İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Bitki Koruma
  3. Ayva monilyası

Ayva monilyası

2

Bu yazımızda sizlere Ayva monilyası hakkında geniş çaplı bilgi vermeye çalıştık. Ayva da ürün kaybına ve üretim ve gelir değerlerini negatif yönde etkileyen bu hastalıkta yapılması gerekenler hakkında bilgi verdik.

İyi okumalar dileriz…

Fungus kışı hastalıklı sürgünler ve mumyalaşmış meyveler üzerinde miselyum halinde geçirir. Askosporların optimum çimlenme sıcaklığı 18-22 0C’dir. Olgunlaşmış apotesyumlar-daki gelişmesini tamamlamış askuslardan doğaya yayılan askosporlar, yapraklarda primer enfeksiyonları gerçekleştirir. Sekonder enfeksiyonlar ise yapraklarda meydana gelen konidiosporlarla olur.

Ayva monilyası
  • Belirtileri ve önemi

       Hastalık, ayva ağaçlarının yaprak, sürgün, çiçek ve genç meyvelerinde belirti oluşturur. İlkbaharda genç yaprakların üst yüzünde, ancak ışığa tutulduğunda görülebilen açık kahverengi lekeler zamanla koyulaşır. Bu lekeler yaprağın bir kısmını ya da tamamını kaplar. Konidiosporlar, lekeler üzerinde krem renkli fungal bir örtü oluşturur.  Hastalanan yapraklarda badem kokusu vardır. Enfekteli yapraklardaki miselyum, yaprakların damarlarından saplarına ve oradan da sürgünlere geçer.

Miselyumun sürgünü enfekte etmesiyle, yaprak sapının sürgünle birleştiği noktanın alt ve üst taraflarında 2-3 cm uzunluğunda kahverengi lekeler görülür. Zamanla sürgünler, üzerlerinde ki yaprak ve çiçek tomurcuklarıyla birlikte kururlar. Kuruyan sürgünlerin üzerinde, kirli beyaz renkte konidiospor kitleleri oluşur.

Çiçeklerin açma döneminde, yapraklar üzerinde oluşan konidiosporlar çiçek dişicik organı nın tepesine gelerek burada çimlenir ve yumurtalığa geçerek hastalandırır. Enfekte olmuş çiçekler, başlangıçta sağlıklı görünür; ancak taç yaprak, dökümüne yakın kahverengileşir

Enfekte olmuş genç meyvelerin üzerinde önceleri açık kahverengi, sonraları koyulaşan leke ler oluşur. Bu meyveler önce yumuşar ve zamanla tamamen sertleşerek mumyalaşır ve ağaçlar-da asılı kalır. Hastalığın, ayva ağacının yaprak, çiçek, sürgün ve meyvelerinde oluşturduğu zarar, ağacın gelişmesini engeller ve verimi azaltır. Epidemi yıllarında verim kaybı %80-90 olabilmektedir. Yurdumuzda ayva yetiştirilen tüm bölgelerde hastalığı görmek mümkündür.

  • Konukçuları

  • Hastalık etmenini tek konukçusu ayvadır.
  • Mücadelesi

      4.1. Kültürel önlemler

-İlkbaharda enfekteli yaprak, çiçek ve sürgünler kesilerek imha edilmeli ve böylece enfeksiyon kaynakları ortadan kaldırılmalıdır.

-Mumyalaşmış meyveler toplanıp yakılarak veya gömülerek imha edilmelidir.

       4.2.Kimyasal mücadele

Askospor uçuşlarının saptandığı yerlerde:

       1.İlaçlama: Askospor uçuşu başladığında,

       2.ve diğer ilaçlamalar: Kullanılan preparatın etki süresine göre doğada askospor uçuşu sona erinceye kadar yapılmalıdır.

Askospor uçuş başlangıcının saptanamadığı yerlerde:

  1. İlaçlama: Çiçeklerin %5’i açtığında,
  2. İlaçlama: Çiçeklerin %50’si açtığında,
  3. İlaçlama: Tam çiçeklenme döneminde yapılmalıdır.

Ayva monilyasına kullanılabilecek bitki koruma ürünleri ve dozları:

Etken madde adı ve oranı Formülasyonu Doz 100 lt suya Son ilaç. İle hasat arası süre (Gün)
Carbendazim %50 WP 75g 14
Thiophanate Methyl %70 WP 60 g 14
Dodine 400 g/l SC 125 ml 14
Dodine 500 g/l SC 100 ml 14
Fluopyram+Tebuconazole200+200 g/l SC 35ml 14
Pyraclostrobin+boscalid %12.8+25.2 WG 40ml 14

 

SİZLERE DAHA İYİ HİZMET VEREBİLMEK İÇİN BİZLERE YORUM KISMINDAN DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞMANIZ BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİDİR….

BU YAZIMIZDA AKLINIZA TAKILAN BÜTÜN SORULARI YORUM KISMINDA BİZLERE SORABİLİRSİNİZ… 

SAĞLIKLI VE VERİMLİ GÜNLER DİLERİZ.

Önerilen makale: Ayva Yetiştiriciliği

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap