübreleri yeterli olmayabilir. Böyle zamanlarda kimyevi gübreler kullanmalısınız. Toprak aç olursa bitki doyurmaz bunu unutmayalım. Bizim doymamız için toprağın doyması lazımdır.

Evet bu yazımızın en önemli kısmına geldik. Birçoğumuzun daha önceden bilmediği duymağı biber çeşitleri hakkında bilgi vereceğiz.

Farklı Biber Çeşitleri

Kamber biber çeşidi

Bu biber çeşidinin birçok ismi vardır. Bunlardan birkaçı; peynir biberi, domates biberi, kambe biberi gibi isimlere sahiptir.

Kamber biberi saksı, tarla ve sera ortamlarından rahat bir şekilde yetişebilmektedir. Yetiştiricilik yaparken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bunlar güneş ve sıcaklık, toprak isteği, su isteği bunlara dikkat edilmelidir. Biberin kırmızı rengi alabilmesi ve iyi gelişim göstermesi için hem istenilen sıcaklığa ve bol güneşli güne ihtiyacı vardır. Yetiştiricilikteki en büyük pay toprak yapısındadır. Toprak yapısı olarak drenajlı, humuslu, tınlı veya tınlı- kumlu geçirgen toprağa ihtiyaç duymaktadır. Drenajı iyi olmayan topraklarda kök çürüklüğü yapar. Yüzeysel bir saçak kök sistemine sahip olduğu için ağır ve killi topraklarda gelişim sağlayamaz.

Görünüşü ile domatese benzeyen alışılmışın dışında olan bu biber kendine has dilimli, etli, tadı ve kokusu ile kendine özgü özelliklerini barındıran biber çeşididir. Kolaylık evlerimizde saksıda üretebileceğimiz bu biberden turşular, soslar, kahvaltılıklar, közlenmesi, baharatlar ve kendinize göre hazırlayabileceğiniz birçok çeşidi sizlere sunan bu biber çeşidini yetiştirmelisiniz. Tadı gerçekten çok tatlı diyebileceğimiz biber çeşididir.

Acı Sarı Mantar Biberi

Çikolata Biber

Beyaz Habanero Biberi

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale : Domates Nasıl Yetiştirilir ??

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap