İlginizi Çekebilir
pink-rose-bush-closeup-field-background_93675-60482
  1. Ana Sayfa
  2. Bahçe Bitkileri
  3. BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİREN BESİNLER

resized_8c169-33dc7718bagisiklik

Corona virüs vakalarının arttığı şu dönemlerde uzmanlar bağışıklık sistemi güçlendirmek ve hijyen kurallarına dikkat etmenin ne kadar önemli olduğunu açıklamışlardır. Biz de bu yazımızda sizlere bağışıklık sistemini güçlendiren besinler hangileri olduğu hakkında kısaca bilgi vermeye çalıştık.

İyi okumalar . . .

LİMON

Yüksek oranda C vitamini içeren doğal bir antibiyotiktir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklara karşı vücut direncini artırarak bağışıklık siteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Enfeksiyonlara, yüksek tansiyona, anemi ve astıma karşı koruma sağlamaktadır.

GREYFURT

Solunum siteminin sağlığına katkı sağlamaktadır. İçerdiği C vitamini sayesinde astım ataklarının şiddetini azaltır ve atakların gecikmesine veya daha uzun aralıklarla geçmesine yardımcı olmaktadır.

PORTAKAL

Portakal C vitamini ve su kaynağıdır. İçerdiği C vitamini sayesinde bağışıklığı artırır. Ayrıca folat ve bakır gibi bağışıklık sisteminin çalışmasına fayda sağlayan besinler içermektedir.

KİVİ

İçerdiği yüksek C vitamini ve antioksidanların astım hastalarının tedavisinde yardımcı olmaktadır. Aynı boy portakaldan daha fazla C vitamini içermektedir. C vitamini dışında E ve K vitamini, folat ve potasyum gibi besinlerle doludur.  Günde 2 tane tüketmek faydalıdır.

NAR

Nar bol miktarda C vitamini, polyphenol, demir ve potasyum içermektedir. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmektedir. Kalp sağlığı korunmasında fayda sağlamaktadır. Ayrıca kolesterol ve şekeri dengelemede yardımcı olmaktadır.

YABAN MERSİNİ

A ve C vitamini içermektedir. Bağırsak florasını koruyarak ishal hem de kabızlık gibi sağlık sorunlarına fayda sağlamaktadır. *Antioksidan bakımından zengin olduğundan hücrelerin mutasyonuna uğramasının önüne geçerek kanser kanser hastalıklarının olma durumunu azaltır.

KUŞBURNU

Likopen ve A,B,E,K vitaminlerinin yanı sıra magnezyum , demir gibi mineralleri ile vücut direncini arttırarak bağışıklık siteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır . Sinir sitemi ve hücre yenilenmesine fayda sağlamaktadır.

BÖĞÜRTLEN

Vücut için oldukça etkili olan antioksidan kaynağıdır. Tansiyon hastalarının düzenli kullanmasında tansiyonu düşürdüğü görülmüştür. Vücudun zararlı olan maddelerinin temizlenmesinde fayda sağlamaktadır.

ÇİLEK

İçerdiği A ve C vitamini ve flavonoidler sayesinde iyi bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca kalsiyum, demir, fosfor, potasyum, selenyum, sodyum  gibi çok değerli besin içermektedir. Bir kap çilekte günlük C vitaminin %113 Ü bulunmaktadır.

ENGİNAR

Enginar antioksidan, vitamin ve mineral bakımından zengindir. Dolaşım, sindirim ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Kötü kolesterolü düşürüp, iyi kolesterolü de dengede tutmaktadır.

BROKOLİ

C ve K vitamini içerir. Ayrıca folat, potasyum, magnezyum, demir, fosfor, selezyum ve kükürt gibi mineraller tarafından zengindir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamaktadır. Sindirim sistemini korur ve iltihaplanmalarını önler.

ISPANAK

C vitamini deposu olan Ispanak ayıca A, K ve E vitamini içerir. Karaciğeri temizlemede yardımcı olur. Sinir sistemine gelişmesine önemli rol oynayan folik asit Ispanakta oldukça fazladır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesinde fayda sağlamaktadır.

MAYDANOZ

İçerisinde uçucu yağ, aplin ve glikoz bulundurmaktadır. Musilaj bakımından zengindir. Musilaj vücuttaki enfeksiyonların atmada fayda sağlamaktadır. Maydanoz ağız kokusu ve kansere önlemeye de faydası vardır. Ayrıca maydanoz sapları kötü kolesterolü düşürerek damar tıkanıklarının önüne geçmeye fayda sağlar.

YEŞİL BİBER

İçerdiği C vitamini sayesinde iyi bir antioksidon kaynağıdır. Vücudun bağışıklık sitemini güçlendirerek, birçok kanser türüne karşı vücudu korumaktadır.

KIRMIZI DOLMALIK BİBER

C ve E vitamini içermektedir. E vitamini sayesinde hücrelerde hasar görülmesini engeller ve bu sayede kanser olma oranını düşürür. C vitamini ve potasyum sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek kalp krizi riskini azaltır.

SARIMSAK

Güçlü bir antibiyotik olan sarımsak enfeksiyonlara karşı savaşarak bağışıklık sitemini güçlendirmektedir. Kansere yakalanma riskini azaltmaktadır. Ateş ve tansiyonu düşürücü özelliğe sahiptir.

ZENCEFİL

Düzenli zencefil kullanımı inme ve kalp krizi oranını azaltıcı etkisi vardır. Zencefil yağı nefes darlığına olumlu etkisi vardır. Bağışıklık sitemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı tepkileri hızlandırmaktadır.

ZERDEÇAL

Curcumin adı verilen madde içermektedir. Curcumin doğal anti-infllamatuar bileşiktir. Bu sayede vücudun yabancı istilacılarla savaşmasına yardımcı olur ve hasarların onarılmasını sağlamaktadır.

YULAF

Gluten içermeyen yulaf güçlü bir karbonhidrat ve lif kaynağıdır. Beta-glukan lifler açısından önemli bir kaynaktır. Tahıllar içerisinde en fazla protein ve yağ içerir. Antioksidan açısında güçlü bir tahıl olduğundan bağışıklık sistemini güçlendiren besinler grubuna girmektedir.

BADEM

Kalp sağlığı için önemli bir besindir. İçerdiği e vitamini sayesin etkili bir antioksidan kaynağıdır. Bu sayede bağışık sitemimizin güçlenmesine fayda sağlamaktadır.

Önemli Not ;

Her şeyin çok olanı zararlıdır. Besinleri yararlanabileceğimiz miktarda tüketmezsek çeşitli rahatsızlıklar ortaya çıkabilir.  Rahatsızlıkların  ortaya çıkmaması için besinleri tüketirken sınırları aşmamak gerekmektedir.

Yemekten önce ve sonra 2 saat meyve yemememiz gerekmektedir.

Önerilen Makale ;  Kekik Yetiştiriciliği
*Antioksidan veya yükseltgeme önleyici, yağların oksidasyonunu yavaşlatan madde. Canlılarda, kimyasal süreçler (prosesler), özellikle oksitlenme, serbest radikallerin oluşmasına neden olur. Yüksek derecede reaktif olan serbest radikaller farklı moleküller ile kolayca reaksiyona girebilir ve böylece hücrelere, canlıya zarar verebilir. Antioksidanlar serbest radikallerle reaksiyona girerek (onlarla bağ kurarak) hücrelere zarar vermelerini önler. Bu özellikleriyle hücrelerin anormalleşme ve sonuç olarak tümör oluşturma risklerini azalttıkları gibi, hücre yıkımını da azalttıkları için, daha sağlıklı ve yaşlılık etkilerinin minimum olduğu bir hayat yaşama şansını yükseltir.
Yorum Yap

Yazar Hakkında

Ziraat Mühendisi & Sürdürülebilirlik Koordinatörü     Büyük adımların gayeleri, diğerlerinin ise istekleri vardır. . .

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (1)

  1. esatismail_avatar
    3 sene önce

    Çok yararlı bilgiler, ellerinize sağlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir