İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Tarla Bitkileri
  3. Balözü ve Polen Kaynağı ” Arıotu “

Balözü ve Polen Kaynağı ” Arıotu “

macro-closeup-ornamental-blue-lavender-clustered-flower-phacelia-annual-cultivated-as-honey-nectar-rich-bee-plant-used-agriculture-as-cover-crop-known-as-green-manure_181242-199

Mor renkli çiçekleri ile balarıları tarafından sevilen Arıotu bitkisi , çok iyi balözü ve polen kaynağıdır.

Bu yazımızda sizler kısaca Arıotu bitksinden bahsetmeye çalıştık . . .

Arıotunun Kullanım Alanları

Anavatanı Kuzey Amerika olan tek yıllık Arıotu çok değişik amaçlarda kullanılmaktadır. Avrupa ülkelerinde yeşil gübre bitkisi olarak yetiştirilmektedir.

Sitemizden Yeşil Gübreleme yazımızı okuyabilirsiniz; Yeşil Gübreleme

Ayrıca tıbbi bitki olarak kullanılmaktadır.

En önemli özelliği çok iyi bir balözü ve polen kaynağı olmasıdır. Balı çok kalitedir. Birçok ülkede arı yetiştiricileri tarafından ekimi yapılmaktadır.

Arıotu Tarımı

Arıotun Tarlası

Kış aylarında iyi geliştiği göstermiştir. Eylül ve Ekim aylarında ekilen arıotunun Mart sonundan Mayıs ayı ortalarına kadar 1,5-2 ay süre ile çiçek açtığı ve arılar için iyi mera oluşturduğu bulunmuştur. Tam çiçeklenme döneminde m2 ortalama çiçek sayısı 2000’i geçebilir. Arıotunun çiçeklenme başlangıcında yapılan biçimlerden 500-750 kg/da kuru ot almak mümkündür. Arı merası olarak kullanılan tarlalar çiçeklenme sonunda kuru ot için biçilerek değerlendirilir. Ancak bu dönemde yaprakların bir bölümü döküldüğünden ot kalitesi düşer.

Arıotun Ekimi

Kışlık ekilen arıotunun soğuktan zarar gördüğü ve ilkbaharda yeterli gelişmeyi göstermiştir. Bu nedenle kışları sert geçen yerlerde arıotu ilkbaharda ekilmelidir.

Yaklaşık 1 metreye kadar boylanabilen arıotunda iyi bir gelişme için 1-1,5 kg/da ekim oranı ve 20-70 cm sıra arası ile ekim yapılmalıdır. Ekim derinliği 1-2 cm kadardır.

Arıotu Gübrelemesi

Ekim öncesinde 5 kg/da N ve 5 kg/da P2O5 gübresi yeterlidir.

Arıotun Verimi

Tohum verimi oldukça değişkendir. Verim 10-50 kg/da arasında değişir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.