1. Ana Sayfa
 2. Bahçe Bitkileri
 3. Ayva Yetiştiriciliği

Ayva Yetiştiriciliği

ana ekran

Bu yazımızda sizlere hem sofralık hem de sanayide değeri yüksek olan Ayva Yetiştiriciliği hakkında geniş çaplı bilgi vereceğiz.

Keyifli okumalar dileriz…

Ayva Yetiştiriciliği

Öncelikle faydası saymakla bitmeyen ayva meyvesinin faydalarından bahsedelim.

Faydaları

 • Ayva geçmişten günümüze kadar bazı hastalıkların tedavisinde bitkisel ilaç görevi görmektedir.
 • Sindirim sistemi için son derece önemli olan meyve mide ve bağırsakları kuvvetlendirir.
 • İnce bağırsak iltihabına iyi gelir hasmı kolaylaştırır.
 • Kanı temizler.
 • Karaciğerin çalışmasını düzenler.
 • Kaynatılarak suyu içildiğinde boğaz ağrılarına ve iltihaplarına iyi gelir.
 • Ayva çekirdeğinin ses kısıklığı ve öksürüğü tedavi edici özelliği vardır.
 • Ayva merhemi deri hastalıklarına, yanıklara ve göz iltihaplarına karşı kullanılır.

Peki bu kadar faydalı bir meyve hangi alanlarda nasıl kullanılır???

Kullanım alanları

 • Ayva ya tek ya da etlerle beraber yemekler de bizlere farklı tatlar sağlar.
 • Sofralık,
 • Komposto, marmelat, jöle, reçel vs.
 • Tatlı ve pastalarda,
 • Şarap yapımında da kullanılmıştır. (19. yy. da İngiltere de Ayva şarabı astım tedavisinde kullanılmıştır.)
 • Bitkisel üretimde anaç olarak güzel sonuçlar sağlar.
 • En çok anaç olarak armut, yeni dünya, muşmulada ayva anacı üzerine aşılanmaktadır.
 • Ayva çekirdeğinden belli oranlarda suda bekletilerek yüzlere maske yapılmaktadır.

Genel Bilgiler

Ayva bitkisi büyük çalı ve ağaççık formunda gelişme gösterir. Tek gövdeli ağaççık hali 6 ile 8 metreye kadar boylanabilir. Ocak şeklinde yetiştirme ise büyük çalı formunda olup 2,5 ile 3 metreye kadar boylanabilir.

Yüzeysel dağılım gösteren saçak kök yapısına sahiptir.

Dalları genellikle seyrek dallanma gösterir. İnce, kısa, genç dallar sık keçe tüylü olup sarımtırak yeşil renktedir. Yaşlı dallar ise seyrek, keçe tüylü, kahverengi yeşil renklidir. Tomurcuklar küçük açık veya koyu kırmızımsı kahverengi pullarla örtülüdür. Bu pulların kenarları ve uçları tüylüdür. Odun tomurcuğu ve karışık tomurcuk olmak üzere iki tür tomurcuğa sahiptir. Odun tomurcukları sürgün ve yaprak oluşumu sağlar. Karışık tomurcuklar ise önce sürgün daha sonra sürgün ucunda çiçek meydana getirir.

Yaprakları yumurta, geniş elips ve yuvarlakça gibi farklı şekillere sahiptir. Yaprak kenarları düz üst yüzeyi koyu yeşil alt yüzeyi ise tüylü, açık yeşil ve boz yeşil bir yapıya sahiptir. Yaprak sapı 1-2 cm den oluşan kısa saplardan oluşur.

Çiçekleri büyük ve gösterişli yapıya sahiptir. Beyaz veya pembe renklere sahiptir. Yeni sürgün ucunda çiçekler genellikle tek tek bulunur.

Meyveleri ise yalancı meyve türüne sahiptir. (yalancı meyve; meyve oluşurken çiçeğe yumurtalıktan başka çiçeğin diğer organlarının da katılması ile oluşur). Meyve şekli ve iriliği çeşide göre değişiklik gösterir. Meyvenin ham hali yeşil olgun hali sarı renktedir. Meyve kabuğu üzerinde az veya çok havlı (kısa sık tüylü) yapıya sahiptir. Meyve eti çeşide ve iklim şartlarına göre sert, kuru, boğucu veya gevrek, sulu ve güzel kokuludur. Meyve içerisinde çekirdek sayısı ise 20 ile 40 arasında değişiklik gösterir. Bu çekirdekler yapışık halde bulunur.

Ayva kendine verimli bir bitki türüdür. Kendi kendini döllemesi özelliği ile yeterli miktarda meyve oluşturabilirler. Ayva bitkisi dip sürgünü ile çoğaltılabilir.

Ayva yetiştiriciliğinde ayva fidanları bahçeye dikildikten sonra 2-3 yıl sonra meyve vermeye başlar. Ekonomik olarak verim 8-10 yılları arasında oluşmaktadır. İyi bakım koşullarında meyve verimi 25-30 yaşına kadar devam eder.

Ekolojik istekleri

İklim İstekleri

Ilıman iklim meyve türüdür. Kışın yapraklarını döker. Ilıman deniz ikliminden hoşlanır. Ülkemizde ılıman ve denizden uzak bölgelerde de yetiştiriciliği yapılmaktadır. bu meyve kalitesini düşürmekte ve meyve etine sert bir yapı sağlar. Bu meyvenin kış soğuklama isteği düşüktür. İlk baharda badem, kayısı, armut, can eriği gibi meyve türlerinden daha sonra çiçek açması özellikle ilk bahar geç donlarından korunmasını sağlamakla beraber güvenli bir ürün alınmasını sağlar. Çok rüzgarlı yerleri sevmez. Fazla rüzgarlı bölgelerde dal kırılması ve meyve dökülmesi meydana gelir. Fazla yağış alan bölgelerde ayva ağacının yaprak ve meyveleri monilya mantar hastalığından önemli derece de zarar görmektedir.

Ayva Yetiştiriciliği monilya hastalığı

 

Toprak İstekleri

Ayvalar her çeşit toprakta yetiştirilmekle beraber besin maddelerince zengin, süzek, kumlu killi, sıcak topraklardan hoşlanır. Toprak pH sı nötr veya hafif asidik olur. Fazla kireçli topraklarda demir noksanlığından kaynaklanan kloroza hastalığı meydana gelir. Neme karşı toleranslıdır.

Sulama ve Gübreleme

Ayva ağacı yeterli yağış almayan bölgelerde toprak yapısına da bağlı olarak 8-20 gün aralıklarla sulama yapılmalıdır. Sulanmayan ağaçlarda sürgünler az büyür, meyve küçük kalır, meyve şekli bozulur, meyve kuru, boğucu ve kekre olur.

Yapılan toprak analizleri sonucu gübreleme planı yapılmalıdır. Yapılan gübrelemelerde hayvan gübresi, çiftlik ve yeşil gübrelemeye önem verilmelidir. Bu gübrelerin temin edilmediği durumunda yapay yani kimyasal gübreleme yapılmalıdır. Kök yapısı bakımında yüzeysel saçak kökler görünmektedir. Besin maddelerini toprağın üst tabakasında bulunan elementlerden karşılar. Bundan dolayı düzenli gübreleme ister.

Budama

Nisbi nemin yüksek olduğu bölgelerde goble budama şekli, nisbi nemin düşük olduğu bölgelerde ise değişik doruk dallı şekiller verilmelidir. Meyve ye yatmış verim dönemindeki ayva ağaçlarında sert budama yapılmaz. Her yıl kırılan, şıkışıklık yapan veya hasta dallar kesilerek seyreltme yapılır. Şiddetli budama erken yaşlanmaya sebep olur.

Not: serin bölgelerde ayva hasattan hemen sonra sert, kumlu ve boğucu olduğundan dolayı birkaç hafta depo da bekletilir. Bekletme sonucunda meyve eti yumuşamakta, boğuculuğu azalmakta ve yenile bilir duruma gelmektedir.

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale: Trabzon Hurması

 

 

 

 

 

 

 

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.

Yorumlar (0)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir