İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarım Haber
  3. Begonvil (Gelin Duvağı)

Begonvil (Gelin Duvağı)

7
1

Bu yazımızsa sizlere; Şiirlere, şarkılara konu, aşklara ise şahit olan bir çiçekten yani Begonvil(gelin duvağı) hakkında bilgi vereceğiz.

Keyifli okumalar dileriz…

Mor, beyaz, kırmızı ve pembe renkleriyle gönüllerde taht kuran, çiçek yetiştirmeye meraklı herkesin bahçesinde yer alan güzel çiçek. Nyctaqinaceae familyasının göz bebeği olan begonvilin memleketiyse buralara epey uzakta yer alan Güney Amerika’nın tropikal bölgeleridir. Ülkemizde Akdeniz ve Ege kıyılarında yetişerek görenleri kendine aşık etmeye devam ediyor.

Aslına bakılacak olursa begonvil rengi sarı ve yıldız şeklindedir. Bizlerin gördüğü ise çiçeği saran farklı renklere sahip yapraklardır.

Begonviller iki şekilde karşımıza çıkmaktadır. Bunlar dan birinci, ortalama 10-15 m boylanabilen sarmaşık begonya, ikincisi ise; saksılarda ve balkonlarda rahatlıkla yetişebilen bodur çeşididir.

İklim istekleri

Begonvillerin yetişme yerleri genellikle ılık ve sıcak iklim özelliklerine sahip. Bu nedenle bu çiçek türü soğuğa ve rüzgarlı havaya fazla gelemez. Kesinlikle deniz rüzgarı almayacak. Deniz rüzgarlarına maruz kalırsa kurumalar görülür. Eğer soğuk bir bölgede Begonvil yetiştirecekseniz birkaç yıl soğuk alıştırması yapıp bitkinizi soğuk havalara hazırlamanız gerek. Bu da ekstra bir çaba gerektirir.

Işıklanma

Eğer begonvil yetiştirme düşünceniz varsa onun güneşi çok sevdiğini ve güneş alan yerlerden çok daha fazla, çok daha güzel açtığını söylemek isteriz. Özellikle akşamüstü güneşinin bolca geldiği bir alanınız varsa burası tam da onlara göre. Her güneş ışığında begonviller çok daha güzel parlıyor.

Sulama

Begonvillerinizi sularken çok dikkatli olmanız gerek. Fazla su onların ölmesine neden olabilir. Eğer yaz aylarındaysanız sulamalarınızı biraz daha sık yapabilirsiniz. Ancak sulama zamanları için saksı kuruluğunu göz önüne almanız gerek. Fazla kökte çürüme ve çiçekte döküm sebebidir. Sulamaya dikkat etmeliyiz.

Gübreleme

Eğer bahçenizde sarmaşık begonviller yetiştiriyorsanız gübreleme işlemine gerek yok ancak saksıdakiler için aynı durum geçerli değil. Bodur begonvillerin budanma zamanıysa kış ayları. Ayrıca saksıda yetiştirdiğiniz bu tür için humus, kil ve ponza taşlı toprak karışımları yapmanız gerekir. Her çeşit topraktan aynı ölçüde koyduğunuzdan emin olun.

Budama

Eğer begonvillerinizin çok daha fazla çiçek açmasını istiyorsanız uzayıp giden uçları koparmanız gerekiyor. Bu işlem sonrasında yeni dallar yanlarından çokça çıkmaya ve çiçek açmaya başlayacaktır. Yeterli miktarda güneş görmesi de şart tabi.

Toprak değişimi

Çok hassas olduğundan saksı değiştirirken veya saksı büyütürken kök sistemini oynatmadan kuru bıraktığınız toprağı ile sarsmadan bir bütün olarak çıkarılıp yeni saksıya yada yeni yerine dikiniz.

Çoğaltımı

Begonvil (gelin duvağı) çok rahat bir şekilde perlit ve kum karışımı bir ortamda çelikler çoğalmaktadır.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale: Sardunya Çiçeği

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap